UGOVOR O NASLEĐIVANJU KAO INSTRUMENT MORTIS CAUSA RASPOLAGANJA

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2022) (str. 451-463)

AUTOR(I): Tamara Đurđić Milošević

DOI: 10.46793/XXIv-13.451DM

Zahtevi savremenog pravnog prometa za širenjem privatnopravne autonomije za slučaj smrti nametnuli su potrebu za reformisanjem naslednog prava u pravcu iznalaženja fleksibilnijih instrumenata za prometanje dobara za slučaj smrti. U prilog šire privatnopravne autonomije mortis causa govori tzv. kontraktualizacija naslednog prava koja se ogleda u uvođenju naslednopravnih ugovora kao fleksibilnih instrumenata uređenja imovinsko-pravnih posledica smrti. Jedan od predstavnika ovih ugovora je ugovor o nasleđivanju kao značajan instrument planiranja nasleđivanja, čiju potrebu za uvođenjem nameće savremeni pravni promet dobara i usluga mortis causa, a predlog rešenja za njegovo uvođenje sadrži i Nacrt građanskog zakonika Republike Srbije. Zato je istraživanje ovog instituta u središtu debata savremene pravne doktrine i zaslužuje posebnu pažnju, a sve u svrhu ubrzanja prometa usluga i prava u 21. veku.

promet dobara za slučaj smrti, raspolaganje mortis causa, naslednopravni ugovori, ugovor o nasleđivanju.

• Antić, O., Ugovor o nasleđivanju i drugi zabranjeni naslednopravni ugovori u našem pravu, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 5/1986.
  • Antić, O., Balinovac, Z., Komentar Zakona o nasleđivanju, Beograd, 1996.
  • Bartholomeyczik, H., Schlüter, W., Erbrecht – Ein Studien Buch, C.H. Beck’sVerlagsbuchhandlung, München, 1975.
  • Blagojević, B., Oblik međunarodnog testamenta, Pravni život, br. 1/1983.
  • Brox, H., Grundprinzipe, Erbrecht, Carl Heymanns Verlag, Köln-Berlin-München, 2004.
  • Burandt, W., & Dieter, R., Erbrecht. München: Verlag C.H. Beck, München, 2011.
  • Burandt, W., & Rojaha, D., Erbrecht, Verlag C.H., München, 2011.
  • Đurđević, D., Institucije naslednog prava, Beograd, 2011.
  • Đurđević, D.,Uvođenje ugovora o nasleđivanju u srpsko pravo Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 2/2009.
  • Csehi, Z., The Law of Succesion in Hungury, in: The Law of Succession: Testamentary Freedom – European Perspectives, Anderson, M. – Arroyo i Amayuelas (ed), European Studies in Pivate Law, Groningen/Amsterdam, 2011.
  • Kipp, T., Conig, H., Erbrecht, Ein Lehrbuch, Tübingen, 1990.
  • Konstantinović, M., Opšte napomene uz Teze za predprojekat zakona o nasleđivanju, Beograd, 1947.
  • Lange H., Kuchinke, K., Erbrecht, München: C.H.Beck, München, 2001.
  • Leipold, D., Erbrecht-Grundzüge mit Fällen und Kontrollfragen, Tübingen: Mohr Siebeck, 2002.
  • Marković, S., Nasledno pravo, Beograd, 1981.
  • Münchener Kommentar zum Bürgerlichen Gesetzbuch, B-6, Erbrecht, 1982, komentar člana 2274.
  • Perić, D., Crkveno pravo, Beograd, 1997.
  • Povlakić, M., Softić Kadenić, D., Da li je potrebno uvesti nove forme mortis causa u nasljedno pravo u BiH?, Zbornik radova: Aktuelnosti građanskog i trgovačkog zakonodavstva i pravne prakse, br. 10/2012.
  • Speckert, T., Unterschied zwischen Testament und Erbvertrag. Zürich: Juris Verlag, Zürich, 1951.