UTICAJ NOVINARSKOG ŽANRA NA PRENOŠENJE TUĐEG GOVORA U NOVINSKI MEDIJ

AUTOR: Katarina G. Mijaljević

E-ADRESA: katarina2402@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR71.291M

Uključivanje tuđih reči u autorski diskurs je ustvari prenošenje tuđeg govora. Da bi pre- nošenje tuđeg govora imalo što veću ekspresivnu vrednost na čitaoce novinskih medija, zaduženi su oblici ili forme novinskog žanra. U uvodnom delu rada predstavljamo značaj i ulogu novinarskog izražavanja ili žanra u prenošenju tuđeg govora u novinski medij. U radu razmatramo i dva gramatikalizovana tipa prenošenja tuđeg govora – upravnog i neupravnog – iz dnevnih novina koje izdaje Republika Srbija. Pažnju ćemo posvetiti primerima preuzetim iz tekstova koji su sastavni deo dnevnih novina koje smo podelili u dve velike grupe u zavisnosti od toga da li pripadaju modelu upravnog ili neupravnog govora i koja je njihova funkcija u datom kontekstu.

novinarski žanr, tuđi govor, upravni govor, neupravni govor, dnevne novine

• Bar-Hilel 1954: Yehoshua Bar-Hillel, Indexical Expressions, Jerusalem, Mind 63: 359–376.
  • Bahtin 1980: M. Bahtin, Marksizam i filozofija jezika, prev. R. Matijašević, Beograd: Nolit.
  • Jevtović, Petrović, Aracki 2014: Z. Jevtović, R. Petrović, Z. Aracki, Žanrovi u savremenom novinarstvu, Beograd: Jasen.
  • Jerotijević 2011: D. Jerotijević, Tipovi i funkcije tuđeg govora u jeziku srpskih pisanih medija. Radovi Filozofskog fakulteta, 13 (1), 645–660.
  • Jovanović 2010: J. Jovanović, Lingvistika i stilistika novinskog umeća. Jezičke i stilske osobine novinarstv, Beograd: Jasen.
  • Kovačević 2012: M. Kovačević, O gramatičko-stilističkom terminosistemu tuđeg govora.Srpski jezik, XVII, 13–38.
  • Lajons 1977: John Lyons, Semantics, vol. 2. Cambridge: Cambridge University Press, London – New York – Melbourne.
  • Lampropoulou 2009: S. Lampropoulou, „Forms and functions of speech re- presentation in Greek adolescents’ narratives”, Proceedings of the 8th International Greek Linguistics Conference, 30 August-2 September 2005, University of Ioannina, Greece, pp. 248–260.
  • Levinson 1983: Stephen Levinson, Pragmatics. Cambridge: Cambridge University Press, London, New York, New Rochelle, Melbourne, Sydney,
  • O’ if, Klensi, Adolf 2011: Anne O’Keeffe, Brian Clancy and Svenja Adolphs,
  • Introducing Pragmatics in Use, Abingdon England, New York: Routledge.
  • Perkins 1992: Revere D. Perkins, Deixis, Grammar and Culture, Amsterdam and Philadelphia, PA.
  • Prins 2011: Dž. Prins, Naratološki rečnik, prev. B. Miladinov, Beograd: Službeni glasnik.
  • Rudin, Ibotson 2008: R. Rudin, T.Ibbotson, Novinarstvo, osnovne tehnike i temeljna znanja, Zagreb, Mate doo.
  • Filmor 1997:Charles J.Fillmore, Lectures on Deixis, Stanford: CSLI Publications, Bloomington
  • Šort 1999: M.Šort, Predstavljanje govora u romanu i u štampi, prev. S. Bilbija, U S. Perović (ur.), Kako ukrotiti tekst, Podgorica: Institut za strane jezike Univerziteta Crne Gore – Oktoih, 245–270.