УКРШТЕНЕ СТАЗЕ МОДЕРНИСТИЧКЕ ПОЕТИКЕ: ПРОЗА ИВАНА ФРАНКА И АНТУНА ГУСТАВА МАТОША

Наслеђе 56 (2023) (стр. 243-255)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ала Татаренко

Е-АДРЕСА / E-MAIL: alla.tatarenko@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2356.243T

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Рецепција дела класика украјинске књижевности Ивана Франка (1856–1916), и поред његове успешне презентације у српском књижевном (и славистичком) простору, још увек није довољно широка да би омогућила сагледавање места овог књи- жевника не само у оквирима националне књижевности већ у кон- тексту европске културе. Мада се модернистичка дела словенских аутора знатно чешће упоређују са делима западноевропских књи- жевника кроз однос узора и следбеника, у овом раду роман укра- јинског писца Укрштених стаза ставићемо пред огледало текста новеле хрватског модерниста Антуна Густава Матоша „Камао”. Такав избор је проузрокован местом ових писаца у националном књижевном канону и утицајем њиховог стваралаштва на форми- рање модернистичке уметничке парадигме у украјинској и хрват- ској књижевности, а такође чињеницом да су оба дела била обја- вљена 1900. године. У овим делима, која досад нису била предмет компарације, постоји више сличних мотива, као и типолошких паралела чија би анализа могла дати занимљив материјал за про- учавање особина модернизма у словенским књижевностима. У овом раду бавићемо се тим „укрштеним стазама” модернистичке поетике у делима украјинског и хрватског књижевника

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

модернизам, Иван Франко, Антун Густав Матош, Укрштене стазе, „Камао”

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Golod 2005: Р. Голод, Іван Франко та літературні напрями кінця ХІХ—початку ХХ століття, Івано-Франківськ: Лілея-НВ.
  • Goljberg 1991: M. Гольберг, Іван Франко та українсько-сербські культурні зв’язки, Львів: Світ.
  • Goroško 2015: І. Горошко, ’Чудова музика любові’: акустичний ефект у прозі Івана Франка, Львів: Українське літературознавство, 79, 26–32.
  • Frangeš 1974: I. Frangeš, Matoš, Vidrić, Krleža, Zagreb: Liber, Zagreb.
  • Frangeš 2017: I. Frangeš. Zapis o Matošu, u: I. Frangeš, Čitanja, Matica hrvatska,
  • <http://www. matica.hr/media/knjige/citanja-1216/pdf/zapis-o-matosu.pdf>, 15. 7. 2023.
  • Franko 1976/1986: І. Франко, Зібрання творів: у 50 т., т. 31, Київ: Наукова думка. Franko 1951: І. Франко, Перехресні стежки, u: І. Франко, Твори в 20-ти томах, т. VІI. Київ: Державне видавництво художньої літератури, 185-443.
  • Iljnickij 2023: М. Ільницький, Іван Франко: антиномія природи і духу, Львів: Апріорі.
  • Kosanović 2006: B. Kosanović (gl. ur.), Ivan Franko i Srbi: zbornik radova sa međun- arodnog simpozijuma održanog u Novom Sadu 25–27.novembra 1996.,  Novi Sad: Srpsko-ukrajinsko društvo, Arhiv Vojvodine. [orig.] Косановић 2006: Б. Косановић (гл .ур.), Иван Франко и Срби: зборник радова са међународног симпозијума одржаног у Новом Саду 25–27. новембра 1996., Нови Сад: Српско-украјинско друштво, Архив Војводине.
  • Legkij 2021: М. Легкий, Проза Івана Франка: поетика, естетика, рецепція у критиці, Львів: ДУ „Інститут Івана Франка НАН України”, Львівський національний університет ім. Івана Франка.
  • Matoš: A. G. Matoš, Odabrane pripovijetke, <http://dsz.ffzg.unizg.hr/html/Mato1. html>, 25. 6. 2023.
  • Matoš 1973: A. G. Matoš, Sabrana djela, sv. 19, Pisma I, ur. D. Kapetanić, Zagreb.
  • Pilipčuk 2019: С. Пилипчук, Іван Франко та Еміль Золя: паралелі творчого досвіду, u: Окриленість словом: збірник наукових праць на пошану професора Степана Хороба. Івано-Франківськ: Місто НВ, 380–387.
  • Popović 2007: Lj. Popović, Fokusna perspektiva ukrajinske književnosti, Beograd: Filološki fakultet.
  • Sablić Tomić 2014: H. Sablić Tomić, Hrvatska kratka priča i Antun Gustav Matoš, Poznanskie studia slawistyczne, 7, 297-305.
  • Stamać 1975: A. Stamać, Točnost motrenja, elegancija pisanja (Ivo Frangeš, Matoš, Vidrić, Krleža, naklada „Liber”, Zagreb 1974), Zagreb: Croatica, 6, 270–278.
  • Tamaš 1995: J. Tamaš, Ukrajinska književnost između Istoka i Zapada, Novi Sad: Matica srpska.
  • Vojtkiv2015: О. Войтків, ’Штука доволі широка і, смію думать, інтересна’: штрихи до історії написання Франкового роману ’Lеlum i Polelum’, Львів: Українське літературознавство, 79, 58–63.
  • Vorok 2016: Х. Ворок, Наративний вимір художнього онейросу у прозі Івана Франка, Львів: Українське літературознавство, 80, 92–100.
  • Wiesner 2002: Lj. Wiesner, Studija o A .G. Matošu, Zagreb: Ceres.