О УГЛЕДУ ПРОФЕСИЈЕ ЧИСТАЧ ОДЕЋЕ (FULLO) У СТАРОМ РИМУ

XX Мајско саветовање (2024), Том 2 (стр. 227-238)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Саша Туцаковић

DOI: 10.46793/XXMajsko2.227T

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Углед одређене професије може битно утицати на место које ће њени припадници заузимати у друштву. Чистачи одеће имали су веома важан задатак – чистили су, глачали и избељивали одећу, која је у старом Риму имала велики значај у свакодневном животу иоле истакнутијих грађана. Одлазак код чистача одеће била је уобичајена пракса у градовима. Гледајући из угла данашњице, постојање радионица за чишћење одеће у антици, делује по прилично егзотично. Због тога ће се у раду дати одговор на питање: Какав је био углед професије чистач одеће у старом Риму? У том циљу, у раду ће се обрадити професионално деловање чистача одеће, а након тога ће се анализирати ставови Римљана према овој професији.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

чистач одеће (fullo), fullonicae, стари Рим, углед

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Apuleius, The Golden Ass or Metamorphoses, Translated with an Introduction and Notes by E. J. Kenney, Penguin Books, 1998.
  • Bradley, M., It All Comes Out in the Wash: Looking harder at the Roman fullonica, Journal of Roman Archaeology, Volume 15, 2002.
  • Владетић, С., Водовод и канализација у старом Риму, Зборник радова: Право и услуге, Крагујевац, 2012.
  • Владетић, С., Категорије корисника и сврхе за које се користила вода из римских аквадуката, Зборник радова: Савремени правни промет и услуге, Крагујевац, 2018.
  • Владетић, С., Квалитет воде у старом Риму, Зборник радова: XXI век – век услуга и услужног права, књ. 7, Крагујевац, 2016.
  • Gai Institutiones, превод Станојевић, О., Београд, 1982
  • Gaj Svetonije Trankvil, Dvanaest rimskih careva, prijevod Hosu S., Naprijed, Zagreb, 1978.
  • Dio Cassius. Roman History, Volume V: Books 46-50. Translated by Earnest Cary, Herbert B. Foster. Loeb Classical Library 82. Cambridge, MA: Harvard University Press, 1917.
  • Карајовић, Е., Диоклецијанов едикт о ценама, докторска дисертација, Београд, 1993.
  • Луције Анеј Сенека, Писма пријатељу, Превео с латинског Албин Вилхар, Матица српска, Нови Сад, 1987.
  • Macrobius, The Saturnalia, Translated with an introduction and notes by Percival Vaughan Davies, New York and London, Columbia University Press, 1969.
  • Марко Тулије Цицерон, Филозофски списи, превели Бранко Гавела и Василије Томовић, Матица српска, Нови Сад, 1987.
  • Martial, Epigrams, with an English translation by Walter C. A., William Heinemann, London, G. P. Putnam’s Sons, New York, 1919.
  • Ovid’s Fasti, an English translation by James George, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann Ltd., 1931.
  • Plaut, Asinaria, preveli Cifrak, M., Crnković, K., Repušić, M., Sušac M., Latina et Graeca, Vol. 2 No. 1, Zagreb, 2001.
  • Plautus, Aulularia, With notes critical and exegetical and an introduction by Wilhelm Wagner, Deighton Bell and Co., Cambridge, 1876.
  • Plautus, The Pseudolus of Plautus, Edited with introduction and notes by Auden W. H., University press, Cambridge, 1896.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Jones W. H. S., Vol. VIII, XXVIIIXXXII, Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1963.
  • Pliny, Natural History, with an English translation by Rackham, H., Vol. IX, XXXIII-XXXV Cambridge, Massachusetts, Harvard University Press, London, William Heinemann LTD, 1952.
  • Plutarh, Usporedni životopisi, III, prevod i beleške Zdeslav Dukat, August Cesarec, Zagreb, 1988.
  • Станковић, Е., Наднице за чишћење одеће у античком Риму, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, књ. 9, Крагујевац, 2018.
  • Туцаковић, С., Услуга прања, глачања и избељивања одеће у старом Риму, Зборник радова: Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске уније, Крагујевац, 2023.
  • Firmicus Maternus, Matheseos Libri VIII, Translated by Jean Rhys Bram, Noyes Press, Park Ridge, New Jersey, 1975.
  • Flohr, M., Exploring the limits of skilled craftsmanship: The fullonicae of Roman Italy, Les Savoirs Professionels des gens de métier Romains. études sur le monde du travail dans les sociétés urbaines de l’empire romain, Publications du Centre Jean Bérard, Naples, 2011.
  • Flohr, M., The World of the Fullo: Work, Economy, and Society in Roman Italy (Oxford Studies on the Roman Economy), Oxford University Press, Oxford, 2013.
  • Herschel, C., The Two Books of Water Supply of the City of Rome of Sextus Julius Frontinus, Longmans, Green, and CO., New York, London, Bombay and Calcutta, 1913.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.