O ZNAČAJU PRINCIPA „ZAGAĐIVAČ PLAĆA“– OSVRT NA POJEDINE ASPEKTE

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2022) (str. 413-424)

AUTOR(I): Predrag Stojanović

DOI: 10.46793/XXIv-13.413S

Princip „zagađivač plaća“ predstavlja jedan od osnovnih principa u oblasti zaštite životne sredine i na nivou nacionalnih i na nivou međunarodnih javnih politika. Domet i primena ovog principa menjali su se tokom poslednjih pola veka. Postoji čitav niz instrumenata kojima se ovaj princip ostvaruje, kako komandno-kontrolnih, tako i ekonomskih, a različito se određuju i načini njegove primene. Kako troškove zagađenja ne bi snosilo celokupno društvo za svaku emisiju zagađenja zagađivač bi trebalo da odgovara. Iako je utemeljen na pravilima o objektivnoj odgovornosti, princip „zagađivač plaća“ drugačiji je i po uslovima za odgovornost i po zaštitnom objektu i nalazi se na nešto „višem nivou“ od klasičnih osnova odgovornosti.

„zagađivač plaća“, životna sredina, odgovornost, ekonomski instrumenti, ekološki porezi.

• Betlem, G., Liability for Damage to the Environmental, in: Towards a European Civil Code : 1st edition, ed: A. Hartkamp, Kluwer Law International, The Hague, London, Boston, 1998.
  • Bingulac, N., Milojević, G., Zakonska regulativa koja definiše princip zagađivač plaća, Zbornik radova: Pravni i ekonomski aspekti primene principa zagađivač plaća, Beograd, 2018.
  • Vig, Z., „Prevencija“ i „zagađivač plaća“ kao principi ekološkog prava, Pravo i politika, br. 1/2010.
  • Đukić, M., Finansiranje zaštite životne sredine u Republici Srbiji u skladu sa principom „zagađivač plaća“ – lokalni kontekst, Zbornik radova: Pravni i ekonomski aspekti primene principa zagađivač plaća, Beograd, 2018.
  • Živković, N., Kristalizacija principa „zagađivač plaća“ u praksi Evropskog suda pravde, Zbornik radova: Perspektive implementacije evropskih standarda u pravni sistem Srbije, knj. X, Beograd, 2020.
  • Ilić-Popov, G., Princip „zagađivač plaća“ kod ekološkog poreza: podsticaj ili kazna?, Pravni život, br. 10/2001.
  • Jović, D., Manić, S., Održivi razvoj i finansijsko izveštavanje: izazovi holističkog pristupa, Zbornik radova: Institucionalne promene kao determinanta privrednog razvoja Republike Srbije, Kragujevac, 2021.
  • Labudović-Stanković, J., Osiguranje od odgovornosti za štete prouzrokovane životnoj sredini, Teme, br. 3/2012.
  • Lilić, S., Drenovak-Ivanović, M., Ekološko pravo: drugo izdanje, Beograd, 2014.
  • Lindhout, P., Van den Broek, B., The Polluter Pays Principle: Guidelines for Cost Recovery and Burden Sharing in the Case Law of the European Court of Justice, Utrecht Law Review, no. 2/2014.
  • Lončarić-Horvat, O., Legal Analysis of Environmental Taxes, Facta Universitatis : Series: Law and Politics, no. 1/2012.
  • Ljumović, I., Princip „zagađivač plaća“: ekonomska ideja ili koncept zaštite životne sredine, Zbornik radova: Pravni i ekonomski aspekti primene principa zagađivač plaća, Beograd, 2018.
  • Mladenov, M., Gongeta, S., Načelo Zagađivač plaća u pravnim sistemima Republike Srbije i Republike Hrvatske, Zbornik radova: Privrednopravni okvir i ekonomski razvoj država Jugoistočne Evrope : [zbornik radova sa Međunarodnog naučnog skupa] = The Legal Framework and the Economic Development of the Southeast European Countries : [proceedings of the International Scientific Conference], Novi Sad, 2019.
  • Munnir, M., History and Evolution of the Polluter Pays Principle : How an Economic Idea Became a Legal Principle?, SSRN Electronic Journal, 2013, http://dx.doi.org/10.2139/ ssrn.2322485.
  • OECD, The Polluter-Pays Principle : OECD Analyses and Recommendations, Paris, 1992.
  • Pajtić, B., Pravna zaštita od štete nastale zagađivanjem životne sredine, Zbornik Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 2/2019.
  • United Nations, Our Common Future – Brundtland Report, Oxford University Press, 1987.
  • Hunold, C., Dryzek, J., Green Political Theory and the State : Context is Everything, Global Environmental Politics, no. 3/2002.
  • Čučković, B., Princip „zagađivač plaća“ i odgovornost za ekološku štetu – međunarodni i evropski standardi, Zbornik radova: Perspektive implementacije evropskih standarda u pravni sistem Srbije, knj. 2, Beograd, 2012.
  • Čučković, B., Pojam ekološke štete u međunarodnom pravu zaštite životne sredine, Pravni život, br. 9/2010.
  • Consolidated version of the Treaty on the Functioning of the European Union, Official Journal of the European Union C 326, 26 October 2012.
  • Declaration of the Council of the European Communities and of the representatives of the Governments of the Member States meeting in the Council of 22 November 1973 on the programme of action of the European Communities on the environment, Official Journal of the European Communities C 112, 20 December 1973.
  • Directive 2004/35/CE of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on environmental liability with regard to the prevention and remedy of environmental damage, Official Journal of the European Union L 143, 30 April 2004.
  • OECD, Recommendation of the Council on Guiding Principles Concerning International Economic Aspects of Environmental Policies, C (72)128, 26 May 1972.
  • Single European Act, Official Journal of the European Communities L 169/1, 29 June 1987.
  • UN, Report of the United Nations Conference on Environment and Development, Rio de Janeiro, 3-14 June 1992, A/CONF.151/26 (vol. I), 31 ILM 874 (1992).