ОДНОС ПРЕМА МИТУ У ПОЕЗИЈИ РИМСКИХ ЛИРИЧАРА НА ОДАБРАНИМ ПРИМЕРИМА ИЗ KАТУЛОВОГ И ПРОПЕРЦИЈЕВОГ ОПУСА

Наслеђе 54 (2023), стр. 65-78

АУТОР(И): Јелена Н. Арсенијевић Митрић

Е-АДРЕСА: jelena.mitric@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/NasKg2354.065AM

У  раду  истражујемо  начине  обликовања,  трансформацију и функцију мита у поезији Гаја Валерија Катула, римског лири- чара Цезаровог доба и Секста Проперција, песника Августовог круга. Имајући у виду да латинска књижевност израста на гр- чким и хеленистичким темељима пратићемо промене, инверзије  и новине у познатим митским сижеима које поменута два песника преузимају како би их на посве оригиналан начин инкорпори- рали у сопствено стваралаштво. У анализи се фокусирамо најпре на Катулов епилиј Свадба Пелеја и Тетиде (LXIV) као и на еле- гију Алију (LXVIII), док из Проперцијевог опуса издвајамо XV и XIX елегију прве књиге; XIII елегију друге књиге те VII елегију четврте књиге.

Г. В. Катул, С. Проперције, римска лирика, мит, епилиј, субјективна елегија, екфраза

Извори
  • Katul, Tibul 2007: G. V. Katul, A. Tibul, Pesme; Elegije 1–4, preveo s latinskog Mladen S. Atanasijević, Kragujevac: Narodna biblioteka Vuk Karadžić.
  • Platon 2002: Platon, Dela (Ijon, Gozba, Fedar, Odbrana Sokratova, Kriton, Fedon), Beograd: Dereta.
  • Propercije 1966a: S. Propercije, Elegije, Beograd: Nolit.
  • Propercije 1966b: S. Propercije, Pesnikov sprovod, u: Rimska lirika, urednik Miodrag Pavlović, izabrao i s latinskog preveo Mladen S. Atanasijević, Beograd: Nolit. Propercije 1966v: S. Propercije, Moć poezije, u: Rimska lirika, urednik Miodrag Pavlović, izabrao i s latinskog preveo Mladen S. Atanasijević, Beograd: Nolit.
  • Propercije 2006: S. Propercije, 26 Elegija, sa latinskog preveli Gordan Maričić i Milica Kisić, Beograd: Stylos.
  • Propercije 2014: S. Propercije, Prekratka je ljubav, ma kolko da traje: izabrane elegije, sa latinskog preveli Gordan Maričić, Milica Kisić Božić, Jelena Todorović, Beograd: SKZ.
  • Sapfo 2000: Sapfo, Moć ljubavi, u: Antologija stare helenske lirike, prevod i propratni tekstovi Marko Višić, Podgorica: Oktoih.
  • Sapfo 2003: Sapfo, Agali, u: Helenska lirika, prevod i propratni tekstovi: Aleksandar Gatalica, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Homer 1990: Homer, Odiseja, preveo Miloš N. Đurić, Beograd: Prosveta.
Литература
  • Arsenijević 2012: J. Arsenijević, Trubadurska erotologija u poeziji Dantea i Petrarke,
  • Lipar, godina XIII, broj 47, 2012, 49–72, Univerzitet u Kragujevcu.
  • Budimir, Flašar 1963: M. Budimir, M. Flašar, Pregled rimske književnosti, Beograd: Zavod za izdavanje udžbenika Narodne Republike Srbije.
  • Vratović 1977: V. Vratović, Rimska književnost, u: M. Sironić et al., Povijest svjetske književnosti, Zagreb: Mladost.
  • Günther 2006: Hans-Christian Günther, The Fourth Book, in: Brills Companion to Propertius, edited by Hans-Christian Günther, Leiden: Brill Academic Pub.
  • Đurić 1990: V. Đurić, Traganje za duhom reči: izabrani ogledi, Beograd: SKZ. Živković 2021: D. Živković, Hermetizam u lirici starog veka, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet.
  • Janković 1992: V. Janković, Imenik klasične starine, Beograd: Vajat.
  • Konte 2016: Đ. B. Konte, Rimska književnost: od rane Republike do Avgusta, prevod Nina Gugleta, Ivana Tomić, Irina Vujičić, Beograd: Areté.
  • Maričić 2014: G. Maričić, U Cintijinom ritmu, u: S. Propercije, Prekratka je ljubav, ma kol’ko da traje: izabrane elegije, sa latinskog preveli Gordan Maričić, Milica Kisić Božić, Jelena Todorović, Beograd: SKZ.
  • Pilipović 2014: J. Pilipović, Porta eburna – dijalog sa Homerom kao sredstvo ontološke igre u Vergilijevoj Eneidi, u: Antika i savremeni svet: tumačenje antike, urednik Ksenija Maricki Gađanski, Beograd: Društvo za antičke studije Srbije
  • Putnik 2007: N. Putnik, Tibul i Katul: Ljubav kao zavetrina od politike, u: G. V. Katul, A. Tibul, Pesme; Elegije 1–4, preveo s latinskog Mladen S. Atanasijević, Kragujevac: Narodna biblioteka Vuk Karadžić.
  • Savić-Rebac 1984: A. Savić-Rebac, Predplatonska erotologija, Novi Sad: Književna zajednica Novog Sada.
  • Srejović, Cermanović-Kuzmanović 21987: D. Srejović, A. Cermanović-Kuzmanović, Rečnik grčke i rimske mitologije, Beograd: SKZ.
  • Haig Gaisser 2009: Ј. Haig Gaisser, Catullus, Wiley-Blackwell.
  • Hefernan 2009: Dž. A. V. Hefernan, Ekfraza i prikaz, Polja, god. 54, br. 457, maj–jun, str. 46–60.
  • Flašar 2006: M. Flašar, Propercijeva pesma i mitska imaginacija, u: S. Propercije, 26 Elegija, sa latinskog preveli Gordan Maričić i Milica Kisić, Beograd: Stylos.
  • Frejdenberg 1987: O. M. Frejdenberg, Mit i antička književnost, Beograd: Prosveta. Cermanović-Kuzmanović, Srejović 1996: A. Cermanović-Kuzmanović, D.  Srejović,
  • Leksikon religija i mitova drevne Evrope, Beograd: Savremena administracija.
  • Čajkanović 1998: V. Čajkanović, Pregled rimske književnosti, Beograd: Vajat.