АВАНГАРДНИ МАНИФЕСТИ И УБРЗАЊЕ КЊИЖЕВНОСТИ

АУТОР(И): Драган Б. Бошковић

Е-АДРЕСА: boskovicbdragan@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2150.423B

Рaд испитује феномен брзине у књижевности која се у окви- рима авангардних текстова радикално репрезентује. Модернистичко убрзање књижевности иманентно је поетици манифеста: њиховом програмском захтеву за убрзањем, њиховом (мета)дискурзивном карактеру, истовременој производњи наративно-поетске синтаксе и преиспитивању могућности писма. Овај четвороструки рад авангардног дискурса (производња дискурса и његово коментарисање, програмско приповедање и чиста нарација), као рад четворотактног мотора, непоновљиво динамизује, убрзава и дискурс манифеста и  прозно-поетску нарацију,  силовито дајући „гас” књижевности. То жели и овај рад: да проговори о брзини књижевности, о том авангардно-модернистичком убрзању.

брзина, убрзање, манифести, дискурс, авангардна књижевност

• Benjamin 1986: W. Benjamin, Estetički ogledi, prev. T. Stamać i S. Knežević, Zagreb: Školska knjiga.
  • Bergson 1993: A. Bergson, Smeh: Esej o značenju komičnog, prev. S. Džamonja, Beograd: Lapis.
  • Blum 1980: H. Blum, Antitetička kritika: teorija pesništva, prev. M. Herman Sekulić, Beograd: Slovo ljubve.
  • Bogdanović 1961: M. Bogdanović, Stari i novi. Sabrane kritike, knj. I, Beograd: Prosveta.
  • Breton 1979: A. Breton, 3 manifesta nadrealizma 1924, 1930, 1942, prev. L. Matić, N. Trajković, Kruševac: Bagdala.
  • Vinaver 2012: S. Vinaver, Jezik naš nasušni / Gramatika i Nadgramatika, priredio Gojko Tešić. Beograd: Službeni glasnik, Zavod za udžbenike.
  • Virilio 1997: P. Virilio, Kritični prostor, prev S. Šibalić, Čačak: Gradac.
  • Virilio 1993: P. Virilio, Mašine vizije, prev. F. Filipović, Novi Sad: Svetlost; Podgorica: Oktoih.
  • Vučković 2011: Р. Вучковић, Проза српске авангарде, Београд: Службени гласник. Glajk 2003: Dž. Glajk, Brže: Ubrzavanje svega na svetu, prev. T. Grujić. Beograd: Plato. Dedinac 1957: M. Dedinac, Od nemila do nedraga, Beograd: Nolit.
  • Драинац 2020: Р. Драинац, Програм Хипнизма. https://www.rastko.rs/rastko/ delo/11343 (8. 3. 2020)
  • Dučić 1982: J. Dučić, Književne impresije, Beograd: Slovo ljubve.
  • Eliot 1963: T. S. Eliot, Izabrani tekstovi, prev. M. Mihailović, Beograd: Prosveta. Kalvino 1989: I. Kalvino, Američka predavanja, prev. J. Tešanović, Novi Sad:
  • Bratstvo-jedinstvo.
  • Konstantinović 1983: R. Konstantinović, Biće i jezik u iskustvu pesnika srpske kulture dvadesetog veka, 5. Beograd: Prosveta: Rad; Novi Sad: Matica srpska.
  • Kuspit 2013: D. Kuspit, Kritička istorija umetnosti XX veka, prev. V. Mates, Beograd: Art Press.
  • Matić 1964: D. Matić, Bagdala, Beograd: Nolit.
  • Micić 1921: Lj. Micić, Reči u prostoru, Zenit, br. 7, 1921.
  • Petković 1994: Н. Петковић, „Матићева огледала”, Критичари о Матићу: антологија студија, есеја и критика о Душану Матићу, Ћуприја: Матићеви дани; Нови Сад: Прометеј, 41–56.
  • Petković 1996: Н. Петковић, Лирске епифаније Милоша Црњанског, Београд: СКЗ.
  • Petrović 1974: R. Petrović, Poezija – Sabinjanke. Dela Rastka Petrovića, knj. II, Beograd: Nolit.
  • Poljanski 1923: B. Ve Poljanski, 77 samoubica: Neverovatna ljubavna zbitija gospodina Nikifora Mortona. Veoma brz nadfantastičan roman, Zagreb: Reflektor.
  • Pođoli 1975: R. Pođoli, Teorija avangardne umetnosti, prev. J. Janićijević, Beograd: Nolit.
  • Kuper 1963: G. Cooper, L. B. Mayer, The Rhythmic Structure of Music, University of Chicago Press.
  • Crnjanski 1983: М. Црњански, Песме, Београд: Нолит.