ШТА НАМ ДОНОСИ ПРЕДЛОГ ЗАКОНА О ИЗМЕНАMA И ДОПУНАМА ЗАКОНА О ПРЕСАЂИВАЊУ ЉУДСКИХ ОРГАНА ПО ПИТАЊУ УСЛОВА ЗА ДАРИВАЊЕ ОРГАНА СА УМРЛОГ ЛИЦА?

XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 357-376)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Драгица Живојиновић

DOI: 10.46793/XXMajsko1.357Z

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Успостављање доброг и усклађеног законодавног оквира пресађивања људских органа генерално, па и у сегменту регулисања услова за даривање органа са умрлог лица, подразумева постојање равнотеже у заштити основних људских права и достојанства даваоца и примаоца органа, уз истовремено остварење интереса друштвене солидарности. У циљу тражења одговора на питање да ли ће у будућој српској нормативи то бити тако, аутор у раду критички сагледава решења ове проблематике садржана у Предлогу Закона о изменама и допунама Закона о пресађивању људских органа. У фокусу ауторове пажње су: добре и лоше стране одабраног модела пристанка даваоца на постмортално уклањање органа са његовог тела; нормирање способности за давање изјаве о противљењу донацији органа; предложени услови формалне валидности изјаве о противљењу и регулисање права трећих лица да одлучују о експлантацији органа са тела преминулог. Решења из Предлога Закона аутор пореди са оним садржаним у савременим европским правима, као и оним из изворне верзије српског Закона о пресађивању људских органа која су одлуком Уставног суда престала да важе. Аутор налази да има извесних решења која се могу оценити као унапређење регулативе ове материје, али констатује постојање и правно неприхватљивих солуција, нејасних и недоречених норми које бројна питања остављају спорним и дају повод за различита тумачења.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

трансплантација органа, право на самоодређење, постмортална донација органа, претпостављени пристанак, изјава о противљењу донацији органа, право трећих лица да одлучују о експлантацији органа са тела преминулог

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Abadie, A., Gaj, A., The impact of presumed consent legislation on cadaveric organ donation: A cross country study, National Bureu of Economic Rеsearch, Working Paper, no.10604/2004.
  • Arshad, A., Anderson, B., Sharif, A., Comparison of organ donation and transplantation rates between opt-out and opt-in systems, Kidney International, no. 95/2019.
  • Delgado, J., et al., The Role of the Family in Deceased Organ Procurement: A Guide for Clinicians and Policymakers, Transplantation, vol. 103, no. 5/2019.
  • Живојиновић, Д., Начела поступка пресађивања људских органа у српском праву, Зборник радова: Садашњост и будућност услужног права, Крагујевац, 2022.
  • Живојиновић, Д., Планојевић, Н., Медицинска истраживања на људима према Хелсиншкој декларацији, Крагујевац, 2015.
  • Живојиновић, Д., Правна питања смрти човека као услова за трансплатацију органа, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, књ. 13, Крагујевац, 2022.
  • Живојиновић, Д., Право трећих лица да одлучују о узимању органа са тела преминулог у сврху транспалатације, Зборник радова: XXI век – век услуга и Услужног права, књ. 14, Крагујевац, 2023.
  • Живојиновић, Д., Пристанак даваоца као услов допустивог узимања органа са умрлог лица у сврху трансплантације, Зборник радова: Правна регулатива услуга у националним законодавствима и праву Европске уније, Крагујевац, 2023.
  • Клајн Татић, В., Узимање органа од умрлих давалаца – медицински, етички и правни проблеми, Зборник радова Правног факултета у Новом Саду, бр. 3/2007.
  • Lewis, A., et al., Organ donation in the US and Europe: The supply vs demand imbalance, Transplanttion Reviews, no. 35/2021.
  • Matesanz, R., Dominguez-Gil, S., Strategies to optimize deceased organ donation, Transplantation Reviews, no. 21/2007.
  • May, T., Aulisio, M., DeVita, M., Patients, Families, and Organ Donation: Who Should Decide? Milbank Q, vol. 78, no. 2/2000.
  • Младеновић, Т., Етички и правни аспекти узимања органа од умрлих малолетних лица, Зборник радова: Услуге и права корисника, Крагујевац, 2020.
  • Мујовић. Х., Поблеми регулаторног оквира трансплантације у Републици Србији, Зборник радова 34. сусрета Копаоничке школе природног права Слободан Перовић, Копаоник, 2021, том 1
  • Планојевић, Н., Живојиновић, Д., Промет делова човековог тела у нашим новим прописима и Преднацрту Грађанског законика, Правни живот, књ. 616, бр. 10/2019.
  • Поњавић З., Пристанак детета на медицинску меру, Између аутономије и патренализма, Правни живот, књ. 564, бр. 10/2013.
  • Prabhu, KP., Is presumed consent an ethically acceptable way of obtaining organs for transplant? Journal of the Intensive Care Society, vol. 20, no. 2/2019.
  • Радишић, Ј., Медицинско право, Београд, 2008.
  • Rudge, C., et al., International practices of organ donation, British Journal of Anesthesia, no.108/2012.
  • Стојановић Д. Д., Антић О., Увод у грађанско право, Београд, 2004.
  • Sharif, A., Presumed consent will not automatically lead to increased organ donation, Kidney International, no. 94/2018.
  • Tennankore, К К., Klarenbach, S., Goldberg, A., Perspectives on Opt-Out Versus Opt-In Legislation for Deceased Organ Donation: An Opinion Piece, Canadian Journal of Kidney Health and Disease, no. 8/2021.
  • Huzarska, D., еt al., Legal regulation regarding transplantation – in Poland, Germany and Switzerland, Pol J Public Health, vol. 124, no. 4/2014.
  • Чолаковић, М., Право на одлучивање о post mortem давању дијелова тијела за трансплантацију, Правни живот, бр. 9/2011.