PROSLAVE UJEDINJENJA SRBA, HRVATA I SLOVENACA U KOTORU 1919. GODINE


Arheon br.7, God. 7 (2024) (str. 215-229)

AUTOR(I) / AUTHOR(S): Maruška Nenezić

Download Full Pdf   

DOI: 10.46793/Arheon7.215N

SAŽETAK / ABSTRACT:

Boka kotorska je dragulj svjetske kulturne baštine, područje u kojem
istorija živi u brojnim zdanjima i tradiciji jednog specifičnog mentaliteta, poznatom po raskoši istorijskog bogatstva i nasljeđa. Tako, u Istorijskom arhivu Kotor se čuva riznica dragocjenih dokumenata – svjedočanstava vremena unazad nekoliko vjekova, iz kojih imamo uvid u veliki broj značajnih trenutaka koji su obilježili istoriju ovog podneblja. S tim u vezi, posebno je interesantan period nakon ujedinjena Srba, Hrvata i Slovenaca, unazad čitav vijek, koji je sintetizovan u spisima i poslanicama, sa tematikom organizovanja proslava na nivou kotorske opštine. Teška 1919. godina ostavila je znatne posljedice za građanstvo. Nebrojene ljudske žrtve i bolesti koje su harale, uništena infrastruktura i preživljavanje su izazovi sa kojima su se suočavali u novoformiranom jedinstvu triju država pod okriljem dinastije Karađorđević. Zabilježeni su potezi tadašnje lokalne vlasti, ne samo u vezi sa politikom i aktivnostima za revitalizaciju grada, već i bitnim dešavanjima koja su okupljala narod. Premda su djelovi nekih dokumenata oštećeni, na osnovu sačuvanih materijala u Istorijskom arhivu Kotora može se sklopiti mozaik zbivanja iz 1919. godine, koji govore o svečanostima – rijetkim, ali značajnim trenucima među koji su sačuvali tradiciju. Boka kotorska je zajedno sa svojim sljedbenicima i glavnim ljudima iz vlasti trudila se da što više uljepša te događaje i da se proslave na najbolji mogući način sa skromnim sredstvima kojima je raspolagala u tom trenutku.

KLJUČNE REČI / KEYWORDS:

Kotor, tradicija, dinastija Karađorđević, proslave, Bokeljska mornarica, svečanosti

LITERATURA / REFERENCES:

IZVORI I LITERATURA
Arhivska građa:
  • Državni arhiv Crne Gore – Istorijski arhiv Kotor, arhovski fond Opština Kotor
Literatura:
  • Abramović, Radojka, i dr. Bokeljska mornarica Kotor: 1210 godina istorije, duhovnosti i culture: katalog izložbe. Cetinje: Ministarstvo kulture;  Kotor: JU Pomorski muzej Crne Gore, 2019.
  • Milošević, Miloš. 800 godina Katedrale Sv. Tripuna u Kotoru (1166–1966). Kotor: Republički odbor za proslavu 800-godišnjice katedrale Sv. Tripuna, 1966.
  • Sindik, Ilija. Komunalno uređenje Kotora od druge polovine XII do početka XV stoleća. Beograd: Naučna knjiga, 1950.
  • Stjepčević, Ivo. Katedrala Sv. Tripuna u Kotoru. Split: Novo doba, 1938.
  • Kovijanić, Risto, i Ivo Stjepčević. Kulturni život staroga Kotora (XIV–XVIII vijek). Cetinje: Istorijski institut NR Crne Gore, 1957.