ŽIVOJIN O. DAČIĆ (1874 – 1920)

Šumadijski anali 11 (2021) (str.100-110)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Marko Stanojević

E-ADRESA / E-MAIL:

DOI: 10.46793/SAnali17.11.100S

SAŽETAK / ABSTRACT:

Živojin O. Dačić, profesor i upravnik Državne štampari- je Kraljevine Srbije, rođen je 6. juna 1874. godine u Batočini. Gimnaziju je završio u Kragujevcu, a istorijsko-filološki odsek Velike škole u Beogradu. Radio je i kao nastavnik srednje škole u Vranju, Jagodini i u Beogradu. U periodu od 1901. do 1910. godine bio je pisar Ministarstva prosvete, državne arhive i sekretar Univerziteta. Sa ove dužnosti otišao je za upravnika Državne štamparije, gde je ostao sve do 1919. godine. Predmet istraživanja našeg rada jeste prosvetni i kulturni rad Živojina Dačića. Najveća pažnja posvećena je istorijskoj građi ličnog fonda Živojina O. Dačića, koja se čuva u Arhivu Srbije. Celokupna građa je, shodno metodološkim načelima istorio- grafskog istraživanja, bila podvrgnuta kritičkoj analizi.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

Živojin O. Dačić, Ministarstvo prosvete, Državna štamparija.

LITERATURA / REFERENCES: