ДИРЕКТИВА 2024/825/ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ О ЈАЧАЊУ ПОЛОЖАЈА ПОТРОШАЧА У ЗЕЛЕНОЈ ТРАНЗИЦИЈИ

Усклађивање правног система Србије са стандардима Европске уније (2024) (стр. 673-687)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Драган Вујисић

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/UPSSXII.673V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Директивом 2024/825/ЕУ жели се постићи виши ниво заштите потрошача у сектору заштите животне средине. Циљеви су омогућавање да потрошачи буду адекватно информисани како би доносили утемељеније одлуке о послу ради промовисања одрживе потрошње, уклањање пракси које штете одрживој привреди и спречавају потрошаче у одабиру одрживе потрошње, као и обезбеђење боље и доследније примене правног оквира Уније о потрошачима.

Директивом 2024/825/ЕУ врше се измене Директиве 2005/29/ЕЗ о непоштеним пословним праксама у погледу пословних пракси које се сматрају заваравајућим, и стога забрањеним, на основу оцене појединачног случаја, додавањем одређених заваравајућих пракси које се у свим околностима сматрају непоштенима и стога забрањеним. Иначе, могуће је сматрати да је пословна пракса непоштена  упркос томе што није изричито наведена као непоштена пословна пракса у Прилогу I. Директиви 2005/29/ЕЗ

Директивом 2024/825/ЕУ врше се и измене Директиве 2011/83/ЕУ о правима потрошача. Све те измене своде се на следеће: како би потрошачи доносили утемељеније одлуке (“боље информисане одлуке”) и како би се стимулисала потражња и понуда трајније робе, пре закључења уговора треба потрошачима пружити специфичне информације о трајности и могућности поправка производа, за све врсте робе. Директива 2011/83/ЕУ мења се како би се потрошачима пружиле предуговорне информације о трајности, могућности поправке и доступности ажурирања, на јасан и разумљив начин.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

потрошач, заштита животне средине, одржива потрошња, зелена транзиција.

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

  • Durovic, М., European Law on Unfair Commercial Practices and Contract Law, Oxford, Portland 2016.
  • Keirsblick, B., et al, Sustainable Consumption and Consumer Protection Legislation, European Parliament – Policy Department for Economic, Scientific and Quality of Life Policies, Directorate-General for Internal Policies, Brussels.
  • Collins, Н., Harmonization by example: European Laws against unfair commercial practices, Modern Law Review, бр. 1/2010.
  • Mak, V., Terryn, Е., Circular economy and consumer protection:  The consumer as a citizen and the limits of empowerment through consumer law, Journal of Consumer Policy бр. 1/2020.
  • Михајловић, Б., Непоштена пословна пракса у савременим условима пословања, Зборник радова: Савремени правни промет и услуге, Крагујевац, 2018.
  • Михајловић, Б., Промена потрошачког права у дигитално доба, Крагујевац, 2023.
  • Smekal, H. et al., Flexible implementation and the Consumer Rights Directive, Working Paper, EUI RSC, бр. 2022/24.