ŽITIJE I PODVIZI PRAVEDNOG JOVA U KONTEKSTU STAROZAVETNE „KNJIGE O JOVU“

Lipar, 71 (2020), str. 47-62

AUTOR: Emina S. Perić Komnenović

E-ADRESA: eminaperic1993@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR71.047PK

Osnovni cilj istraživanja predstavljenog u radu jeste otkrivanje relacija između oblikovanja sižea, likova i motiva u apokrifu Žitije i podvizi pravednog Jova i u starozavetnoj Knjizi o Jovu; specifičnosti tih relacija i njihovih međusobnih uticaja. U radu se smenjuju her- meneutičko-interpretativni, deduktivni i komparativni metod, pri čemu komparativnom metodu dajemo primat. Posebna pažnja posvećena je načinu na koji žanrovsko opredeljenje utiče na tematiku i motiviku, kao i tome na koji način apokrifni tekst zasniva svoju legitimnost. Glavni zaključci tiču se razlike u modeliranju opštih mesta u delima, kao i prisutnosti apriorne karakterizacije likova u tekstu apokrifnog žitija i individu- alizacije likova u biblijskom tekstu.

apokrif, kanon, Stari zavet, intertekstualnost, Jov

• Anđelković 2009: Maja Anđelković, „Interkulturna struktura sveta apokrifa”, u: Dragan Bošković, Srpski jezik, književnost, umetnost : zbornik radova sa naučnog skupa održanog na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu 31. oktobra i 1. novembra 2008. god. Knj. 2, Južnoslovenske/evropske paradigme i srpska književnost : interkulturni horizonti, 39−45.
  • Anđelković 2013: Maja Anđelković, „(Ne)vizantijski apokrifni izlet na onaj svet”, u: Dragan Bošković, Vizantija u (srpskoj) književnosti i kulturi od srednjeg do dvadeset i prvog veka, Kragujevac : Filološko-umetnički fakultet, 2013, 101‒109.
  • Anđelković 2019: Maja Anđelković, „Savino žitije i intertekstualnost”, u: Dragiša Bojović, Crkvene studije, Broj 16, Niš: Centar za crkvene studije; Univerzitet u Nišu; Centar za vizantijsko-slovenske studije; Međunarodni centar za pravoslavne studije, 2019, 329‒346.
  • Arsenijević Mitrić 2018: Jelena Arsenijević Mitrić, „Sedam dana ćutanja u Knjizi o Jovu”, u: Dragiša Bojović, Crkvene studije, Broj 15, Niš: Centar za crkvene studije; Univerzitet u Nišu; Centar za vizantijsko-slovenske studije; Međunarodni centar za pravoslavne studije, 2018, 723−731.
  • Jovanović 2005: Tomislav Jovanović, Apokrifi. Starozavetni, Beograd: Prosveta, Srpska književna zadruga.
  • Kubat, Dragutinović 2018: Rodoljub Kubat, Predrag Dragutinović, Leksikon biblijske egzegeze, Beograd: Pravoslavni bogoslovski fakultet: Biblijski institut: Službeni glasnik.
  • Milosavljević Milić: Snežana Milosavljević Milić, „Virtuelna pretpripovest i fenomen uranjanja”, u: Irena Arsić, Philologia mediana, god. VI, Broj 6, Niš: Filozofski fakultet, 2014, 17‒39.
  • Sveto pismo ili Biblija Staroga i Novoga zavjeta 1973: (Đ. Daničić, V. Karadžić, prev.), Beograd: Izdanje britanskog i inostranog biblijskog društva.
  • Todorović Vasić 2018: Jelena Todorović Vasić, „Model iskušavanja u biblijskoj i apokrifnoj pripovesti o Jovu sa osvrtom na Geteovog Fausta”,    u: Dragan Bošković, Nasleđe, Broj 41, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 2018, 189‒200.
  • Trifunović 1974: Đorđe Trifunović, Azbučnik srpskih srednjovekovnih književnih pojmova, Beograd: Vuk Karadžić.
  • Ševalije 2009: Žan Ševalije, Alen Gerbran, Rečnik simbola, Beograd: Stylos Art.