ГУБИТАК ЕНЕРГИЈЕ НА РЕШЕТКАМА

IX Regionalna konferencija Industrijska energetika i zaštita životne sredine u zemljama Jugoistočne Evrope  (str. 156-168)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Д. Ж. Мирановић, Д. Б. Илић

DOI: 10.46793/IEEP24.156M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Водозахвати пумпних постројења (водоводи, постројења за пречишћавање отпадних вода, итд.) и хидроелектрана поседују решетке за спречавање уласка отпадних материја у проточни тракт постројења. Правилним: избором, конструисањем, одређивањем губитка и одржавањем решетке, знатно се утиче на енергетску ефикасност хидро постројења. Локални губитак на решеткама је један од важних параметара при пројектовању пумпних и турбинских постројења. Постоји већи број емпиријских израза различитих аутора за одређивање губитка енергије на решетки. У раду је извршена упоредна анализа 10 израза, на основу којих су одређени губици за решетку са кружним и решетку са правоугаоним обликом профила шипки. Губици су одређени за углове нагиба решетке од: 90°, 45°, 35°, 25° и 15° и брзине дострујавања воде од: 0,3; 0,5; 0,7; 0,9 и 1,1 m/s. Уочавају се одређена одступања добијених резултата. Пошто се вредност губитка не решетки најпоузданије одређује моделским испитивањем, приказано је и идејно решење инсталације за хидрауличка испитивања у каналу са променљивим нагибом у лабораторији Катедре за хидрауличне машине и енергетске системе, Машинског факултета.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

решетка, губитак, енергија, ефикасност, инсталација

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

[1] Meusburger H., Energieverluste an Einlaufrechen von Flusskraftwerken, Versuchsanstalt für Wasserbau Hydrologie und Glaziologie der Eidgenössischen, Technischen Hochschule Zürich Zürich, 2002.
[2] Clark S. P., Tsikata J. M., Haresign M., Experimental study of energy loss through submerged trashracks, Journal of Hydraulic Research, 48(1), 113–118, 2010.
[3] Raynal S., Courret D., Chatellier L., Larinier M., David L., An experimental study on fish-friendly trashracks – Part 1. Inclined trashracks. Journal of Hydraulic Research, Vol. 51, No.1, pp. 56-66, ISSN 0022-1686, 2013.
[4] Josiah N.R., Tissera H.P.S., Pathirana K.P.P., An Experimental Investigation of Head loss through Trash Racks in Conveyance Systems, Engineer, Vol. XLIX, No. 01, pp. [1-8], The Institution of Engineers, Sri Lanka 2016.
[5] Idelchik I. E., Handbook of Hydraulic Resistance-Coefficients of local Resistance and Friction, Gosudarstvennoe Energeticheskoe Izdatelstvo Moskva-Leningrad 1960.
[6] Мирановић Д., Идејно решење инсталације за хидрауличка испитивања у каналу са променљивим нагибом – мастер рад, Универзитет у Београду, Машински факултет, 2023.