METAFORE SA CILJNIM DOMENOM IDEJA U SRPSKOM JEZIKU

Lipar 73 (2020), (str. 101-111)

AUTOR(I): Tamara N. Janevska

E-ADRESA: tamara.janevska@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.46793/LIPAR73.101J

Rad je posvećen analizi konceptualizacije domena IDEJA kao jednog od značajnih apstraktnih pojmova koji prožimaju čovekov život. Teorijski okvir istraživanja zasnovan je na načelima kognitivne lingvistike, odnosno teoriji pojmovne metafore. Cilj rada jeste ukazati na neke od načina na koje se ideje poimaju u srpskom jeziku. Na osnovu rečeničnog korpusa prikupljenog iz dnevne štampe, nastojimo da identifikovanjem metaforičkih izraza preciziramo izvorne domene čiji elementi učestvuju u procesu mapiranja. Analizom korpusa ustanovljeno je da je dati ciljni domen moguće konkretizovati putem različitih izvornih domena koji ističu njegove različite aspekte. U radu ćemo prikazati neke od njih.

kognitivna lingvistika, pojmovna metafora, izvorni domen, ciljni domen, IDEJA, novinarski stil

Gibs 1996: Raymond W. Gibbs, Why many concepts are metaphorical, Cognition 61, 309−319.

Gibs 2008: Raymond W. Gibbs Jr., The Cambridge Handbook of Metaphor and Thought, Cambridge: Cambridge University Press.

Grujić 2018: Tatjana Grujić, Pojmovne metafore zasnovane na izvornom domenu mašine u engleskom i srpskom jeziku, Beograd: Filološki fakultet.

Deskamp 2007: Mary Therese DesCamp, Metaphor and Ideology: Liber Antiquitatum Biblicarum and Literary Methods through a Cognitive Lens, Leiden: Brill Academic Publishers.

Dragić 2015: Mila Dragić, Frazeologizmi sa leksemom jezik i ciljnim domenom jezičke radnje u srpskom i engleskom jeziku, Zbornik za jezike i književnosti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, 5, Novi Sad: Filozofski fakultet, 9–20.

Kevečeš 2010: Zoltán Kövecses, Metaphor: A Practical Introduction, Second Edition, Oxford: Oxford University Press.

Lejkof, Džonson 1980: George Lakoff, Mark Johnson, Metaphors We Live By, Chicago: The University of Chicago Press.

Manojlović 2017: Nina Manojlović, Metaforička konceptualizacija ciljnog domena vreme, u: Jezik, književnost, vreme: Jezička istraživanja, B. Mišić Ilić, V. Lopičić (ur.), Niš: Filozofski fakultet, 217−227.

Matić 2016: Milena Matić, Metafore besa u srpskom jeziku, Filologija kulture knj. 4/2, Beograd: Filološki fakultet, 269–285.

Radić Bojanić 2010: Biljana Radić Bojanić, Neki aspekti primene pojmovne metafore u nastavi jezika, Godišnjak Filozofskog fakulteta u Novom Sadu XXXV/2, Novi Sad: Filozofski fakultet, 335−346.

Radić Bojanić 2011: Biljana Radić Bojanić, Pojmovna metafora kao metod učenja vokabulara stranog jezika, Pedagoška stvarnost: časopis za školska i kulturno-prosvetna pitanjaLVII, br. 3−4, Novi Sad: Filozofski fakultet, 264−274.

RSJ 2011: Rečnik srpskoga jezika, Novi Sad: Matica srpska.

Silaški et al 2009: Nadežda Silaški, Tatjana Đurović, Biljana Radić-Bojanić, Javni diskurs Srbije: kognitivističko-kritička studija, Beograd: Centar za izdavačku delatnost Ekonomskog fakulteta.

Trivić 2017: Aneta Trivić, Telesne metafore s vremenskim značenjem u srpskom i španskom jeziku, Jezik, književnost, vreme: Jezička istraživanja, B. Mišić Ilić, V. Lopičić (ur.), Niš: Filozofski fakultet, 229−241.

Štrbac 2018: Gordana Štrbac, Frazeologija o čoveku i čovek u frazeologiji, Novi Sad: Filozofski fakultet.