АУТОНОМИЈА ВОЉЕ У ПОСТУПКУ ИМЕНОВАЊА АРБИТАРА – МЕЂУНАРОДНА ТРГОВИНСКА АРБИТРАЖА

XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 475-490)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Јелена С. Перовић Вујачић Jелена Вукадиновић Марковић

DOI: 10.46793/XXMajsko1.475PV

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Предмет рада представља анализа опсега и домашаја аутономије воље страна у поступку именовања арбитара у међународној трговинској арбитражи. Након уводних разматрања (I), учињен је поглед на поступак именовања арбитара и у том контексту посебна пажња посвећена је питањима начина именовања арбитара, њиховом броју, националности и неутралности, као и квалификацијама, са посебним освртом на евентуална ограничења аутономије воље у погледу сваког од ових питања (II). У раду су детаљно анализирана општа ограничења аутономије воље која проистичу из принципа независности и непристрасности арбитара и принципа једнаког третмана страна у поступку именовања арбитара (III). Анализа поменутих питања учињена је са становишта одговарајућих решења међународних конвенција и националних закона из области арбитраже, правилника водећих арбитражних институција, као и ставова доктрине и међународне судске и арбитражне праксе, на основу чега је у раду изведен и општи закључак (IV).

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

аутономија воље, арбитража, арбитри, поступак именовања, принцип независности и непристрасности арбитара, принцип једнаког третмана

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бабић, Д., Независност и непристрасност арбитара, Право у господарству (ПУГ), бр. 3/2008.
  • Berger, B., Kellerhals, F., International and Domestic Arbitration in Switzerland, Third edition, Berne, 2015.
  • Blackaby, N., Partasides, C., Redfern, A., Hunter, M., Redfern and Hunter on International Arbitration, Fifth edition, Student Version, Oxford University Press, 2009.
  • Вукадиновић, Ј., Дејство норми непосредне примене у међународној трговинској арбитражи, Правна ријеч, 2016.
  • Вукадиновић Марковић, Ј., Поступак решавања спорова пред међународним трговинским арбитражама, Београд, 2022.
  • Вукадиновић Марковић, Ј., Од арбитражног уговора у писменој форми до арбитраже без уговора, Збрник радова: Сећање на др Јована Ћирића – путеви права, Београд, 2023.
  • Gaillard, E., Savage, J., (eds) Fouchard Gaillard Goldman On International Commercial Arbitration, Kluwer Law International, The Hague, 1999.
  • Daele K., Challenge and Disqualification of Arbitrators in International Arbitration, Kluwer Law International BV, The Netherlands, 2012.
  • DiMatteo, L. A., Law on International Contracting, Kluwer Law International, Wolters Kluwer Law&Business, Second Edition, 2009.
  • Cremades, B. M., The Use and Abuse of „Due Process in International Arbitration“, Arbitraje, Vol. IX, No. 3/2016.
  • Кнежевић, Г., Павић, В., Арбитража и АДР, Београд, 2010.
  • Kurkela, M. S., Turunen, S., Due Process in International Commercial Arbitration, Oxford University Press, 2010.
  • Перовић, Ј. Конституисање арбитражног већа у међународној трговинској арбитражи, Правни живот, бр. 11/2016.
  • Перовић, Ј., Језик арбитражног поступка у међународној трговинској арбитражи, Зборник радова: Liber amicourm Гашо Кнежевић, Београд, 2016.
  • Перовић, Ј., Обавезе арбитара у међународној трговинској арбитражи, Правни живот, бр. 11/2019.
  • Перовић, Ј., Сумња у независност или непристрасност арбитра као основ захтева за његово изузеће, Правни живот, бр. 11/2017.
  • Перовић, Ј., Међународно привредно право, Београд, 2018.
  • Перовић, Ј., Стандардне клаузуле у међународним привредним уговорима, Београд, 2012.
  • Перовић, Ј., Уговор о међународној трговинској арбитражи, Београд, 2002.
  • Перовић, С., Облигационо право, Београд, 1990.