КРИТИКА ПОСТМОДЕРНИСТИЧКЕ ИРОНИЈЕ У ДОКУМЕНТАРНОЈ ПРОЗИ ДЕЈВИДА ФОСТЕРА ВОЛАСА

Наслеђе 56 (2023) (стр. 207-218)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Tијана Р. Спасић Јаковљевић

Е-АДРЕСА / E-MAIL: spasictijana@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2356.207SJ

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Критика и покушаји превазилажења негативних утицаја постмодернистичке ироније – пре свега као погледа на свет који  је дубоко обележио савремено америчко друштво – представљају једно од средишњих стремљења целокупног дела Дејвида Фостера Воласа. За разлику од његовог изразито утицајног књижевног опуса (романа и кратких прича), његова документарна проза (есеји и новински чланци) до данас је недовољно истражена, упркос обиму и значају који су његови есеји остварили у америчкој култури, али и изван ње. Рад се бави анализом Воласове критике постмодернистичке ироније на примеру његове документарне прозе, узимајући у обзир три одабрана есеја, са циљем да размотри могућност да Воласова документарна проза успева  додатно да артикулише и оствари његова уметничка стремљења, која се у рецентној анализи смештају у оквире такозване постиронијске књижевности.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Дејвид Фостер Волас, иронија, постиронијска књижевност, документарна проза, есеји

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Bozvel 2003: M. Boswell, Understanding David Foster Wallace, Columbia, South Car- olina: University of South Carolina Press.
  • Burn 2012: S. J. Burn, Conversations with David Foster Wallace, Mississippi: Univer- sity Press of Mississippi.
  • Hofman 2017: L. Hoffmann, Postirony: the nonfictional literature of David Foster Wallace and Dave Eggers, Blelefeld: Transkript Verlag.
  • Konstantinu 2016: L. Konstantinou, Cool Characters: Irony and American Fiction, Harvard University Press.
  • Rojland 2012: u S. Cohen and L. Konstantinou (ed.), The Legacy of David Foster Wallace, Iowa City: University of Iowa Press.
  • Volas 1997: D. F. Wallace, A Supposedly Fun Thing I’ll Never Do Again: essays and arguments, London: Abacus.
  • Volas 2011: D. F. Volas,„Ovo je voda, prev. Muharem Bazdulj, Nedeljnik Vreme, br. 1045, <https://www.vreme.com/kultura/ovo-je-voda/>.
  • Volas 2017: D. F. Volas, Uzmimo jastoga i drugi eseji, prev. Igor Cvijanović, Novi Sad: Kulturni centar Novog Sada.