PRVA ARHEOLOŠKI LOKALITETI REGISTROVANI U OKRUŽENJU LEKOVITIH IZVORA DUŽ SLIVA KOLUBARE

Serbian Studies Research (2022)  (str. 207-222)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Ljubiša B. Vasiljević

E-ADRESA / E-MAIL: ljubisa05@gmail.com

DOI: 10.46793/SSRXIII1.207V

SAŽETAK / ABSTRACT:

U geografskom okviru sliva reke Kolubare postoji više lekovitih izvora. Arheološki nalazi svedoče o mogućnosti da su neki od njih bili poznati i korišćeni tokom trajanja praistorijskog, antičkog i/ili srednjovekovnog perioda. U atarima naselja Banja Ljig, Oglađenovac, Crniljevo, Slavkovica, Paune i Petnica registrovani su arheološki lokaliteti. Iz pregleda lokaliteta izvesno se da zaključiti da se na prostorima u okruženju lekovitih izvora duž sliva Kolubare odvijao buran život tokom brojnih epoha u prošlosti. Možemo smatrati da je i postojanje i korišćenje termalnih izvora predstavljalo značajan elemanat zajednica života nekadašnjih.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

arheološki lokaliteti, lekoviti izvori, sliv Kolubare, Banja Ljig, Oglađenovac, Crniljevo, Paune, Petnica

LITERATURA / REFERENCES:

• Arsić 2011: Radivoje Arsić, „Prostorni kontekst nalaza rimskih votivnih i nadgrobnih spomenika u severozapadnoj Srbiji”, Beograd: Zbornik Narodnog muzeja u Beogradu – arheologija, br. HH/1, 195–208.
  • Vasiljević 2014: Ljubiša Vasiljević, Eksploatacija i značaj termalnih izvora u rimskom periodu na teritoriji Srbije, Beograd: Filozofski fakultet, nepublikovana doktorska disertacija.

• Vasiljević 1980: Milivoje Vasiljević, „Arheološka rekognosciranje u Podrinju”, Beograd: Arheološki pregled, br. 21, 205–228.

• Vasić 1985: Miloje Vasić, „Mačva i Podrinje u rimsko doba”, Beograd: Glasnik Srpskog arheološkog društva, br. 2, 124–141.

• Vlahović, Milošević 1971: Petar Vlahović, Nikola Milošević, „Petnička pećina, Valjevo – paleolitska stanica”, Beograd: Arheološki pregled, br. 13, 10–16.

• Garašanin, M., Garašanin, D. 1951: Milutin Garašanin, Draga Garašanin, Arheološka nalazišta u Srbiji, Beograd: Prosveta.

• Grbić 1953: Miodrag Grbić, „Zapadna Srbija u rimsko doba”, u: Đurđe Bošković (ur.), Arheološki spomenici i nalazišta u Srbiji I – Zapadna Srbija, Beograd: Srpska akademija nauka – Arheološki institut, 13–23.

• Živanović 2008: Zoran Živanović, „Publikovani arheološki lokaliteti opštine Koceljeva, praistorija – deo prvi”, Šabac: Museum, br. 9, 49–76.

• Živanović 2009: Zoran Živanović, „Publikovani arheološki lokaliteti opštine Koceljeva, antika – deo drugi”, Šabac: Museum, br. 10, 33–54.

• Živanović 2010: Zoran Živanović, „Publikovani arheološki lokaliteti opštine Koceljeva, srednjovekovni period – deo treći”, Šabac: Museum, br. 11, 13–54.

• Živanović 2011: Zoran Živanović, Arheološki lokaliteti opštine Koceljeva, Beograd: Narodni muzej, nepublikovani habilitacioni rad.

• Zečević 2005: Emina Zečević, Mramorje stećci u Zapadnoj Srbiji, Beograd: Srpsko arheološko društvo.

• Jež 1993: Željko Jež, „Rezultati arheoloških iskopavanja srednjovekovne crkve u selu Dići kod Ljiga”, Beograd: Glasnik Društva konzervatora Srbije, br. 17, 85–90.

• Jež, Starović 1994: Željko Jež, Andrej Starović, „Arheološki lokaliteti i nalazišta u valjevskom kraju”, u: Zoran Joksimović i Zdravko Ranković (ur.), Valjevac – Veliki narodni kalendar za prostu 1994. godinu, Valjevo: Agencija Valjevac, 369–381.

• Jovanović 1989: Aleksandar Jovanović, „Nalazi iz rimskog perioda u valjevskom kraju”, Valjevo: Istraživanja, br. II, 58–65.

• Jovanović 1993: Aleksandar Jovanović, „Nalazi iz rimskog perioda u valjevskom kraju”, u: Mirjana Isailović (ur.), Valjevo kroz vekove, Valjevo: Narodni muzej Valjevo, 44–51.

• Kostić 2006: Mirjana Kostić, „Antička topografija Valjevskog kraja”, Valjevo: Glasnik Istorijskog arhiva Valjevo, br. 40, 5–26.

• Madas 1975: Dimitrije Madas, „Slavkovica, opština Ljig – ostaci srednjovekovne crkve”, Beograd: Arheološki pregled, br. 17, 154–157.

• Madas 1976: Dimitrije Madas, „Slavkovica, Ljig – srednjovekovna crkva i nekropola”, Beograd: Arheološki pregled, br. 18, 144–146.

• Peković 2006: Arheološka zbirka u Vojnom muzeju u Beogradu, Beograd.: Srpsko arheološko društvo – Vojni muzej Beograd,

• Pecikoza 2011: Vladimir Pecikoza, „Decenije otkrivanja sopstvene prošlosti”, u: Zdravko Ranković (ur.), Kolubara narodni kalendar za prostu 2011. godinu, Valjevo: Izdavačko društvo Kolubara, 103–108.

• Srejović 1997: Dragoslav Srejović, Arheološki leksikon, Beograd: Savremena administracija.

• Tomović 2009: Gordana Tomović, „Posed srpskog vlastelina Detoša u XIV veku”, Beograd: Istorijski časopis, knj. LVIII, 93–108.

• Filipović 2003: Budimir Filipović, Mineralne, termalne i termomineralne vode Srbije, Vrnjačka Banja – Beograd: Udruženje banjskih i klimatskih mesta – Institut za hidrogeologiju Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.

• Hegner, Mrđić 1996: Katarina Hegner, Nemanja Mrđić, „Arheološko-istorijska interpretacija ostave rimskog srebrnog novca iz Donjeg Crniljeva”, Petnica–Valjevo: Petničke sveske, br. 42, deo III, 44–57.