Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 67-74)

AUTOR(I): Saša Tucaković

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.067T

U rimskom pravu je načelno postojalo slobodno pravo lova koje se ogledalo sa jedne strane u tretmanu divljih životinja kao ničijih stvari (res nullius), a sa druge strane kao pravo lovca da slobodno ulazi na tuđe zemljište radi lova. Jačanjem privatne svojine, slobodan lov je sve više predstavljao, gledajući iz ugla vlasnika zemljišta, zadiranje u njegova svojinskopravna ovlašćenja, zbog čega je morala da se napravi ravnoteža između prava na slobodan lov i imovinskih interesa vlasnika. U radu je obrađeno sticanje svojine nad divljači, kao i istorijski razvoj odnosa između slobodnog lova i svojine.

slobodan lov, rimsko pravo, ničije stvari (res nullius), okupacija (occupatio), svojina.

• Van der Merwe, C., TheRomanlawof occupatio, University of the Orange Free State, 1966. Gai Institutiones, prevod Stanojević, O., Beograd, 1982.
  • Green, C. M. C., Did the Romans Hunt, Classical Antiquity vol. 15, no. 2/1996. Eisner, B., Horvat, M., Rimsko pravo, Zagreb, 1948.
  • Justinijanove Institucije, prevod Bakotić, L., Beograd, 1912. Costa, E., Profilo storico del processo civile romano, Roma, 1918.
  • Lombardi, G., Liberta di caccia e proprieta privata in diritto romano, Bulletino dell’ Instituto di Diritto Romano Vittorio Scialoja vol. 12, no. 53-54/1948.
  • Paulo, Sentencije (Iulii Pauli, Sententiae ad filium), prevod Romac, A., Zagreb, 1989.
  • Stanković, E., Vladetić, S., Rimsko pravo, Kragujevac, 2021.
  • Tit Livije, Istorija Rima od osnivanja grada, prevod Mirković, M., Beograd, 2012.
  • Tucaković, S., Okupacija u rimskom i srpskom pravu, master rad, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu, 2021.
  • Schultz, A., History of roman legal science, Oxford, 1946.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.