KRIZA INVESTIRANJA I KVANTITATIVNO POPUŠTANJE

Ekonomist 1 (2023) (5-14)

AUTHOR(S) / АУТОР(И): Dragan Vukasović, Duško Laković, Darko Martinov

E-MAIL: dragan.vukasovic@nubl.org

DOI: 10.46793/EKONOMIST2.1.1

ABSTRACT / САЖЕТАК:

Centralne finansijske institucije su ubrizgavale sve veće količine novca u opticaj kako bi finansijski sistem, u uslovima krize, održao funkcionalnost i stabilnost. Kvantitativnim popuštanjem centralna banka kreira novac koji koristi za kupovinu finansijske imovine bankara i investitora, čime dolazi do emisije novca i ekspanzije novčane mase. Masa novca postepeno izmiče kontroli, a referentne i kamatne stope na depozit kod banaka padaju na nulu ili čak postaju negativne. U tim složenim uslovima stopa inflacije je praktično mirovala, pa se argumentovano moglo doći do zaključka da monetarne mere mogu stimulativno delovati na rast, a da pri tome ne prouzrokuju rast stope inflacije. U funkcionisanju finansijskog sistema i investiranju došlo je do promena, međutim realne investicije, nasuprot  finansijskim,  i dalje predstavljaju ključnu polugu dugoročnog razvoja. Potrebno  ih je aktuelizovati,  redefinisati,  analizirati  i uklopiti u aktuelne finansijske okvire.

KEYWORDS / КЉУЧНЕ РЕЧИ:

kvantitativno popuštanje, investicije, banka, dezinvestiranje

REFERENCES / ЛИТЕРАТУРА:

1. Coulter M., Strategijski menadžment, Datastatus, Beograd, 2010.
  2. Cumming J., Macintosh J.G., Venture capital exits in Canada and the United States, University of Toronto Law Journal, vol.55, pp.101-199, 2003.
  3. Fried V., Hisrich R., Toward a model of venture capital investment decision making, Financial Management, vol.23,  28 – 37, 1994.
  4. Прдић , Н. (2020). Marketing u funkciji investicija u berze. KULTURA POLISA17 (43), 553–567. Preuzeto sa: https://kpolisa.com/index.php/kp/article/view/226
  5. Reinert K., Ramkishen R., The Princeton Encyclopedian of the World Economy, Princetown University Press, Oxfordshire, 2011.
  6. Reinert K., Ramkishen R.,The Princeton Encyclopedian of the World Economy, Princetown Universit Press, Oxfordshire, 2011.
  7. Tybejee T., Bruno A., A model of venture capital investment activity, Management Science, vol.30, pp.1051 – 1066, 1984.
  8. World Bank, Connecting to Compete: Trade Logistics in the Global Economy, 2010.
  9. Zimmerer T., Essentials of Entrepreneursship and Small Business Management, Prentice Hall, 2007.