Figura učitelja u novelama „Zaprega”, „Profesor književnosti”, „Čovek u futroli” i „Učitelj” Antona Pavloviča Čehova

Uzdanica XVIII 1 (2021), (str. 197-209)

AUTOR(I): Raisa J. Cvetković, Biljana S. Soleša

E-ADRESA: raisa.cvetkovic@pr.ac.rs,solasabilja@gmail.com

DOI: 10.46793/Uzdanica18.1.197C

Predmet istraživanja ovog rada je interpretativni potencijal figure učitelja u odabranim novelama Antona Pavloviča Čehova. Obrađivana tematika iz školskog života u prvi plan ističe figuru učitelja. Glavni junak nije oblikovan kao izvor prvih školskih znanja, već kao nezadovoljna, neostvarena ličnost koja svojim životnim stavovima i idejama ukazuje na ideološki i kulturološki okvir sredine  i vremena. U uvodnom delu rada dat je osvrt na temu škole u ruskoj književnosti, te na Čehovljeve stavove o važnosti obrazovanja. U središnjem delu rada analizirane su novele „Zaprega”, „Profesor književnosti”, „Čovek u futroli” i „Učitelj”. Uvidom u osobine likova otkrivamo duhovnu klimu, nerazumevanje i negativan odnos zajednice prema obrazovanju i učiteljima, što značajno utiče na formiranje junaka koji se ne uklapaju u stereotipne predstave o učiteljima kao autoritetima i prenosiocima znanja. U završnom delu rada napominjemo da figura učitelja, razmatrana u okviru hronotopa škole, ukazuje na simboliku ovog prostora koji nije okvirni prostor radnje novela niti očekivani hram nauke i znanja, već prostor teskobe, neslobode, površnosti, lišen entuzijazma i pokretačkih ideja.

novela, učitelj, škola, hronotop, simbolika

IZVORI

Čehov (1989): A. Čehov, Sabrana dela, knjiga 4, 8, 9 (preveo Radovan Zogović), Beograd: Jugoslavija publik / Čakovec: Zrinski.

Čehov (1983–1986): A. Čehov, Polnoe sobranie sočineniй i pisem v 30 tomah. Sočineniя v 18 tomah, Moskva: Nauka.

LITERATURA

Babović (1989): M. Babović, predgovor, u: Anton Pavlovič Čehov, Sabrana dela, knjiga prva, Beograd: Jugoslavija publik / Čakovec: Zrinski.

Babović (1986): M. Babović, Ruski realisti XIX veka, Titograd: NIO Uni- verzitetska riječ.

Bahtin (1989): M. Bahtin, O romanu, Beograd: Nolit.

Burdina, Mokrušina (2014): S. Burdina, O. Mokrušina, Izobraženie ško- lы v russkoй literature XIX v.: osnovnыe tendencii, Vestnik permskogo universi- teta, 2/26, Permь: Rossiйskaя i zarubežnaя filologiя, 99–108.

Verholancev (1913): V. Verholancev, Gorod Permь, ego prošloe i nastoящee, Permь: Эlektrotipografiя gubernskago zemstva.

Vigotski (1968): L. Vыgotskiй, Psihologiя iskusstva, Moskva: Iskusstvo.

Vlasova (2005): M. Vlasova, Obraz i kommunikativnaя poziciя učitelя v russkoй literature: D. I. Fonvizin, I. S. Turgenev, A. P. Čehov, avtoreferat disser- tacii na soiskanie učenoй stepeni kandidata filologičeskih nauk, Tomsk.

Voljinski (2002): A. Volыnskiй, Tvorčestvo A. P. Čehova v russkoй mыsli konca XIX – nač. XX v., Literaturnыe zametki / A. P. Čehov: pro et contra: Anto- logiя, SPb.: RHGI, 216–229.

Vukićević (2015): D. Vukićević, Čehovljevska šara, Laza Lazarević / Janko Veselinović, Deset vekova srpske književnosti, Knjiga 40, Novi Sad: Matica srpska. Gorki (1986): M. Gorьkiй, Memuarы, A. P. Čehov v vospominaniяh sovremennikov, Moskva: Hudožestvennaя literatura.

Jermilov (1949): V. Jermilov, Čehov, Novi Sad: Matica srpska.

Karpun (1954): P. Karpun, Gorodskaя biblioteka imeni A. P. Čehova, Čehov- skie mesta v Taganroge, Rostov na Donu: Rostovskoe knižnoe izdatelьstvo, 94–96.

Kočnova (2005): K. Kočnova, Leksiko-semantičeskoe pole „Prirodnoe vremя” v яzыkovoй kartine mira A. P. Čehova, avtoreferat dissertacii na soiskanie učenoй stepeni kandidata filologičeskih nauk, N. Novgorod: NNGU.

Leontjev (1983): A. Leontьev, Izbrannыe psihologičeskie proizvedeniя, Mo- skva: Pedagogika.

Lotman (1976): J. Lotman, Struktura umetničkog teksta, Beograd: Nolit.

Lotman (1993): M. Lotman, Umetnički prostor u Gogoljevoj prozi, Treći pro- gram Radio Beograda, Beograd: Radio televizija Srbije, 96–99, 263–310.

Lukić (2018): G. Lukić, Auditivni detalji u novelama Antona Pavloviča Če- hova, Filolog, IX/17, Banja Luka: Univerzitet u Banjoj Luci, Filološki fakultet, 644–660.

Milosavljević Milić (2016): S. Milosavljević Milić, Virtuelni narativ. Ogledi iz kognitivne naratologije, Niš: Filozofski fakultet / Sremski Karlovci: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.

Palavestra (2012): N. Palavestra, Mali čovjek u novelama Antona Pavloviča Čehova, Filolog, VI, Banja Luka: Univerzitet u Banjoj Luci, Filološki fakultet, 172–181.

Suhih (1987): I. Suhih, S vыsšeй točki zreniя. O hudožestvennoй filoso- fii A. P. Čehova, V mire otečestvennoй klassiki, Moskva: Hudožestvennaя lite- ratura, 287–307.

Tan (1910): V. Tan, Na rodine Čehova, Čehovskiй юbileйnый sbornik, Moskva: T-va I. D. Sыtina, 495–502.

Tjupa (1989): V. Tюpa, Hudožestvennostь čehovskogo rasskaza, Moskva: Vыs- šaя škola.

Filevskij (1906): P. Filevskiй, Očerki iz prošlogo Taganrogskoй gimnazii, Taganrog: tipo-lit. N. Я. Razina