MJESTO KNJIŽEVNOSTI I KNJIŽEVNOG JUNAKA U „KULTURI SREĆE”

Uzdanica XX, vanredni broj (2023), (str. 175-190)

AUTOR(I): Suzana R. Bunčić, Milena M. Ivanović

E-ADRESA:

DOI: 10.46793/Uzdanica20.S.175B

U radu se prvo teorijski razmatra položaj savremenog čovjeka u svijetu hiperpotrošnje i imperativa sreće. Zatim se pažnja poklanja određivanju mjesta književnosti u kontekstu savremenog društva. Riječ sreća koja etimološki vodi porijeklo od staroslovenske riječi sretati se dovodi se zatim u vezu sa hronotopom susreta, kao jednom od izvorišta moderne književnosti, odnosno romana. U drugom dijelu rada govori se o tome kako književne junake doživljava dijete mlađeg osnovnoškolskog uzrasta, a na primjerima mačka Toše iz pripovijetke „Mačak otišao u hajduke” i dječaka Vučića iz pripovijetke „Mjesečev gost” Branka Ćopića, kao nekima od mogućih uzora djeci osnovnoškolskog uzrasta, konkretno se pokazuje da se suštinsko zadovoljstvo i sreća nalaze u „malim” stvarima i svakodnevnim sitnicama koje u jurišanju za srećom čovjek 21. vijeka vrlo često zaboravlja.

književnost, književni junak, potraga za srećom, uzori, sreća

• Abot (2009): H. Porter Abot,Uvod u teorijuproze, Beograd: Službeni glasnik.
  • Bahtin (1989): M. Bahtin,O romanu, Beograd: Nolit.
  • Bahtin (1991): M. Bahtin,Autor i junak u estetskoj aktivnosti, Novi Sad: Bratstvo jedinstvo.
  • Bašlar (1969): G. Bašlar,Poetika prostora, Beograd: Kultura.
  • Bal (2000): M. Bal,Naratologija – Teorija priče i pripovedanja, Beograd: Narodna knjiga / Alfa.
  • Berbić (2013): M. Berbić, Ćopićeva lirizacija prostora i vremena – između toposa sjećanja i povijesne kontekstualiziranosti, u: B. Tošović (ur.),Lirski doživljaj svijeta u Ćopićevim djelima, Graz: Institut für Slawistik der Karl-Franzens-Universität; Banja Luka: Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske, 97–111.
  • Brukner (2001): P. Bruckner,Neprestana ushićenost: esej o prisilnoj sreći,Zagreb: Društvo hrvatskih književnika.
  • Velek, Voren (1991): R. Velek, O. Voren,Teorija književnosti, Beograd: Nolit
  • Vigotski (2005): L. S. Vigotski, Dečja mašta i stvaralaštvo, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Dikro, Todorov (1987): O. Dikro, C. Todorov,Enciklopedijski rečnik nauka o
    jezikuII, Beograd: Prosveta.
  • Dimitrijević (2016): M. Dimitrijević,Književni junak u proznim deli-
    ma za mlađi školski uzrast,doktorska disertacija, https://nardus.mpn.gov.rs/handle/123456789/7852 (posjećeno 20. 9. 2023).
  • Idrizović (1990): M. Idrizović, Djelo Branka Ćopića, predgovor, u: Branko Ćopić,Priče i romani, Dječija književnost naroda i narodnosti BiH u 20 knjiga, Sarajevo: „Veselin Maslešaˮ, 5–57.
  • Izer (1978): V. Izer, Apelativna struktura tekstova, u:Teorija recepcije u nauci o književnosti, priredila Dušanka Maricki, Beograd: Nolit, 94–115.
  • Lešić (2008): Z. Lešić,Teorija književnosti, Beograd: Službeni glasnik.
  • Marjanović (1982): V. Marjanović,Pripovjedačka proza Branka Ćopića, Sarajevo: Svjetlost.
  • Mrkalj (2005): Z. Mrkalj, Integracioni činioci interpretacije narodnih pripovedaka i predanja,Književnost i jezik, LII/1–2, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost Srbije, 125–136.
  • Mrkalj (2008): Z. Mrkalj,Nastavno proučavanje narodnih pripovedaka i predanja, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost.
  • Nastavni program za nastavni predmet Srpski jezik za IV razred osnovne škole(2021):https://www.rpzrs.org/sajt/doc/file/Novi_nastavni_programi/Redovna_nastava/2021/Srpski_jezik_nastavni_program_za_cetvrti_razred.pdf (posjećeno 2. 10. 2023)
  • Nastavni program za nastavni predmet Srpski jezik za V razred osnovne
    škole(2022):https://www.rpzrs.org/sajt/doc/file/Novi_nastavni_programi/Redovna_nastava/2022/Srpski_jezik_nastavni_program_za_5_razred.pdf) (posjećeno 2. 10. 2023)
  • Popović (2021): R. Popović, Čitanje i identitet, O čitanju, tumačenju, nastavi književnosti i programu osnovnoškolske lektire, u: R. Popović, S. Bunčić (ur.),Inoviranje osnovnoškolske lektire u funkciji unapređenja kulture čitanja savremenog djeteta u Republici Srpskoj,Zbornik radova,Bijeljina: Pedagoški fakultet, 7–42
  • Rosandić (1978): D. Rosandić, Književnost u osnovnoj školi, Zagreb: Školska knjiga.
  • Rosić (1989): T. Rosić,O pesničkom tekstu, Beograd: Bigz.
  • RKT (1992):Rečnik književnih termina, Beograd: Nolit.
  • RSJ (2007):Rečnik srpskoga jezika, Novi Sad: Matica srpska.
  • RSHKJ (1967‒1976):Rečnik srpskohrvatskoga književnog jezika,knjiga četvrta, Novi Sad: Matica srpska; Zagreb: Matica hrvatska.
  • Skok (1973): P. Skok,Etimologijski rječnik hrvatskoga ili srpskoga jezika, knjiga treća, poni–Ž,uredili Mirko Deanović i Ljudevit Jonke, Zagreb: JAZU.
  • Telebak (2013): M. Telebak,Šta se krije iza etimologije, Novi Sad: Prometej.
  • Tošović (2017): B. Tošović, Poetika Ćopićevih heterotopija, u:Ćopiće-
    va poetika prostora, simpozijum u okviru projekta „Lirski, humoristički i satirički svijet Branka Ćopića”, Graz: Institut für Slawistik der Karl-Franzens-Universität; Banja Luka: Narodna i univerzitetska biblioteka Republike Srpske, 1–109.
  • Fraj (2007): N. Fraj,Anatomija kritike, Novi Sad: Orfeus; Beograd: Nolit.
  • Fuko (2005): M. Fuko, Druga mesta, u: P. Milenković, D. Marinković (prir.),Fuko 1926–1984–2004, Hrestomatija, Novi Sad: Vojvođanska sociološka asocijacija, 29–36.
  • Fulgosi (1997): A. Fulgosi,Psihologija ličnosti: teorije i istraživanja, 6. izdanje, Zagreb: Školska knjiga.
  • Cvetković, Soleša (2021): R. Cvetković, B. Soleša, Figura učitelja u novelama „Zaprega”, „Profesor književnosti”, „Čovek u futroli” i „Učitelj” Antona Pavloviča Čehova,Uzdanica,XVIII/1, Jagodina: Fakultet pedagoških nauka, 197–209.
  • Cicmil (1999): R. Cicmil,Umetnička pripovetka u nastavi književnosti, Novi Sad: Prometej.