FINALNI IMPERATIV U SAVREMENOM SRPSKOM JEZIKU

AUTOR(I): Miloš M. Kovačević

E-ADRESA: mkovacevic31@gmail.com

DOI: 10.46793/NasKg2150.079K

U radu se sintaksičko-semantičkoj analizi podvrgavaju  tek u najnovijoj sintaksičkoj literaturi registrovane konstrukcije udvojenog imperativa u kojima drugi imperativ ima finalno značenje, a što potvrđuje uvijek moguća supstitucija imperativa finalnim infinitivom i finalnom da-prezentskom klauzom, kao npr. Idi kupi [→ kupiti / da kupiš] novine. Osnovno pitanje na koje se traži odgovor u radu jeste: kako je, i u kojim sintaksičko-semantičkim uslovima, moguće da dva ni veznički ni interpunkcijski neodvojena lična glagolska oblika tvore vrlo specifičnu asindetsku konstrukciju koja je po svom semantičkom statusu subordinirana, a kojoj je na sintaksičkom planu jedini veznički ekvivalent koordinirana kopulativna rečenica.

imperativ, udvojeni ili reduplicirani imperativ, finalni imperativ, imperativne partikule, izgovorna pauza, kopulativna rečenica

Izvori

a) književnoumjetnička djela:

• Mihailović 1998: D. Mihailović, Kad su cvetale tikve, Banja Luka: Kultura. Božović 2019: G. Božović, Moj divni Kolašin: Priče i putopisi iz Starog
  • Kolašina, priredio i predgovor napisao Dragiša Bojović, Stari Kolašin – Zubin Potok

b) novine:

• Blic – Blic, dnevne novine iz Beograda.
  • Večernje novosti – Večernje novosti, dnevne novine iz Beograda. Pravda – Pravda, ugašene dnevne novine iz Beograda.

v) internetski sajtovi (navedeni uz citirane primjere)

Literatura
  • Babić 2019: M. Babić, Eksklamativne konstrukcije u srpskom jeziku, Andrićgrad: Andrićev institut.
  • Veljović 2018: B. Veljović, Sintaksa glagolskih oblika u govoru Tutina, Novog Pazara i Sjenice, Beograd: Srpski dijalekatski zbornik LXV/1.
  • Vukić 2020: M. Vukić, Kombinovanje veznika i nevezničkih reči u savremenom srpskom jeziku, Niš: Filozofski fakultet.
  • Ivić 1958: M. Ivić, Slovenski imperativ uz negaciju, Radovi Naučnog društva Bosne i Hercegovine, X, Odjeljenje istorijsko-filoloških nauka, knj. 4, Sarajevo, 23–44.
  • Ivić 1972: M. Ivić, Problematika srpskohrvatskog infinitiva, Zbornik za filologiju i lingvistiku, XV/2, 115–138.
  • Janjušević 2007: A. Janjušević, Sintaksičko-semantičke karakteristike konstrukcija sa riječcom nemoj u jeziku M. Lalića i M. Bulatovića, Srpski jezik, književnost, umetnost, knj. 1: Srpski jezik i društvena kretanja, urednik Miloš Kovačević, Kragujevac: Filološko- umetnički fakultet 2007, 177−192.
  • Janjušević 2009: A. Janjušević, Inkluzivni imperativ u srpskom jeziku, Srpski jezik, XIV/1–2, Beograd, 361–374.
  • Janjušević Oliveri 2016: A. Janjušević Oliveri, Semantički blokirani imperativ u savremenom srpskom jeziku, Naučni sastanak slavista u Vukove dane, 46/1, Beograd: Međunarodni slavistički centar, 151–160.
  • Janjušević  Oliveri  2017:  A.  Janjušević  Oliveri,  Bezglagolske  konstrukcije  s imperativnim značenjem u savremenom srpskom jeziku, u: Srpski jezik, književnost umetnosti, knj. 1: (Srpski) jezik u komunikativnoj funkciji, urednici Miloš Kovačević i Jelena Petković, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 35–46.
  • Janjušević Oliveri 2018: A, Janjušević Oliveri, Intenzifikatorske partikule u savremenom srpskom jeziku, Kosovska Mitrovica: Filozofski fakultet, Nikšić: Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori.
  • Kovačević 2003: M. Kovačević, Konkurencija prostih nezavisnih veznika i veznika sa obaveznim konkretizatorom u srpskome jeziku, Gramatičke i stilističke teme, Banja Luka: Književna zadruga, 74–96.
  • Kovačević 2012: M. Kovačević, O gramatičko-stilističkom terminosistemu tuđeg govora, Srpski jezik, XVII, Beograd, 2012, 13–38.
  • Kovačević 2015: M. Kovačević, Reiteracija homoleksičkih i homoformnih jedinica u predikatskoj poziciji, O rečenici i njenim članovima, Beograd: Jasen, 64–96.
  • Kovačević 2020: M. Kovačević, Tipovi i značenja nezavisnosloženih rečenica, Književnost i jezik, LXVII/1, Beograd, 13–25.
  • Kuljanin 2006: S. Kuljanin, Klasifikacija partikula u gramatičkoj i naučnoj srbističkoj literaturi, Radovi Filozofskog fakulteta, VIII, Pale: Filozofski fakultet, 343–358.
  • Melvinger 1986: J. Melvinger, Infinitivna kondenzacija finalne zavisne klauze u savremenom hrvatskom ili srpskom, Naučni sastanak slavista u Vukove dane, 15/1, Beograd: MSC, 1986, 123–131.
  • Mladenović 2001: R. Mladenović, Govor šarplaninske župe Gora, Beograd: Srpski dijalektološki zbornik XLVIII.
  • Mladenović 2013: R. Mladenović, Govor južnokosovskog sela Gatnje, Beograd: Institut za srpski jezik SANU.
  • Palić 2019: I. Palić, Semantika i pragmatika imperativa, Gramatika, semantika i pragmatika rečenice, Sarajevo: Institut za jezik, 119–137.
  • Popović Pizari 2018: M. D. Popović Pisarri, Glagoli s dopunom u infinitivu u itali- janskom i srpskom jeziku, neobjavljena doktorska disertacija, odbranjena na Filološkom fakultetu u Beogradu 2018. godine.
  • Popović Pizari 2019: M. D. Popović Pizari, Glagoli kretanja i promene pozicije u prostoru kao glagoli subjekatske kontrole, Srpski jezik, XXIV, Beograd, 585–596.
  • Pravopis 2010: M. Pešikan, J. Jerković, M. Pižurica, Pravopis srpskoga jezika, izmenjeno i dopunjeno izdanje, Novi Sad: Matica srpska.
  • Pranjković 1993: I. Pranjković, Složene strukture  bez  veznika,  Hrvatska  sklad- nja: Rasprave iz sintakse hrvatskoga standardnog jezika, Zagreb: Hrvatska sveučilišna naklada, 116–226.
  • Pranjković, Badurina 2012: I. Pranjković, L. Badurina: Načini izražavanja impera- tivnosti, Bosanskohercegovački slavistički kongres I: Zbornik radova, knjiga 1, Sarajevo, 619–628.
  • Sarić 2015: D. Sarić, Teličnost u hrvatskom, Filologija, br. 65, Zagreb, 131–147. Tanasić 2005: S. Tanasić, O imperativu u savremenom srpskom jeziku, Sintaksičke teme, Beograd: Beogradska knjiga, 37–50.
  • Škaljić 1985: A. Škaljić, Turcizmi u srpskohrvatskom jeziku, Sarajevo: Svjetlost.