PREDNOSTI I NEDOSTACI TRADICIONALNOG BUDŽETIRANJA KAO MEHANIZMA FINANSIJSKOG PLANIRANJA JAVNIH USLUGA

XXI vek – vek usluga i uslužnog prava (2022) (str. 323-333)

AUTOR(I): Milivoje Lapčević

DOI: 10.46793/XXIv-13.323L

Efikasnost i efektivnost sistema produkcije javnih usluga u velikoj meri su uslovljeni karakteristikama modela njihovog finansijskog planiranja. Tradicionalno (inkrementalističko) planiranje javne potrošnje, kao još uvek važeći modela javnog budžetiranja, nije u potpunosti u stanju da odgovori rastućim potrebama savremenih demokratskih društava u pogledu obezbeđenja transparentnosti javne potrošnje i, još važnije, nije usklađeno sa potrebom preciznog vrednovanja ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti javnih plasmana. U ovom radu biće detaljnije analizirani bazični nedostaci tradicionalnog finansijskog planiranja javne potrošnje, ali i prednosti ovog mehanizma koje još uvek održavaju njegovu popularnost.

tradicionalno budžetiranje, inkrementalizam, ekonomičnost, inertnost.

• Bogui, F. B. (ed.), Handbook of Governmental Accounting, Boca Raton 2009.
  • Boyne, G., Ashworth, R., Powell, M., Testing the Limits of Incrementalism: An Empirical Analysis of Expenditure Decisions by English Local Authorities, 1981-1986, Public administration, Vol. 78, Issue 1/2000.
  • Greenwood, R., Incremental Budgeting: Antecedents of Change, Journal of Public Policy, Vol. 4, No. 4/84.Grossbard, S. I., PPBS for State and Local
  • Ofcials, Library Notes – An Occasional Publication of State Library Commission, Vol. 6. No. 4/75.
  • Ibrahim, M, Comparative Budgetary Approaches in Public Organizations, Research Journal of Finance and Accounting, Vol. 4, No. 15/2013..Lane, J. E., The Public Secor: Concepts, Models and Approaches, London 2000.
  • LeLoup, L. T., From Microbudgeting to Macrobudgeting: Evolution in Theory and Practice, in: Rubin, I. (ed.), New Directions in Budget Theory, Albany 1988.
  • Lovčević, J., Institucije javnih finansija, Beograd, 1997.
  • Normann, R., Organizational Innovativeness: Product Variation and Reorientation, Administrative Science Quarterly, Vol. 16, No. 2/71.
  • Schick, A., The Road to PPB: The Stages of Budget Reform, Public Administration Review, Vol. 26, No. 4/66.
  • Schultze, The Politics of Economics of Public Spending, Washington 1968.
  • Fenno, R., Congressmen in Committee, Boston 1966.
  • Wildavsky, A., A Budget for all Seasons: Why the Traditional Budget Lasts, Public Administration Review, 38 Issue 6/78.