Diferencirana početna nastava matematike organizovana u skladu sa obrazovnim standardima u oblasti razlomaka

Uzdanica XIX 1 (2022), (str. 331-344)

AUTOR(I): Vesna V. Milenković

E-ADRESA: vesna.v.milenkovic@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica19.1.331M

Uvažavanje različitih karakteristika učenika jedan je od najvažni- jih zadataka kojima teži savremena škola, tako da diferenciranje nastave i obrazovni standardi dobijaju veliku važnost. Obrazovni standardi definisani na tri nivoa mogu pomoći učiteljima prilikom pripreme diferencirane početne nastave matematike. U radu ćemo prikazati primere zadataka koje smo koristili tokom istraživanja. Ispiti- vali smo da li diferencirana nastava organizovana u skladu sa obrazovnim standardima utiče na postignuća učenika u početnoj nastavi matematike u oblasti razlomaka. Uzorak istraživanja činilo je 228 učenika četvrtog razreda osnovne škole. Rezultati istra- živanja pokazali su da diferencirana nastava organizovana u skladu sa obrazovnim standardima ima pozitivan uticaj na postignuća učenika u sadržajima o razlomcima.

početna nastava matematike, diferencirana nastava, obrazovni standardi, sadržaji o razlomcima.

• Vilotijević (1999): M. Vilotijević, Didaktika 1 – predmet didaktike, Beograd: Naučna knjiga.
  • Vulović (2011): N. Vulović, Diferencijacija geometrijskih sadržaja i ak- tivno učenje u početnoj nastavi matematike, Nastava i vaspitanje, br. 3, Beograd: Pedagoško društvo Srbije, 529‒540.
  • Dejić, Egerić (2007): M. Dejić, M. Egerić, Metodika nastave matematike, Jagodina: Učiteljski fakultet.
  • Dejić, Milinković (2012): M. Dejić, J. Milinković, Obrazovni standardi – osnova diferencirane nastave matematike, Inovacije u nastavi, br. 2, Beograd: Učiteljski fakultet, 97‒104.
  • Đorđević (1997): J. Đorđević, Nastava i učenje u savremenoj školi, Beograd: Učiteljski fakultet.
  • Egerić (2004): M. Egerić, Sadržajna diferencijacija u nastavi matemati- ke, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Egerić (2008): M. Egerić, Faktori koji utiču na kvalitet nastave, a kontro- lišu ih učitelji, Metodički aspekti nastave matematike, Jagodina: Pedagoški fakultet Jagodina, 9‒16.
  • Joksimović (2014): A. Joksimović, Novija shvatanja pojma diferencirana nastava, Pedagogija, Beograd: Forum pedagoga, 159‒168.
  • Kenon (2017): M. Cannon, Differentiated Mathematics Instruction: An Action Re- search Study (Doctoral dissertation), University of South Carolina: College of Education.
  • Landrum, MekDafi (2010): T. J. Landrum, K. A. McDuffie, Learning Styles in the Age of Differentiated Instruction, Exceptionality: A Special Education Journal, 18(1), 6‒17.
  • Levkov, Kartal (2010): LJ. Levkov, V. Kartal, Obrazovni standardi za kraj prvog ciklusa, Učitelj, br.78, Beograd: Savez učitelja Republike Srbije, 28‒32.
  • Milovanović (2008): J. B. Milovanović, Matematički zadaci s obeležjem standarda kao modeli individualizovane i diferencirane nastave matematike, Na- stava i vaspitanje, 57(4), Beograd: Pedagoško društvo Srbije, 469‒482.
  • Ojonugva, Igbo, Apeh, Ndukvu (2020): D. S. Ojonugwa, J. N. Igbo, H. A. Apeh, E. C. Ndukwu, Efficacy of Differentiated Instruction and Conventional Methods on Low Achievers’ Interest in Learning and Gender, ABC Research Alert, 8(3), 115‒128, https:// doi.org/10.18034/abcra.v8i3.489.
  • Pikula, Milinković (2015): M. Pikula, D. Milinković, Metodika početne nastave matematike, Pale: Filozofski fakultet.
  • Pinter, Sotirović, Petrović, Lipovac (1996): J. Pinter, V. Sotirović,  V. Petrović, D. Lipovac, Opšta metodika nastave matematike, Sombor: Uči- teljski fakultet.
  • Potkonjak, Pijanović (1996): N. Potkonjak, P. Pijanović, Pedagoški leksi- kon, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Potkonjak, Šimleša (1989): N. Potkonjak, P. Šimleša, Pedagoška enciklo- pedija, Beograd: ZUNS.
  • Rackov (2011): G. Rackov, Računar u funkciji efikasnijeg organizovanja di- ferencirane nastave, Tehnologija, Informatika, Obrazovanje za društvo učenja i znanja, TIO 6, Čačak: Tehnički fakultet. Službeni glasnik RS – Prosvetni glasnik, br. 5/2011.
  • Tomlinson (2001): C. A. Tomlinson, How to differentiate instruction in mixed-abil- ity classrooms, Alexandria, VA: Association for Supervision and Curriculum Development.