ПРАВНО УОБЛИЧАВАЊЕ ЗАНИМАЊА СПОРТСКИ АГЕНТ

XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 273-290)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Зоран Вуковић

DOI: 10.46793/XXMajsko1.273V

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Процес правног уобличавања занимања спортски агент непосредно је повезан са процесима специјализације, професионализације и комерцијализације спорта. Напоредо са динамичним развојем спорта и ово занимање претрпело је значајан преображај. Почев од времена када су појединци започели са предузимањем појединих активности које у савременим условима спадају у делокруг послова спортских агената, до правног признавања ове професије. Истраживање преображаја улоге лица која су се бавила организовањем спортских такмичења и посредовањем у трансферима спортиста, од стихијског и спорадичног деловања до професионалног занимања је предмет интересовања у овом раду. Наведени процес окончан је у времену када су спортске и јавне власти препознале њихов друштвени значај и усвојиле прописе који регулишу њихов правни положај. Може се рећи да је тек тада формално уобличено занимање спортски агент.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

спорт, спортски агент, специјализација, професионално занимање

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Vermeersch, An. All is fair in sport and competition? The application of EC competition rules to sport, Journal of contemporary European research, 3/2007.
  • Вукадиновић, Р., Увод у право и институције Европске уније, Крагујевац, 2014.
  • Guttmann, A., A Whole New Ball Game: An Interpretation of American Sports, The University of North Carolina Press, 1988.
  • De Weger, F., Jurisprudence of the FIFA Dispute resolution Chamber, Asser Press, The Hague, 2018.
  • Lamster, M., Spalding’s World Tour – The Epic Adventure That Took Baseball Around The Globe – and Made It America’s Game, PublicAffairs, New York, 2006.
  • Papaloukas, M., Legal Aspect of the Players’ Agets Licensing System, Sport Manegament International Journal, Vol. 3, No. 1, 2007.
  • Polli, R., Rossi, G., Football agent s in the biggest five European football markets: A empirical research report, CIES Football Observatory, Neuchâtel, 2022.
  • Rossi, G., Semens, A., Brocard, J. F., Sports Agents and Labour Markets: Evidence from World of Football, Routledge, New York, 2016.
  • Север, М., Правни оквир трансфера професионалних спортиста (докторска дисертација – необјављено), Правни факултет, Универзитет у Београду, 2016.
  • Sekulovic, A., Profession: agent sportif – Contribution á une Théorie des modéles professionnels, These de doctorat, (Directeur de thèse: Defrance, Jaques), Universiteté Paris Ouest – Nanterr la Défense, 2013.
  • Spengler, J., Anderson, P., Connaughton, D., Introduction to Sport Law, Human Kinetics, Champaign, 2009.
  • Станић, М., Увод у фудбалско право I, Београд, 2023.
  • Stein, M., How to be a sport agent, London, 2008.
  • Study on sports agents in the European Union, доступно на:
  • Holt, M., The ownership and control of elite club competition in European football, Soccer and Society, Vol. 8, No. 1, 2007.
  • Humphrys, H. J., The History of Football: 5 Essential Facts, доступно на:
    https://www.historyextra.com > Period > Victorian
  • Yilmaz, S., The EU & players’ agent: a theoretical analysis of EU’s intervention into regulation of players’ agent in Europe (PhD thesis), (Director of Studies: Osborn, Guy), University of Westminster, 2015