Aрхеон бр.7, Год. 7 (2024) (стр. 215-229)
АУТОР(И) / AUTHOR(S): Марушка Ненезић
Download Full Pdf 
DOI: 10.46793/Arheon7.215N
САЖЕТАК / ABSTRACT:
Бока которска је драгуљ свјетске културне баштине, подручје у којем
историја живи у бројним здањима и традицији једног специфичног менталитета, познатом по раскоши историјског богатства и насљеђа. Тако, у Историјском архиву Котор се чува ризница драгоцјених докумената – свједочанстава времена уназад неколико вјекова, из којих имамо увид у велики број значајних тренутака који су обиљежили историју овог поднебља. С тим у вези, посебно је интересантан период након уједињена Срба, Хрвата и Словенаца, уназад читав вијек, који је синтетизован у списима и посланицама, са тематиком организовања прослава на нивоу которске општине. Тешка 1919. година оставила је знатне посљедице за грађанство. Небројене људске жртве и болести које су харале, уништена инфраструктура и преживљавање су изазови са којима су се суочавали у новоформираном јединству трију држава под окриљем династије Карађорђевић. Забиљежени су потези тадашње локалне власти, не само у вези са политиком и активностима за ревитализацију града, већ и битним дешавањима која су окупљала народ. Премда су дјелови неких докумената оштећени, на основу сачуваних материјала у Историјском архиву Котора може се склопити мозаик збивања из 1919. године, који говоре о свечаностима – ријетким, али значајним тренуцима међу који су сачували традицију. Бока которска је заједно са својим сљедбеницима и главним људима из власти трудила се да што више уљепша те догађаје и да се прославе на најбољи могући начин са скромним средствима којима је располагала у том тренутку.
КЉУЧНЕ РЕЧИ / KEYWORDS:
Котор, традиција, династија Карађорђевић, прославе, Бокељска морнарица, свечаности
ЛИТЕРАТУРА / REFERENCES:
ИЗВОРИ И ЛИТЕРАТУРА
Архивска грађа:
- Државни архив Црне Горе – Историјски архив Котор, арховски фонд Општина Котор
Литература:
- Abramović, Radojka, i dr. Bokeljska mornarica Kotor: 1210 godina istorije, duhovnosti i culture: katalog izložbe. Cetinje: Ministarstvo kulture; Kotor: JU Pomorski muzej Crne Gore, 2019.
- Milošević, Miloš. 800 godina Katedrale Sv. Tripuna u Kotoru (1166–1966). Kotor: Republički odbor za proslavu 800-godišnjice katedrale Sv. Tripuna, 1966.
- Синдик, Илија. Комунално уређење Котора од друге половине XII до почетка XV столећа. Београд: Научна књига, 1950.
- Stjepčević, Ivo. Katedrala Sv. Tripuna u Kotoru. Split: Novo doba, 1938.
- Ковијанић, Ристо, и Иво Стјепчевић. Културни живот старога Котора (XIV–XVIII вијек). Цетиње: Историјски институт НР Црне Горе, 1957.