POSTUPCI PREVENTIVNOG RESTRUKTURIRANJA PRIVREDNIH DRUŠTAVA U PRAVU EVROPSKE UNIJE I SRPSKOM PRAVU

Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 707-726)

AUTOR(I): Borko Mihajlović

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.707M

Preventivno restrukturiranje privrednih društava u finansijskim teškoćama, odnosno društava koje se nalaze u periodu rizika od stečaja, postaje jedan od najznačajnijih ciljeva savremenog stečajnog prava. Zarad realizacije tog cilja mnoga zakonodavstva širom sveta nastoje da kreiraju atraktivan i efikasan model postupka preventivnog restrukturiranja. Osnovni predmet ovog rada je analiza postojećih postupaka preventivnog restrukturiranja u pravu Evropske unije i pravu Republike Srbije. Ta analiza izvršena je ocenom usklađenosti srpskog prava sa Direktivom EU o restrukturiranju i insolventnosti. U tom cilju, najpre, je učinjen osvrt na osnovna obeležja postupaka preventivnog restrukturiranja i na trenutno stanje u pogledu prisustva postupaka preventivnog restrukturiranja u analiziranim pravnim sistemima. Potom su identifikovana tri ključna pitanja po kojima je vršeno poređenje prava EU i domaćeg prava: 1) priroda i karakter postupaka preventivnog restrukturiranja, 2) mehanizmi za olakšanje vođenja pregovora između dužnika i poverilaca i 3) sadržina, usvajanje i potvrđivanje plana restrukturiranja (reorganizacije). Autor na kraju rada otvara pitanje potrebe uvođenja novog, posebnog postupka preventivnog restrukturiranja privrednih društava u srpskom pravu ili reforme postojećeg postupka stečaja na osnovu unapred pripremljenog plana reorganizacije.

period rizika od stečaja, preventivno restrukturiranje, reorganizacija stečajnog dužnika, plan restrukturiranja, zaštita poverilaca.

• Ballerini, G., The priorities dilemma in the EU preventing restructuring directive: absolute or relative priority rule, International Insolvency Review, br. 1/2021.
  • Barondes, R., Fairfax, L., Hamermesh, L., Lawless, R., Lipson, J., Silberglied, R., Twilight in the Zone of Insolvency: Fiduciary Duty and Creditors of Troubled Companies – History & Background, Journal of Business & Technology Law, br. 1/2007.
  • Garrido, J., Delong, C., Rasekh, A., Rosha, A., RestructuringandInsolvencyinEurope:Policy OptionsintheImplementationof the EU Directive, IMF Working Paper 21/152, 2021.
  • Garcimartin, F., The Spanish approach to Corporate Restructuring: A Pre-Packaged Chapter 11, European Insolvency and Restructuring Journal, br. 6/2022.
  • Gurrea-Martinez, A., The Future of Reorganization procedures in the Era of Pre-Insolvency Law, European Business Organization Law Review, br. 4/2020.
  • Eidenmüller, H., Van Zwieten, K., Restructuring the European Business Enterprise: the European Commission’s Recommendation on a New Approach to Business Failure and Insolvency, European Business Organization Law Review, br. 4/2015.
  • Mihajlović, B., Posebne dužnosti u periodu rizika od stečaja, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 3/2019.
  • Pearce II, J., Lipin, I.,The Duties of Directors amd Officers within the Fuzzy Zone of Insolvency, American Bankruptcy Institute Law Review br. 19/2011.
  • Radović, V., Stečajno pravo, knj. II, drugo izdanje, Beograd, 2018.
  • Sarra, J., Payne, J., Madaus., S., The promise and perils of regulating ipso facto clauses, International Insolvency Review, br. 1/2022.
  • Wilfinger, A., Corporate restructuring in Austria: the Implementation of Directive (EU) 2019/1023 on Restructuring and Insolvency, European Insolvency and Restructuring Journal, br. 1/2022.