Doprinos pozorišne pedagogije razvoju kompetencija nastavnika nemačkog jezika u inicijalnom obrazovanju

Uzdanica XVIII 1 (2021), (str. 269-285)

AUTOR(I): Marija B. Nijemčević Perović

E-ADRESA: marija.nijemcevic@filum.kg.ac

DOI: 10.46793/Uzdanica18.1.269N

U ovom radu se bavimo ispitivanjem doprinosa pozorišno-pedagoškog rada tokom inicijalnog obrazovanja studenata nemačkog jezika i književnosti razvijanju nastavničkih kompetencija. U sprovedenom istraživanju ciljnu grupu su činili diplomirani filolozi germanisti koji su za vreme osnovnih i master akademskih studija bili članovi Akademskog pozorišta studenata germanistike. Kao tehnika prikupljanja podataka korišćena je polustrukturisana grupna diskusija, dok su analiza i interpretacija rezultata obavljene primenom kvalitativnog istraživačkog metoda. Rezultati su pokazali da pozorišno-pedagoški rad doprinosi razvijanju stručnih, psiholoških, didaktičko-metodičkih i moderaciono-medijacijskih kompetencija. Imajući to u vidu, pozorišnu pedagogiju bi trebalo integrisati u nastavni plan i program studijskih programa koji se bave obrazovanjem budućih nastavnika stranih jezika

pozorišna pedagogija, kompetencije nastavnika nemačkog jezika, stručne kompetencije, psihološke kompetencije, didaktičko-metodičke kompetencije, moderaciono-medijacijske kompetencije

Altmajer (2004): C. Altmayer, Kultur als Hypertext. Zu Theorie und Praxis der Kulturwissenschaft im Fach Deutsch als Fremdsprache, Munchen: Iudicium.

Bidlo (2006): T. Bidlo, Theaterpädagogik: Einführung, Essen: Oldib Verlag Oliver Bidlo.

Gardner (1985): R. C. Gardner, Social Psychology and second language learning:

The role of attitudes and motivations, London: Edward Arnold Publisher.

Geman (1994): L. Göhmann, Theatrale Wirklichkeiten: Möglichkeiten und Grenzen einer systemisch-konstruktivistischen Theaterpädagogik im Kontext ästhetischer Bildung, Aa- chen: Mainz Verlag.

Durbaba (2011): O. Durbaba, Teorija i praksa učenja i nastave stranih jezika, Beograd: Zavod za udžbenike.

Zobenica, Stipančević (2016): N. Zobenica, A. Stipančević, Kompetencije nastavnika nemačkog jezika i književnosti u Srbiji, Nasleđe, 33, Kragujevac: Fi- lološko-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu, 151–162.

Zobenica (2018): N. Zobenica, Didaktika nemačke književnosti kao strane, Novi Sad: Filozofski fakultet.

Zurkamp (2010): C. Surkamp, Metzler Lexikon Fremdsprachendidaktik, Stuttgart und Weimar: Verlag J. B. Metzler.

Jazbec (2009): S. Jazbec, Man taucht in eine andere Welt ein… Lesestrategien beim Lesen fremdsprachiger Literatur. Eine empirische Studie am Beispiel slowenischer Germa- nistikstudentinnen und – studenten, Frankfurt am Main: Peter Lang Verlag.

Janke (2008): M. Jahnke, Hilfe, ein Theaterpädagoge, In: Schule und Theater – eine Symbiose, Stuttgart: Donauschwäbische Kulturstiftung, 16–31.

Keri (2015): T. Kerry, Cross-Curricular Teaching in the Primary School: Planning and Facilitating Imaginative Lessons, London: Routledge.

Lamnek (1998): S. Lamnek, Gruppendiskussion. Theorie und Praxis, Weiheim und Basel: Beltz Verlag.

Majring (2002): P. Mayring, Einfuhrungin die qualitative Sozialforschung. Eine Einleitung zum qualitativen Denken, Weinheim, Basel: Beltz Verlag.

Mitrevski, Kovač (2019): A. Mitrevski, B. Kovač, Između pozorišta i pe- dagogije: Pozorišna pedagogija i njena uloga u obrazovanju, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, XLIV/1, Novi Sad: Filozofski fakultet, 95–111.

Petrović Jilih (2013): M. Petrović Jilih, Didaktika književnosti u uni- verzitetskoj nastavi prikazana na istraživanju modela prenošenja novije knji- ževnosti nemačkog govornog područja, doktorska disertacija, Kragujevac: Filolo- ško-umetnički fakultet Univerziteta u Kragujevcu.

Petrović Jilih (2020): M. Petrović Jilih, Uloga i značaj pozorišne peda- gogije za didaktiku književnosti na stranom jeziku, Uzdanica, XVII/1, Jagodina: Fakultet pedagoških nauka Univerziteta u Kragujevcu, 115–131.

Standardi (2011): Standardi kompetencija za profesiju nastavnika i njiho- vog profesionalnog razvoja, Beograd: Nacionalni prosvetni savet.

Pravilnik (2011): Pravilnik o standardima kompetencija za profesiju na- stavnika i njegovog profesionalnog razvoja, Službeni glasnik Republike Srbije – Prosvetni glasnik, br. 5/2011.

Černi (2004): G. Czerny, Theaterpädagogik – Ein Ausbildungskonzept im Horizont personaler, ästhetischer und sozialer Dimension, Augsburg: Wißner Verlag.