БРАЧНИ И ВАНБРАЧНИ ПАРТНЕРИ КАО КОРИСНИЦИ УСЛУГА БИОМЕДИЦИНСКИ ПОТПОМОГНУТЕ ОПЛОДЊЕ

XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 417-428)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Емилија Костић

DOI: 10.46793/XXMajsko1.417K

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Услуге биомедицински потпомогнуте оплодње у 21. веку добијају све већи значај, имајући у виду да је број парова који се бори са неким обликом стерилитета у порасту, што резултира немогућношћу добијања потомства природним путем. Стога, предмет ауторкиних разматрања јесу брачни и ванбрачни партнери као корисници услуга биомедицински потпомогнуте оплодње.
У раду, ауторка најпре указује на појам и врсте биомедицинске оплодње, као и на узроке стерилитета код брачних и ванбрачних партнера. Централни део рада посвећен је анализи услова под којима се ови парови, сходно Закону о биомедицински потпомогнутој оплодњи из 2017. године, могу појавити у улози корисника поменутих услуга, те оцени њихове оправданости. Уз наведено, пружен је и осврт на значај пристанка и повлачења пристанка ових парова у процесу потпомогнуте прокреације. У закључном делу, ауторка сумира добијене резултате и скреће пажњу на предности и недостатке актуелних законских решења посвећених овој проблематици.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

биомедицински потпомогнута оплодња, брачни и ванбрачни партнери, стерилитет

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Билиновић, А., Утицај асистиране репродукције на редефинисање социолошких појмова породице и родитељства, докторска дисертација, Филзофски факултет Универзитета у Новом Саду, Нови Сад, 2016.
  • Влашковић, В., „Најбољи интерес будућег детета“ у контексту приступа услугама биомедицински потпомогнутог оплођења, Зборник радова: Услуге и одговорност, Крагујевац, 2017.
  • Драшкић, М., Биомедицински потпомогнуто оплођење, Збоорник радова: Развој правног система Србије и хармонизација са правом ЕУ, Београд, 2013.
  • Живојиновић, Д., Ограничења права на асистирану прокреацију, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, Крагујевац, 2011.
  • Закон о биомедицински потпомогнутој оплодњи – ЗБМПО, Сл. гласник РС, бр. 40/2017 и 113/2017 – др. закони.
  • Јовић Прлаиновић, О., Утврђивање материнства и очинства детета зачетог поступцима биомедицински потпомогнуте оплодње – de lege lata и de lege ferenda, Зборник радова: Начела добре владавине – начело правне сигурности и начело правичности, Косовска Митровица, 2017.
  • Кричковић Пеле, К., Вантелесна оплодња: Родне и друштвене контроверзе, Нови Сад, 2014.
  • Мршевић, З., Анализа услова и начина остваривања биомедицински потпомпогнуте оплодње у Србији, Београд, 2020.
  • Поњавић, З., Право на биомедицински потпомогнуту оплодњу као алтернативни начин рађања, Зборник радова 33. сусрета копаоничке школе природног права – Слободан Перовић, Београд, 2020.
  • Правилник о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања и о партиципацији за 2023 годину, Сл. гласник РС, бр. 34/2023.
  • Радишић, Ј., Медицинско право, Београд, 2008.
  • Sabatello, М., Are the kids all right? A child-centered approach to assisted reproductive technologies, Netherlands Quarterly of Human Rights, Vol. 31/1, 2013.
  • Самарџић, С., Права детета у области медицински асистиране репродукције, докторска дисертација, Правни факултет Универзитета у Новом Саду, 2018.
  • Сјеничић, М., Совиљ, Р., Стојковић-Златановић, С., Нове тенденције у развоју законодавства у области БМПО, Правни живот, бр. 9/2018.
  • Zegers-Hochschild, F., Adamson, G. D., de Mouzon, J., Ishihara, O., Mansour, R., Nygren, K., Sullivan, E., Vanderpoel, S., International Committee for Monitoring Assisted Reproductive Technology (ICMART) and the World Health Organization (WHO) revised
    glossary of ART terminology, 2009, Fertility and Sterility, Vol. 92, no. 5/2009.