УСЛУЖНА ДЕЛАТНОСТ ТРАДИЦИОНАЛНИХ ЦРКАВА И ВЕРСКИХ ЗАЈЕДНИЦА У РЕПУБЛИЦИ СРБИЈИ

XX Мајско саветовање (2024), Том 2 (стр. 239-250)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Лука Петровић

DOI: 10.46793/XXMajsko2.239P

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Радом се обрађује област услуга које пружају традиционалне цркве и верске заједнице, а у циљу задовољења верских потреба грађана. Заједнички назване верске организације, цркве и верске заједнице представљају специфичну врсту друштвених организација које имају изразит утицај на друштвена збивања. Анализом прописа којима се уређују активности и деловање цркава и верских заједница долази се до закључка да поменуте организације обављају богослужења, верске обреде и остале верске делатности којима се задовољавају потребе верника. Назначене делатности верских организација могу се третирати као верске услуге, односно услуге цркава и верских заједница. У раду се најпре појмовно одређујемо према самом термину „верске услуге“, а затим указујемо и на извесне специфичности ове врсте услуга. Најосетљивијим сматрамо питање везано за намирење услуга које верске организације пружају. У том домену важно је узети у обзир и аутономно право верских организација којим се ова питања уређују. На самом крају, осврћемо се и на питање образовне делатности верских организација. Образовна делатност остварује се у два вида, и то: путем верских образовних установа и организовањем верске наставе у државним и приватним школама. На тај начин верске организације пружају грађанима услуге верског образовања. Обавеза је државе да створи услове за функционисање и остваривање верског образовања с обзиром да право на верско образовање улази у корпус људских и мањинских права и слобода, односно представља конститутивни елемент слободе вероисповести.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

верске организације, верске услуге, верско образовање, цркве и верске заједнице, слобода вероисповести

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Durham, W. C., Perspectives on Religious Liberty: Comparative Framework, in: ReligiousHuman Rights in Global Perspective, 1/44, J.D. van der Vyver and J.Witte Jr. eds., Kluwer Academic Publishers, 1996.
  • Ђурђевић, Н., Остваривање слободе вероисповести и правни положај цркава и верских заједница у Републици Србији, Београд, 2009.
  • Монтијас, Д., Обичаји и празници код Јевреја, Јеврејска општина Панчево, 2008.
  • Мурдок, Џ., Заштита права на слободу мисли, савести и вероисповести у оквиру Европске конвенције о људским правима, Стразбур, 2013.
  • Станић, М., Дозвољеност уношења религијских елемената у секуларну заклетву шефа државе, Зборник радова: Државно-црквено право, Крагујевац, 2023.
  • Устав Републике Србије, (Сл. гласник РС, бр. 98/2006 и 115/2021),
  • Европска конвенција за заштиту људских права и основних слобода (Рим, 4. новембра 1950).
  • Декларација УН о укидању свих облика нетрпељивости и дискриминације на основу вере или уверења, Резолуција Генералне скупштине УН бр. 36/55 25. новембар 1981.
  • Конвенција о борби против дискриминације у области просвете Генералне конференције УН за просвету, науку и културу, Паризу, 14.11. – 15.12. 1960.
  • Међународни пакт о грађанским и политичким правима човека (Генерална Скупштина УН, 16. децембра 1966. године) Одлука Уставног суда Србије, У. бр. 455/11 од 16. 1. 2013.
  • Конвенције о правима детета (Генерална Скупштина УН, 20. новембар 1989).
  • Закон о црквама и верским заједницама, закон је објављен у Сл. гласнику РС, бр. 36/2006 од 27.4.2006. године. Види: Одлуку УС РС – 23/2013.
  • Закон о основама система образовања и васпитања (Сл. гласник РС, бр. 88/2017, 27/2018 – др. закон, 10/2019, 27/2018 – др. закон, 6/2020, 129/2021 и 92/2023).
  • Гласник, Службени лист Српске Православне цркве, Дотација клира у византијској цркви, бр. 1/1946.
  • Интернет презентација (званични сајт) Православно богословског факултета Универзитета у Београду, https://bfspc.bg.ac.rs/fakultet/buducnost.