FILOZOFIJA ISTORIJE U ROMANU „USPON I PAD PARKINSONOVE BOLESTI“ SVETISLAVA BASARE

Lipar 79 (2022), (str. 173-180)

AUTOR(I): Strahinja N. Kostadinović

E-ADRESA: strah0kost@gmail.com

DOI: 10.46793/LIPAR79.173K

Autor se u ovom radu bavi glavnim elementima filozofije istorije kakve nam u svom romanu Uspon i pad Parkinsonove bolesti izlaže Svetislav Basara. U prvom redu se ukazuje na blisku vezu Basarine koncepcije istorije sa shvatanjem istorije kakvu daje hrišćanska (pre svega pravoslavna) teologija. Potom se govori o Basarinoj kritici ideologizovane periodizacije istorije kao primeru odstupanja od proklamovane naučne nepristrasnosti. U poslednjem delu rada se objašnjava kako u ovom romanu Basara vidi značaj i značenje istorije danas s obzirom na preovlađajuću filozofiju istorije.

filozofija istorije, Svetislav Basara, teologija, periodizacija istorije, kritika istorije

Izvori
  • Basara 2017: Basara, Svetislav, Nova srpska triologija, Beograd: Službeni glasnik, 2017.
  • Basara 1995: Basara, Svetislav, Drvo istorije, Podgorica: Oktoih, 1995.

Literatura

• Antić 2015: D. Antić, Teološka koncepcija istorije blaženog Avgustina, Vranje: Godišnjak Učiteljskog fakulteta u Vranju, VI, Vranje, 19–26.
  • Antić 2017: Č. Antić, Uvod u istorijske studije, Beograd: Zavod za udžbenike.
  • Ahmetagić 2018: J. M. Ahmetagić, Paranoidni narativ Svetislava Basare – Fama o biciklistima, Leposavić: Baština, 45, Leposavić, 15–29.
  • Ahmetagić 2019: J. M. Ahmetagić, Poetika paranoje u romanu Svetislava Basare Dnevnik Marte Koen, Banja Luka: Srbistika danas, 4, Banja Luka, 62–76.
  • Vesić i dr. 2018: Đ. Vesić i dr., Slika i značaj nacionalnog identiteta u poetici Svetislava Basare, u: A. Vučković, M. Galić (ured.), Narativi i politička istina u kontekstu humanistike: Zbornik radova sa Međunarodnog studentskog simpozijuma,Filozofski fakultet Banja Luka, 12. i 13. maj 2017, Banja Luka: Filozfski fakultet, 213–241.
  • Gorgiev 2006: B. Gorgiev, Antičko i hrišćansko shvatanje istorije, Niš: Crkvene studije, 3, Niš, 309–329.
  • Dilemen 2010: R. van Dilmen (prir.), Istorija: leksikon pojmova, Beograd: Clio.
  • Kebara 2019: Đ. N. Kebara, Dekonstrukcija istoriografije i ideološkog mišljenja u delu Fama o biciklistima Svetislava Basare, Beograd: Anali Filološkog fakulteta, 31 (2), Beograd, 31–46.
  • Midić 2009: I.Midić, Sećanje na budućnost, Požarevac: Eparhija braničevska, Odbor za prosvetu i kulturu.
  • Midić 2015: I. Midić, Istorija i Eshaton – eshatologija i postojanje, Požarevac: Sabornost, 9, Požarevac, 1–24.
  • Mitrović 1991: A. Mitrović, Raspravljanja sa Klio: o istoriji, istorijskoj svesti i istoriografiji, Sarajevo: Svjetlost.
  • Pantić 2012: M. Pantić, O nekolikim svojstvima romana Uspon i pad parkinsonove bolesti Svetislava Basare, Novi Sad: Letopis Matice srpske, god. 188, knj. 490, sv. 6, Novi Sad, 1103–1108.
  • Purić 2014: J. Purić, Hristologija: udžbenik dogmatike, Niš: Pravoslavna eparhija niška.
  • Rogač 2010: M. Rogač, Istorija, pseudologija, fama: studija o prozi Svetislava Basare, Beograd: Službeni glasnik.
  • Stojanović 22003: D. Stojanović, Ironija i značenje, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Toš, Lang 2008: DŽ. Toš, Š. Lang, U traganju za istorijom: ciljevi, metodi i novi pravci u proučavanju savremene istorije, Beograd: Clio.