NORMATIVNA ZAŠTITA OD SEKSUALNOG UZNEMIRAVANJA NA UNIVERZITETU U KRAGUJEVCU

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2022) (str. 441-450)

AUTOR(I): Srđan Đorđević

DOI: 10.46793/XXIv-13.441DJ

Značaj koji zaštita ljudskih prava zauzima u sveukupnom procesu društvenog razvoja je uslovio i potrebu da se tom pitanju posveti i značajnija pažnja i to kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou. Treba istaći da je pitanje normativne zaštite od izuzetnog značaja za građane jer se tim putem promoviše značaj ljudskih prava uopšte ali, samim tim, i sankcionisanje svakog vida njihove povrede. Zbog toga se diskriminacija kao izuzetno štetna pojava mora na jasan način prepoznati ali se i moraju osmisliti mehanizmi kako otkloniti sve štetne posledice koje nastupaju sprovođenjem diskriminatornog ponašanja. Veoma je značajno istaći da i u ovoj oblasti veliki značaj ima preventivno delovanje i postupanje koje treba biti usmereno na mehanizme sprečavanja preduzimanja diskriminatornog ponašanja prema bilo kom pojedincu. Ako do takvog vida ponašanja ipak dođe, potrebno je osmisliti mehanizme putem kojih će se lice koje vrši diskriminaciju adekvatno sankcionisati ali i mehanizme koji će biti upravljeni na saniranje svih štetnih posledica koje je pretrpelo diskriminisano lice. Predmet ovog članka će biti jedan poseban vid diskriminacije, i to pre svega rodne i polne diskriminacije, a koja se odnosi na seksualno uznemiravanje.

pravilnik, univerzitet, uznemiravanje, diskriminacija, ljudska prava.

• Aristotel, Nikomahova etika, Beograd, 1970.
  • Dimitrijević, V., Paunović, M., Ljudska prava, Beograd, 1997.
  • Đorđević, S., Palević, M., Zaštita ljudskih prava, Kragujevac, 2017.
  • Paunović, M., Osnovi ljudskih prava, Beograd, 2002.
  • Pravilnik o sprečavanju i zaštiti od seksualnog uznemiravanja, Univerzitet u Kragujevcu, 2022.