HODOČAŠĆE KA POEZIJI: DINAMIKA ODNOSA ANĐELA I PESNIKA U PESNIŠTVU VASKA POPE, BRANKA MILJKOVIĆA I VOJISLAVA KARANOVIĆA

Lipar, 71 (2020), str. 115-126

AUTOR: Đorđe M. Đurđević

E-ADRESA: djordje.djurdjevic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/LIPAR71.115DJ

U radu se preispituju angelološko-pesničke relacije u pesništvu Vaska Popa, Branka Miljkovića i Vojislava Karanovića. Počev od medijalne pozicioniranosti između pesnika i pesme, anđeo pesnikovom intervencijom postaje aktivni princip u otkrivanju pesme kao takve. On ujedno postoji u prostoru same pesme, kao i u prostoru njenog ostvarivanja u jeziku i njegova uloga jeste dvostruko prevodilačka: pesnika prevodi u prostor poezije i poeziju približava pesniku. Dati proces teče kroz prvobitno približavanje i upodobljavanje pesnikovog i anđelovog bića/tela, a završava se u nastanku pesme, koja je po svojim karakteristikama bliska angelološkom kompleksu.

anđeo, pesnik, pesma, poezija, angelologija, teopoetika

• Antonijević 1996: D. Antonijević, Mit i stvarnost: Poezija Vaska Pope, Beograd: Prosveta.
  • Bošković 2015: D. Bošković, Zablude čitanja, Beograd: Službeni glasnik.
  • Golijanin Elez 2015: S. Golijanin Elez, Tipologija podteksta u ontologizaciji pesništva Branka Miljkovića dijalog s tradicijom kao traganje za znacima pesničkog govora, u: Naučni skup Branko Miljković, novo čitanje: zbornik  radova, priredila Danijela Popović Nikolić, Niš: Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu, 117 – 138.
  • Ivanović 2018: R. Ivanović, Poetika Vaska Pope, u: Polja, https://polja.rs/wp- content/uploads/2016/11/Polja-394-51-53.pdf (12. 08. 2018.).
  • Iribarren and al 2008: I. Iribarren, M, Lenz, Angels in Medieval Philosophical Inquiry, Their Function and Significance, Velika Britanija: Ashgate studies in medieval philosophy.
  • Ispovednik 2017: M. Ispovednik, Stoslov, verujem.org (31. 01. 2017).
  • Jeftimijević Mihajlović 2012: M. Jeftimijević Mihajlović, Miljković između poezije i mita, Leposavić: Institut za srpsku kulturu.
  • Kleopa 2018: Kleopa, Put neba,
  • http://www.prijateljboziji.com/upload/document/knjige/lat/put-neba-starac- kleopa.pdf (18.05.2018.).
  • Krcunović 2017: D. Krcunović, Problem stvaranja u Platonovom Timeju i u
  • Šestodnevu Vasilija Velikog, Beograd: Službeni Glasnik, PBF. Lompar 2010: M. Lompar, Njegoševo pesništvo, Beograd: SKZ.
  • Maticki 1996: M. Maticki, Miljkovićev neosimbolizam onostranog”, u: Poezija i poetika Branka Miljkovića, N. Petković, ur. Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Mikić 2002: R. Mikić, Orfejev dvojnik: O poeziji i poetici Branka Miljkovića, Beograd: Narodna knjiga, Alef.
  • Milenković 2014: Ž. Milenković, Poetika praznine (O pojedinim  stihovima
  • Ariljskoganđela”), u: Branko Miljković: Moćreči, zbornikradovaostvaralaštvu Branka Miljkovića, A. Laković, Kragujevac: Narodna biblioteka „Vuk Karadžić”.
  • Mišić 1976: Z. Mišić, Kritika pesničkog iskustva, Beograd: SKZ.
  • Petković 1996: N. Petković, Inverzija poezije i poetike, u: Poezija i poetika Branka Miljkovića, N. Petković, ur. Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Petković 1999: N. Petković, Ogledi o srpskim pesnicima, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost Srbije.
  • Popović 2007: J. Popović, Postanak duhovnog sveta, u: O anđelima: sveti oci o anđelima gospodnjim, ur. J. Todorović, Budva: Manastir Podmaine (Podostrog).
  • Radulović 2017: M. Radulović, Srpskovizantijskonasleđeusrpskomposleratnom modernizmu (Vasko Popa, Miodrag Pavlović, Ljubomir Simović, Ivan V. Lalić), Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Rajičić Perić 2015: S. Rajičić Perić, Miljković u svetlu anticipiranog plagijatapraznine  pune  budućnosti,  u:  Naučni  skup  Branko  Miljković, novo čitanje: zbornik radova, priredila Danijela Popović Nikolić, Niš: Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu, 179 – 192.
  • Uspenski 1979: B. A. Uspenski, Poetika kompozicije. Semiotika ikone, Beograd: Nolit.
  • Šutić 1996: M. Šutić, Arxetip i pesnički doživljaj („Ariljski anđeoBranka Miljkovića), u: Poezija i poetika Branka Miljkovića, N. Petković, ur. Beograd: Institut za književnost i umetnost.
  • Šutić 2012: M. Šutić, Hermeneutika književnosti, Beograd: Službeni glasnik.