ПУНОВАЖНИ АРБИТРАЖНИ СПОРАЗУМ КАО УСЛОВ ЗА АРБИТРАЖНИ ПОСТУПАК

XX Мајско саветовање (2024), Том 2 (стр. 727-741)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Владимир Митревски

DOI: 10.46793/XXMajsko2.727M

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Трговачки субјекти и њихови односи у промету робе и услуга неминовно доводе до спорова међу учесницима који су резултат неиспуњених права и обавеза који произлазе из закључених уговора. Овакви спорови као и неефикаасност националних судова су главни разлози за проналажење начина за брзо, ефикасно, и, пре свега, економично решење спорова који произлазе између странака ван надлежности судова. Решавање спорова ван границе државних судова долази као резултат сублимације воља странке који су учесници у спору у такозвани арбитражни споразум, који у суштини представља уговор за решавање спора од трећих лица, или пак, од институција формираних у виду арбитраже или арбитражног суда. Адрбитражни споразум је пуноважан ако има правно важећу форму и садржину.
Излагање у овом раду посвећено је питању арбитражног споразума као услова за арбитражни поступак. Ово питање анализирано је са становишта решења међународних конвенција и других унификованих правила која се односе на области форме и садржине арбитражног споразума, релевантних националних закона и правилника институционалних арбитража, при чему је пажња посвећена и ставовима судске праксе, као и одговарајућим доктринарним опредељењима.
Од свега што је речено, може да се изведе закључак да арбитража представља начин за решавање спорова и вршење правних услуга који произлазе из аутономије воља странака, које су детерминисане са правном легислативом прописаном у националним законодавствима и међународним конвенцијама.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

арбитража, арбитражни споразум, форма арбитражног споразума, садржај арбитражног споразума, арбитри, странке у спору

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бендевски, Т., Међународно приватно право, Скопље, 2001.
  • Berger, K. P., International Economic Arbitration, Deventer, Boston 1993.
  • Born, G., International Commercial Arbitration: Commentary and Materials, The Hague, 2001.
  • Вукадиновић, Р., Јудицијализација међународних инвестиционих арбитража, Правна ријеч, бр. 59/2019.
  • Голдштајн, А., Трива, С., Међународна трговачка арбитража, Загреб, 1987.
  • Дескоски. Т., Спогодба за међународна трговска арбитража.
  • Европска конвенција о Мећународној трговској арбитражи, Женева 1961.
  • Зороска-Камиловска, Т., Арбитражно право, Скопје, 2015.
  • Кнежевић, Г., Павић, В., Арбитража и АДР, Београд, 2009.
  • Конвенција о признању и извршењу арбитражних одлука Њу Јорк 1958.
  • Модел закон UCITRAL о Међународној трговијској арбитражи 1985.
  • Станивуковић, М., Меродавно право о арбитражном споразуму, Београд, 1998.
  • Трива, С., О арбитражи и њеној правној природи и о арбитражном уговору, Нови Сад, 1971.
  • Tweeddale, A., Tweeddale, K., Arbitration and Commercial Disputes, International and English Law, Oxford, 2006.
  • Fouchard, P., Gaillard, E., Goldman, B., Savage, J., International Commercial Arbitration, The Hague, London: Kluwer Law International, 1999.
  • Herman, G., The Arbitration Agreement as the Basis of Arbitration and its Recognition by the Courts, International Arbitration Congress 14-16 February 1993, Kluwer law and taxation publishers, 1994.
  • Цуковац, М., Лимити ублажавања захтева форме арбитражног споразума, Правни живот, бр. 12/2000.