VRŠNJAČKO NASILJE U OSNOVNOJ ŠKOLI

Glasnik prava 2 (2020), (str. 101-117)

AUTOR: Predrag Crnoglavac

E-ADRESA: predragcrnoglavac4@gmail.com

DOI: 10.46793/GP.1102.101C

Evropska komisija je oktobra 2020. godine u svom programu rada za 2021. godinu predvidela podnošenje niza zakonodavnih predloga u cilju postizanja održivog korporativnog upravljanja, koje predstavlja neophodan uslov održivog poslovanja privrednih društava. Osnovni predmet ovog rada upravo je analiza očekivanih, pretpostavljenih promena u pravnom regulisanju korporativnog upravljanja u EU. Ovu analizu autor je izvršio na osnovu zaključaka iznetih u studiji Evropske komisije o dužnostima direktora i održivom korporativnom upravljanju, koja će poslužiti kao osnov za sprovođenje najavljene reforme. Autor se u radu najpre, u kratkim crtama, bavi osnovnim osobinama koncepta održivog poslovanja privrednih društava i njegovom povezanošću sa održivim korporativnim upravljanjem. U središnjem delu rada, autor izdvaja promene koje smatra najznačajnijim delom buduće reforme: 1) promene u vezi sa institutom posebnih dužnosti direktora; 2) druge moguće izmene pravnog režima korporativnog upravljanja (izmene Direktive EU o pravima akcionara u cilju promovisanja dugoročnog investiranja i dužeg zadržavanja svojstva akcionara u istom privrednom društvu, promene vezane za sastav odbora direktora i mehanizme utvrđivanja naknada direktorima).

održivo korporativno upravljanje, održivo poslovanje privrednih društava, posebne dužnosti, direktor, reforma korporativnog upravljanja u pravu EU.

LITERATURA