FORENZIČKO UTVRĐIVANJE IDENTITETA NA OSNOVU GLASA

AUTOR: Marija S. Milosavljević

E-ADRESA: millosavljevic@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR71.265M

U radu se analizira značaj primene forenzičke fonetike u istražnim i sudskim procesima, odnosno primene znanja o jeziku u svrhu rešavanja raznih kriminalnih radnji i sudskih sporova. Cilj je da na osnovu dostupne literature utvrdimo na koji način i u kojoj meri je u pravosuđu zastupljena forenzička praksa identifikovanja osobe na osnovu glasa. Prikazani su osnovni okviri forenzičke ekspertske analize na polju utvrđivanja identiteta osobe na osnovu njenog glasa. Ukazuje se na koncept identiteta u kriminalistici i na dokaznu vrednost rezultata ekspertske analize u prepoznavanju govornika. Razmatraju se finalni rezultati forenzičke ekspertske analize iskazani skalom rangiranih verovatnoća. Ukazuje se na potrebu i mogućnosti korišćenja glasa u raznim vrstama i stadijumima policijskog postupanja, kriminalističkog istraživanja ili kaznenog postupka.

forenzička fonetika, utvrđivanje identiteta, forenzički markeri, sudski proces, ekspert fonetičar

• Varošanec-Škarić 2008: G. Varošanec-Škarić, Verifikacija govornika u forenzičkoj fonetici, Govor, XXV, Zagreb: Filozofski fakultet, 31–44.
  • Varošanec-Škarić, Kišiček 2012: G. Varošanec-Škarić, G. Kišiček, Fonetsko forenzičko prepoznavanje i lingvistička analiza govornika, Suvremena lingvistika, 89–108.
  • Đorđević i dr. 2011: J. Đorđević, Z. Kašić, S. Jovičić, Forensic – Phonetic Speech Analysis, S.T. Jovičić, M. Subotić (ed.), Verbal Communication Quality Interdisciplinary Research I, Belgrade: LAAC, IEPSP, 79–94.
  • Ivanović, Šešum 2009: M. Ivanović, M. Šešum, Jedan tip regionalne redukcije neakcentovanih slogova kao forenzički marker, ETRAN 2009, Zbornik radova, Vrnjačka banja, AK4.1-1-4.
  • Jovičić 2001: S. Jovičić, Forenzički aspekti prepoznavanja govornika, Nauka Tehnika Bezbednost, br. 1, 41–60.
  • Jovičić i dr. 2006: S. Jovičić, Z. Kašić, M. Đorđević, Paralingvističke i ekstralingvističke informacije u govornim tehnologijama, ETRAN 2006, Zbornik radova, Vrnjačka banja, 443–449.
  • Jovičić, Kašić 2009: S. Jovičić, Z. Kašić, Nazalnost i nazalizacija u forenzičkoj karakterizaciji govornika, ETRAN 2009, Zbornik radova, Vrnjačka banja, AK4.1-1-4.
  • Jovičić, Kašić 2010: S. Jovičić, Z. Kašić, „Intra-spikerske varijacije u govoru: forenzičke implikacije: Primenjena lingvistika 11, 124–133.
  • Jovičić, Kašić 2011: S. Jovičić, Z. Kašić, Quality of Undisputed Voice Recordings: Forensic Aspects. ARCHIBALD REISS DAYS – Thematic Proceedings, KPA, Belgrade, 289–298.
  • Kašić, Đorđević 2009a: Z. Kašić, J. Đorđević, Zašto je lingvistika postala forenzička   veština,   u:   Dobrivoje   Radovanović   (ured.),   Istraživanja    u specijalnoj pedagogiji, Beograd: Fakultet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, 469–482.
  • Kašić, Đorđević 2009b: Z. Kašić, J. Đorđević, Ostaci automatizma regionalne artikulacione baze kao forenzički markeri, ETRAN 2009, Zbornik radova, Vrnjačka banja, AK4.1-1-4.
  • Heđever 2009: M. Heđever, Uvod u forenzičku fonetiku i akustiku, Zagreb: Edukacijsko- rehabilitacijski fakultet.