Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 49-55)

AUTOR(I): Srđan Vladetić

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.049V

Donatio ante (propter) nuptias predstavljao je imovinu koju muž ili neko drugi u njegovo ime poklanja ženi, pre ili radi venčanja, koja će joj omogućiti egzistenciju u slučaju prestanka braka. U radu će biti obrađeno poreklo i razvoj ove specifične vrste poklona, od njegove pojave u postklasičnom pravu, pa zaključno sa Justinijanovim zakonodavstvom, kao i njegovu pravnu regulativu koja ukazuje na približavanje i izjednačavanje sa ustanovom miraza, što je na kraju rezultiralo promenom imena – donatio propter nuptias.

donatio ante nuptias, dos, donatio propter nuptias.

• Eisner, B. – Horvat, M., Rimsko pravo, Zagreb, 1948.
  • Justinijanove Institucije, preveo s latinskoga na srpski dr Lujo Bakotić, Beograd, Knjižar izdavač Geca Kon, Beograd, 1912.
  • Jolowitz, H.F., Historical Introduction to the Study of Roman Law, Cambridge at the University Press, 1954.
  • Kaser, M., Roman Private Law (a translation by Dannenbring R.), London, Butterworths, 1968.
  • Plutarch’s Romane Questions, by Holland P; Jemon, F.B., London: D. Nutt, 1892).
  • Sohm, R., The Institutes of Roman Law (translated by Ledlie, J.C.), Oxford at Clarendon Press, London, 1892.
  • Stanković, E. – Vladetić, S., Rimsko pravo, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu, Institut za pravne i društvene nauke, 2021.
  • The Theodosian Code and Novels and the Sirmondian Constitutions (a translation with commentary, glossary, and bibliography by Pharr, C.), Greenwod Press, New York, 1954.
  • Corpus iuris civilis, Trieste, 1782.
  • Watson, A., The Digest of Justinian, Vol. 2, University of Pensilvania Presss, Philadelphia, 1998.