ЕВРОПСКА РЕГУЛАТИВА УСТУПАЊА ПРАВА НА ЕМИТОВАЊЕ СПОРТСКИХ ДОГАЂАЈА КАО ИЗВОРА ФИНАНСИРАЊА У СПОРТУ – МОГУЋА ПРИМЕНА У СРПСКОМ ПРАВУ

XX Мајско саветовање (2024), Том 1 (стр. 257-272)

АУТОР(И) / AUTHOR(S): Соња Бунчић Веселин Бунчић

DOI: 10.46793/XXMajsko1.257B

САЖЕТАК / ABSTRACT:

Данас, у свету нове комуникације за професионални спорт најзначајнији извор финансирања је уступање права на емитовање и реемитовање спортских догађаја. У раду ћемо анализирати европски правни оквир који омогућава остваривање прихода спортским организацијама по основу права на емитовање. Као носиоци привредне активности, спортски клубови и лиге, на подручју ЕУ морају се ускладити са правилима комунитарног права и праксом Европског суда. Посебно је значајан регулаторни оквир који уређује споразуме о преносу права на емитовање у ЕУ и неколико модела њихове продаје. У европском спорту, приходи од преноса права емитовања спортских догађаја изузетно су високи, те је нужно успостављен механизам солидарности у спорту при њиховој прерасподели. У Републици Србији формално, постоје услови и регулаторни оквир који омогућује да, извор финансирања у спорту од уступања/продаје права на емитовање спортских догађаја, постане доминантан у односу на финансирање из јавних прихода. Нажалост бројни примери из праксе то демантују те се отварају бројна питања и дилеме око отклањања постојећих проблема.

КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:

право на емитовање, регулаторни оквир, спортски догађаји,финансирање спорта, механизам солидарности у спорту

ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:

• Бачић, А., Бачић, П., Лисабонски уговор и нови старт еуропског спортског права, Зборник радова Правнг факултета Свеучилишта у Сплиту, вол. 48, бр. 4/2011.
  • Garcia, B., UEFA and the European Union: From Confrontation to Cooperation, Journal of Contemporary European Research, 3(3)/2007.
  • Дашић, Д., Спорт и индустрија спорта као централна компонента социјалног и економског развоја, Српска академска мисао, 3(5)/2018. Доступно https://www.sam.edu.rs/index.php/sam
  • Ђурђевић, Н., Јавне власти и спорт, Крагујевац, 2017.
  • Evens, T., Iosifidis, P., Smith, P., The Sports Broadcasting Market. The Political Economy of Television Sports Rights, Palgrave Global Media Policy and Business, Palgrave Macmillan,
    London, 2013.
  • Expert Group on Sustainable Financing of Sport, (2012). Strengthening financial solidarity mechanisms within sport.
  • Ивановић, В., Убедљиво највише новца иде у Манчестер, а у Београду скромно! Retrieved October 28, 2021, from the World Wide Web:
  • Institut national de la jeunesse et de l’éducation populaire, 2017 Retrieved November 1, 2021,
    from the World Wide Web: http://www.injep.fr/article/le-poids-economique-du-sport-edition-2017-11631.html.
  • Judgment of the Court EU, C-519/04 David Meca-Medina and Igor Majcen v Commission of the European Communities (2006) Case C-519/04 P.
  • Katsarova, I., Audiovisual rights in sports events – An EU perspective, Briefing European parlament, 2017.
  • Laskowski, J., Solidarity compensation framework in football revisited, The International Sports Law Journal, Vol. 18/2019.
  • Lukinović, M., Bunčić, S., Bratić, M., Assignment of Broadcasting Right as a Sourse of Finansing Sprots Activities, Facta Universitatis series: PhyisicalEducation and Sport,Vol. 19 No. 3/2021.
  • Медић, И., (2018). Правни и економски аспекти Правила УЕФА-е о лиценцирању клубова и финанцијском фаир плаj, Зборник радова Правног факултета у Сплиту,В. 55, 2/2018., пп. 331 – 351.
  • Мићовић М., Финансирање спорта и спонзорство, Зборник радова Правног факултета Свеучилишта у Сплиту, вол. 56, бр. 2/2019.
  • Niemann, A., Brand, A., The impact of European integration on domestic sport: the case of German football, Sport in Society: cultures, commerce, media, politics, 1(1)/2008.
  • Parrish, R., Sport Law and policy in the European Union, Manchester University Press, 2003.
  • Ratković Njegovan B., Bunčić, S., Šiđanin I., Media and Sport: Mutal Benefit in Proceding on 18the International Scientific Conference on Industrial Systems IS `20, Industial Innovation in Digital Age, University of Novi Sad, Faculty of Тechnical Sciences, Novi Sad, 2020, http://www.iim.ftn.uns.ac.rs/conference-topics
  • Стратегија развоја спорта у Републици Србији за период од 2014-2018, Сл. гласник РС, бр. 1/2015. Део 3. Изазови за реализацију стратегије део 3.3. Финасирање спорта и Део 8. Остали циљеви, 8.7.Медији и спорт.
  • Schaub, A., Sports and Competition: Broadcasting Rights of Sports Events, Jornada día de la competencia, Madrid, 2002.
  • Figel, J., European Commission: White Paper on Sport (Foreword), European Communities, Bruxelles, 2007.
  • Чизмић, Ј., Заштита спорта правима из подручја интелектуалног власништва, Зборник радова Правнг факултета Свеучилишта у Сплиту, год. 58, 1/2021