POLOŽAJ NARODNE SKUPŠTINE SRBIJE I EVROPSKOG PARLAMENTA

Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 185-206)

AUTOR(I): Milan Rapajić

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.185R

Poređenje položaja Narodne skupštine Republike Srbije i Evropskog parlamenta treba da posluži boljem shvatanju dva toka koji imaju dosta paraleli – integracije Evropske unije i (za sada) približavanje Republike Srbije Evropskoj Uniji. Radi se o dva zakonodavna organa koja pored nekih sličnosti imaju i brojne razlike. Dok je Evropski parlament deo zakonodavstva Evropske unije, Narodna skupština Republike Srbije ima puna zakonodavna ovlašćenja. Razlika leži u činjenici da Narodna skupština predstavlja organ vlasti države a Evropski parlament je institucija političke i ekonomske zajednice, koja još uvek nije država. Ukoliko se nastavi proces prenošenja suverenosti sa država članica na Evropsku uniju za pretpostaviti je da će se razlike između Evropskog parlamenta i Narodne skupštine (ili zakonodavnog organa neke druge države) smanjivati. Takav proces bi uticao i na povećavanje moći Evropskog parlamenta.

Narodna Skupština Republike Srbije, Evropski parlament, položaj,  istorijskopravna retrospektiva, sastav, nadležnost, sličnosti i razlike.

• Bojanić, B., Parlament u ustavnom razvoju Srbije, doktorska disertacija, Univerzitet u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, 2016.
  • Vukadinović, R., Uvod u institucije i pravo Evropske unije, Kragujevac, 2010.
  • Đorđević, M., Suspenzivni veto predsednika Republike, doktorska disertacija, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu, 2020
  • Jovanović, S., Vlada Milana Obrenovića, II, Beograd, 1990
  • Marković R., Pravne posledice parlamentarnih izbora prema shvatanjima Mihaila Ilića, Zbornik radova: Pravna i politička misao Mihaila Ilića, Beograd, 1994.
  • Marković, R., Ustav Republike Srbije, Predgovor: Ustav Republike Srbije od 2006.
  • kritički pogled, Beograd, 2006.
  • Marković, R., Ustavno pravo, Beograd, 2014.
  • Pejić, I., Parlamentarni odbori i skupštinski plenum: funkcionisanje Narodne skupštine Srbije, Pravna riječ, br. 14/2007-
  • Pejić, I., Parlamentarno pravo, Niš, 2011.
  • Petrov, V., (Ne)moć modernog parlamenta, Pravni život, vol. 57, br. 14/2008.
  • Orlović, S., Načelo podele vlasti u ustavnom razvoju Srbije, Beograd, 2008.
  • Orlović, S., Narodna skupština Srbije i Evropski parlament – jedno ustavnopravno poređenje, Zbornik radova Pravnog fakulteta u Novom Sadu, br. 3/2011.
  • Orlović, S., Ustavno pravo, Novi Sad, 2019.
  • Simić, J., Evropski parlament: Akter u odlučivanju Evropskoj uniji, Beograd, 2010.
  • Čepo, D., Europski parlament: koga predstavlja, kako radi i treba li ga mijenjati? Političke analize, br. 14/2013.
  • Čupić, Z., Političke stranke u Evropskoj uniji, Beograd, 2016.