УПРАВЉАЊЕ И ТЕЛЕКОМУНИКАЦИЈЕ У ЕЕС / 21. симпозијум CIGRE Србија 2024 (стр. 81-94)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Радомир Стаматовић, Гојко Благојевић, Предраг Илић, Милена Круљевић, Марија Савић
Download Full Pdf
DOI: 10.46793/CIGRE21S.081S
САЖЕТАК / ABSTRACT:
Zbog što boljeg iskorišćenja potencijala vode i obezbeđenja balansne rezerve za potrebe regulacije energetskog sistema, neophodno je optimalno isplanirati rad hidroelektrane.
Vrednosti proizvodnje hidroelektrane su zadate u definisanim vremenskim intervalima na osnovu kratkoročnog planiranja dobijenog optimizacijom proizvodnog miksa od balansno odgovorne strane, a poznati su i podaci o vodnim resursima i raspoloživosti agregata. Pri ovim uslovima treba predvideti optimalno korišćenje agregata i raspoložive količine vode iz akumulacija.
Kod HE sa više agregata, izbor agregata zavisi od gubitaka u cevovodima, mehaničkih gubitaka na turbinama, električnih gubitaka na generatorima itd. Cilj planiranja treba da bude optimalno korišćenje potencijala vode i korišćenja agregata, a rezultat optimizacije su protoci po agregatima i cevovodima, takvi da se obezbedi zadata proizvodnja hidroelektrane. Ovaj cilj je opisan ciljnom funkcijom, koja je definisana nelinearnom vezom više varijabli, u ovom slučaju stepena iskorišćenja i protoka svakog agregata ponaosob.
Dobijeni rezultati za protoke predstavljaju ulazne podatke za dalje planiranje, uglavnom za planiranje obezbeđivanja dovoljne količine vode u ulaznoj građevini,za proizvodnju elektrane a to praktično znači održavanje kote ulazne građevine u zadatom opsegu.
U radu je prikazan postupak dobijanja i rešavanja ciljne funkcije pomoću genetičkog algoritma (GA), uz najjednostavnija ograničenja ulaznih varijabli. Princip genetičkog algoritma sastoji se iz procene, selekcije, ukrštanja i mutacije unutar jedne populacije. Kroz iterativan postupak ova četiri principa, kroz nekoliko generacija, dobija se rešenje ciljne funkcije.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
genetički algoritam, planiranje, generacija, populacija, hromozom, gen, hidroelektrana, agregat
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
- P. Bradley, A.C. Hax, T.L. Magnanti, Applied Mathematical Programming, Addison-Wesley, MIT, Boston, January 1977.
- Denny Hermawanto, Genetic Algorithm for Solving Simple Mathematical Equality Problem, ResearchGate, LIDI, Indonesia, August 2013.
- Randy L. Haupt, Sue Ellen Haupt, Practical Genetic Algorithms, John Wiley & Sons Inc., Hoboken, New Jersey, 2004.