TEORIJSKO EKSPERIMENTALNA ANALIZA NOSIVOSTI ZAVRTNJA NA SMICANJE PRI SIMULACIJI DINAMIČKOG DEJSTVA

XIII Međunarodno naučno-stručno savetovanje Ocena stanja, održavanje i sanacija građevinskih objekata  (str. 128-137)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Ilija M. Miličić

DOI: 10.46793/SGISXIII.12IM

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Spojevi i veze izvedeni sa zavrtnjevima kod hladno oblikovanog čelika (HOP) su veoma popularni u konstruktivnim sistemima zbog lakoće ugradnje, brzine i tehnologije građenja. Pregledom dostupne literature ograničeno je istraživanje kako bi se istražio uticaj navoja zavrtnja u spoju. Zbog toga što postoje različiti načini oštećenja uključujući i površinske efekte sadejstva podloške glave zavrtnja i navrtke pri proklizavanju spoja, krivljenju glave-navrtke pri savijanju, aksijalno čupanje i smicanju posebno u spojevima sa hladno oblikovanim limom. Deo problema je rešen u korelaciji sa eksperimentom ali veći deo dat je računarskim modeliranjem i simulacijama. Računski model je verifikovan u korelaciji sa rezultatima eksperimentalnog ispitivanja i pokazao je dobro slaganje u pogledu otkrivanja oštećenja spojnih sredstava sa posebnim osvrtom na oštećenje pri smicanju. Tako usvojeni MKE model pokazuje u jednosečnoj vezi da ukupna sila smicanja u zavrtnju iznosi 88% od vrednosti sile zatezanja koja se prenosi vertikalnim limovima.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

Analiza, kriterijum nosivosti, zavrtanj, MKE model, dinamičko dejstvo

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

[1] ABAQUS Analysis User’s Manual-Version 6.14-2, ABAQUS Inc., USA, 2018.
[2] Borja R.I.: Plasticity Modeling & Computation, pp 31–58, Springer-Verlag, 2013.
[3] Chakrabarty J.: Theory of Plasticity, 3rd, Elsevier/Butterworth-Heinemann, 2006.
[4] EN 1993-1-5: 2006, Evrokod 3, Proračun čeličnih konstrukcija, Deo 1-5: Puni limeni elementi,Beograd, 2009.
[5] EN 1993-1-8: 2005, Evrokod 3, Proračun čeličnih konstrukcija, Deo 1-8: Proračun veza, Beograd, 2006.
[6] Kachanov, L. M..Foundations Of The Theory Of Plasticity, 1971.
[7] Milašinović, D.D., Miličić, M.I.: Reološko–dinamička analogija: Visko–elasto–plastični odziv betonske prizme, Zbornik radova Građevinskog fakulteta 14, Subotica, 2005, str. 215–224.
[8] Milašinović, D.D., Vlajić, M.Lj., Miličić, M.I.: Analiza izvijanja čeličnih stubova metodom reološko–dinamičke analogije, Materijali i konstrukcije 3–4, 2003, str. 8–13.
[9] Ossama M. El- Hosseiny a, Ishac I.Ishac b, Hassan M. Maaly c, Mohammed A. Deebd, Finite Element Study of Shear Tab Connections for Cold-Formed Sections, International Journal of Engineering and Innovative Technology (IJEIT) Vol. 5, Issue 7, 2016.
[10] Roy, K., Lau, H. H., Huon Ting, T. C., Masood, R., Kumar, A., & Lim, J. B. P. Experiments and finite element modelling of screw pattern of self-drilling screw connections for high strength cold-formed steel. Thin-Walled Structures, 145, 2019.
[11] Vlajić M.LJ, Miličić, M.I., Beleslin, R.: Dijagnostika i sanacija požarom ošteženog glavnog krovnog nosača „HTV-Sartid 1913“ a.d. JDGK 10. Kongres, Knjiga K, Vrnjačka Banja, 1998, str. 259-264.
[12] Zadanfarrokh, F., Bryan, ER.: Testing and design of bolted connections in cold formed steel sections, Proceedings of Eleventh International Specialty Conference on Cold-Formed Steel Structures, 1992.
[13] Westergaard, H. M.. Theory of Elasticity and Plasticity, Cambridge, MA and London, England: Harvard University Press, 1952.