SADRŽINA ETAŽNE SVOJINE U NOVIM SRPSKIM PROPISIMA I DRŽAVAMA EU NAŠEG REGIONA

Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 447-464)

AUTOR(I): Nina Planojević

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.447P

Jedna od obaveza koju je Srbija, kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU) preuzela, je i usklađivanje svog pravnog sistema sa pravnim sistemom EU. Jedna od oblasti prava u kojima se u tom smislu najmanje postiglo je građanskopravna oblast, a posebno stvarno pravo, kao njen deo. Razlog za to je što ni sama EU nije mnogo uradila u pravcu jedinstvenog, obaveznog regulisanja stvarnopravnih odnosa nadnacionalnim propisima, pre svega zbog velikih razlika u nacionalnim regulativama. Od ujednačavanja nacionalnih propisa se ipak nije odustalo, a najprihvatljivijim metodom za to se smatra postepena dobrovoljna harmonizacija stvarnopravnih normi, najpre između država regiona sa sličnom pravnom tradicijom, a zatim i šire. Pošto su u našem regionu republike Slovenija i Hrvatska jedine članice EU, autorka je u radu izvršila analizu i komparaciju rešenja o sadržini etažne svojine u srpskom, slovenačkom i hrvatskom pravu. Njen cilj je bio da u zaključnom delu rada napravi procenu da li je moguća i u kom smeru bi trebalo da se kreće harmonizacija propisa o ovom stvarnopravnom institutu u pravnim sistemima Srbije; i Slovenije i Hrvatske, kao država EU iz našeg regiona.

sadržina etažne svojine, etažna svojina u srpskom pravu, etažna svojina u hrvatskom pravu, etažna svojina u slovenačkom pravu.

• Berden, A. i dr., Novo stvarno pravo, Maribor, 2002.
  • Babić, I., Jotanović, R., Građansko pravo, knj. 2, Stvarno pravo, Banja Luka, 2020.
  • Bosiljčić, M., Pravo zajedničke svojine, Pravni život, br. 11/1980.
  • Bosiljčić, M., Zajednička svojina, doktorska disertacija odbranjena na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, 1965.
  • Vukadinović, R., Uvod u institucije i pravo Evropske unije, Kragujevac, 2008.
  • Vedriš, M., Klarić, P., Građansko pravo, Opći deo, stvarno pravo, obvezno i nasljedno pravo, Zagreb, 2004.
  • Gavella, N. i dr., Stvarno pravo, Zagreb, 1998.
  • Đurđić, T., Predugovorna odgovornost prema ZOO i Pravilima evropskog ugovornog prava, Zbornik radova: Pravni sistem Srbije i standardi EU i Saveta Evrope, knj. IV, Kragujevac, 2009.
  • Janković, D., Pretvaranje zajedničkih prostorija u stanove, Zbornik radova: Pravni odnosi u stambenoj oblasti, Niš, 1995.
  • Krneta, S., Pravna priroda etažnog vlasništva, poseban otisak iz Godišnjaka Pravnog fakulteta u Sarajevu, 1991.
  • Kovačević Kuštrimović, R., Lazić, M., Stvarno pravo, Niš, 2004.
  • Medić, D., Stvarno pravo Republike Srpske, Banja Luka, 2019.
  • Nikolić, D., Harmonizacija i unifikacija građanskog prava – elementi za strategiju razvoja pravne regulative, Novi Sad, 2004.
  • Nikolić, D., Ujednačavanje stvarnog prava – putevi i stranputice, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, br. 3/2003.
  • Planojević, N., Stvarno pravo u praksi, Kragujevac, 2012.
  • Planojević, N., Koncept etažne svojine iz nacrta Zakona o stvarnim pravima Federeacije BIH i RS i koncepti drugih država, Pravna riječ, br. 8/2006.
  • Planojević, N., Model etažne svojine za budući građanski zakonik, Zbornik radova: Građanska kodifikacija – Civil Codification, sv. 2, Niš, 2003.
  • Planojević, N., Pravna priroda etažne svojine, Pravni život, br. 10/1995.
  • Planojević, N., Predmet etažne svojine, Pravni život, br. 10/1996.
  • Planojević, N., Održavanje stambenih zgrada: koncept, ciljevi i objekat (I deo), Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 1, Kragujevac, 2011.
  • Planojević, N., Subjekti i sadržina usluge održavanja stambenih zgrada (II deo), Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 2, Kragujevac, 2011.
  • Planojević, N., Raspodela troškova održavanja stambenih zgrada (III deo), Zbornik radova: Pravo i usluge, Kragujevac, 2012.
  • Planojević, N., Sankcionisanje neodržavanja stambenih zgrada (IV deo), Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 3, Kragujevac, 2012.
  • Planojević, N., Izabrani upravnik stambene zgrade u novim srpskim propisima,
  • Zbornik radova: Sloboda pružanja usluga i pravna sigurnost, Kragujevac, 2019.
  • Planojević, N., Profesionalno upravljanje stambenom zgradom, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i uslužnog prava, knj. 11, Kragujevac, 2020.
  • Planojević, N., Prinudno upravljanje stambenim zgradama u pozitivnom pravu Srbije, Zbornik radova: Usluge i vladavina prava, Kragujevac, 2021.
  • Planojević, N., Realizacija prava nadziđivanja i adaptacije zgrade: put ka sticanju svojine, Pravni život, br. 10/1997.
  • Planojević, N., Nadziđivanje zgrada u novim srpskim propisima, Zbornik radova: Aktuelna pitanja savremenog zakonodavstva, Beograd, 2018.
  • Planojević, N., Akt o međusobnim odnosima članova stambene zajednice u novim srpskim propisima, Glasnik prava, br. 2/2017.
  • Planojević, N., Održavanje stambenih zgrada u Prednacrtu Građanskog zakonika Republike Srbije, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 7, Kragujevac, 2016.
  • Planojević, N., The concept of condominium in the preliminary Draft of the Civil code of the Republic of Serbia, Law in the process of globalisation – collection of papers contributed on the occasion of 40th anniversary of the Faculty of Law of the University of Kragujevac, 2018.
  • Ristov, A., Etažna sopstvenost – sopstvenost na posebni delovi od zgrada, Skopje, 2020.
  • Stanković, O., Orlić, M., Stvarno pravo, Beograd, 1996.
  • Stojanović, D., Stvarno pravo, Beograd, 1980.
  • Stefanović, Z., Pravnaprirodaetažnesvojine, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 6/1992.
  • Cvetić, R., Pravo etažnih vlasnika na zajedničkim delovima zgrade, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 4/2017.