KONCEPT JAVNO-PRIVATNOG PARTNERSTVA SA OSTVRTOM NA REPUBLIKU SRBIJU

Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 267-279)

AUTOR(I): Dejan Vučinić

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.267V

Javno-privatno partnerstvo je model poslovanja koji se u razvijenim zemljama koristi u različitim modalitetima već dugi niz godina. Istini za volju, dok se u pojedinim primerima pokazao kao vrlo praktičan i dao dobre rezultate kod realizacije većih projekata, u drugim je pokazao manje uspešnosti i ispoljio određene nedostatke, do te mere da je u nekim državama, uslovno rečeno, „izbačen“ kao model pružanja javnih usluga ili izvođenja velikih infrastrukturnih projekata i zamenjen drugačijim modelom.

Cilj ovog rada jeste da prikaže javno-privatno partnerstvo kao koncept u širokoj primeni, sa svojim najznačajnijim karakteristikama i da se podvuku glavne prednosti ali i rizici koje nosi. Mogućnost različitih zloupotreba zbog neodgovarajuće kontrole novčanih tokova ili neisplativi skupi projekti kao rezultat loših početnih analiza su samo neki od njih.

Takođe, u radu će biti dat osvrt na javno-privatno partnerstvo u Republici Srbiji, primere javno-privatnog partnerstva, kao i pregled najznačajnije regulative u ovoj oblasti.

javno-privatno partnerstvo, javni interes, karakteristike, podela rizika, prednosti i rizici, javno-privatno partnerstvo u Srbiji

• Brian, R., Promised electric trains derailed by misguided enthusiasm, The New Zealand Herald. 1 June 2009. https://www.nzherald.co.nz/nz/ibrian-rudmani-promised-electric- trains-derailed-by-misguided-enthusiasm/DMTW4OJDP75YENNECCPAUN7BBM/
  • Bovis, C. H., Highlight of the EU Procurement, Reforms: The New Directive on Concessions, 9 Eur. Procurement & Pub. Private Partnership L. Rev. no. 1/2014.
  • Vojnović, A. J., Koncept javno-privatnog partnerstva sa posebnim osvrtom na normativni aspekt u pravu Evropske unije i državama članicama, doktorska disertacija, Pravni fakultet, Univerziteta u Beogradu, 2020.
  • Gazivoda, J., Ugovori o dugoročnoj saradnji države, javnih preduzeća odnosno jedinica lokalne samouprave i privatnih investitora u domenu obavljanja delatnosti od opšteg interesa, doktorska disertacija, Pravni fakultet, Univerziteta u Beogradu, 2015.
  • Divljak, LJ. D., Zaštita javnih interesa i javno-privatno partnerstvo, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 4/2017.
  • Palačković, D., Javno-privatno partnerstvo (pojam, karakteristike, razlozi pro et contra), Pravo i privreda, br. 4-6/2016.
  • Rapajić, M., Osnovno o načelima javno-privatnih partnerstava na osnovu zakona o javno-privatnim partnerstvima i koncesijama, Zbornik radova: XXI vek – vek usluga i Uslužnog prava, knj. 11, Kragujevac, 2020.
  • Sredojević, S., Javno-privatno partnerstvo, Beograd, 2010.
  • Tomić, Z., Komentar Zakona o opštem upravnom postupku, drugo, prepravljeno i znatno dopunjeno izdanje, Beograd, 2019.
  • Cvetković, P., Zdravković, U., Javno-privatno partnerstvo u pravnom sistemu Republike Srbije – polazna razmatranja, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Nišu, LXIII, 150/2012.
  • Šovran, S., Razvoj regulatornih okvira javno-privatnog partnerstva, jpp i koncesija u Srbiji od 1990. godine, doktorska disertacija, Univerzitet Singidunum, Beograd, 2017. https://www.worldbank.org/en/topic/publicprivatepartnerships
  • OECD, „Načela javnog upravljanja javno-privatnim partnerstvima” (Principles of Public Governance of Public-Private Partnerships), 2012. (Principi OECD-a za javno upravljanje javno-privatnim partnerstvima pružaju konkretne smernice kreatorima politike o tome kako da osiguraju da javno-privatna partnerstva (JPP) predstavljaju vrednost za novac za javni sektor) https://www.oecd.org/gov/budgeting/oecd-principles- for-public-governance-of-public-private-partnerships.htm
  • Directive 2014/23/EU of the European Parliament and of the Council of 26 February 2014 on the award of concession contracts, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri= uriserv:OJ.L_.2014.094.01.0001.01.ENG
  • Zakon o javnim nabavkama, Sl. glasnik RS, br. 91/2019.
  • Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama, Sl. glasnik RS, br. 88/2011, 15/2016 i 104/2016.
  • Zakon o opštem upravnom postupku, Sl. glasnik RS, br. 18/2016 i 95/2018 – autentično tumačenje.
  • Zakon o obligacionim odnosima, Sl. list SFRJ, br. 29/78, 39/85, 45/89 – odluka USJ i 57/89, Sl. list SRJ, br. 31/93, Sl. list SCG, br. 1/2003 – Ustavna povelja i Sl. glasnik RS, br. 18/2020.