Usklađivanje pravnog sistema Srbije sa standardima Evropske Unije (2022)(str. 3-17)

AUTOR(I): Marko Pavlović

E-ADRESA:

Download FullPdf

DOI: 10.46793/UPSSX.003P

U članku se polazi od terminološke konstrukcione greške. Tvorac je do definicije pretpostavke nevinosti došao tako što je u papskom izrazu da „na prvi pogled se pretpostavlja da je neko dobar, dok se ne dokaže suprotno“, reč dobar zamenio rečju nevin. Konstrukciona greška je napravljena sa stanovišta antroploškog optimizma, koji je sam po sebi jednostran filozofski pristup. U članku se analiziraju instituti koji se smatraju  elementima  pretpostavke  nevinosti:  teret  dokazivanja,  izreka „10 prema 1“ („numerički izraz pretpostavke nevinosti“), pravo optuženog da ćuti. U članku se takođe analiziraju prinudne mere koje opovrgavaju pretpostavku nevinosti, među kojima su pritvor i zabrana bavljenja profesijom iz § 132a nemačkog ZKP. Autor zaključuje da je pretpostavka nevinosti institut bez svoje procesne sadržine, da je svojevrsnim imperijalizmom usisala u sebe institute koji su ranije postojali, da možebiti štetna po sudsku pravdu, i da zbog toga institut pretpostavke nevinosti treba napustiti. Instituti actori in cumbit probatio, in dubio pro reo i „dokazanost van svake razumne sumnje“, kao i odgovornost službenih lica, oštećenih i publike za protivpravne radnje, predstavljaju dovoljne garantije za fer suđenje.

pretpostavna nevinosti; policija i tužilaštvo; sudija, neslužbena lica, „izreka 10 prema 1“.

• About America / The Constitution of the United States of America, with Explanatory Notes, 2004.
  • Beccaria, C., O zločinima i kaznama, prevod. A. Cvitanić, Split, 1990.
  • Vasiljević, T., Grubač, M., Komentar Zakonika o krivičnom postupku, Beograd, 2010. Green paper / The Presumption of Innocence, Commission of the European Communities,
  • Brussels, 26. 4. 2006.
  • Zakon o krivičnom postupku Savezne Republike Nemačke, Sarajevo, 2011.
  • Zbirka međunarodnih dokumenata o ljudskim pravima, III, Beograd, 1996.
  • Jong de F., Lent van L., The Presumption of Innocence as a Counterfactual Principle, Utrecht Law Review, vol. 12, issue 1/2016.
  • Lippke, R. L., Taming the Presumption of Innocence, New York, 2016.
  • Nenadić, S., Pretpostavka nevinosti kao ljudsko pravo: sa posebnim osvrtom na praksu Evropskog suda za ljudska prava, doktorska disertacija, Beograd, 2020.
  • Pavlović, M., Krivičnoprocesna korupcija, Hereticus, br. 3-4/2013 Pavlović, M., Pravna evropeizacija Srbije 1804-1914, Kragujevac, 2008. Pavlović, M., Razvitak prava, Kragujevac, 2018.
  • Pavlović, M., Reforma pravosuđa sa stanovišta afere „Indeks“, Hereticus, br. 1- 2/2012.
  • Pennington, K, Innocent Until Proven Guilty: The Origins of a Legal Maxim, The Jurist, 2003. Sliedregt, van E., A contemporary reflection on the presumption of innocence, International
  • Review of penal Law, vol. 80/2009.
  • Sorrentino, J. N., Demystifying The Presumption Of Innocence , 15 Glendale Law Review, 1966.
  • Sveto pismo Staroga i Novoga zavjeta, Njujork – London, 1950.
  • Stojanović, Z., Komentar krivičnog zakonika, Beograd, 2007.
  • Stuckenberg, C. F., Who is Presumed Innocent of What by Whom?, Criminal Law and Philosophy, 2014.
  • Ferguson, P. R., The presumtion of innocence and its role in the criminal process, Criminal Law Forum, 2016.
  • Halvorsen, V., Is it Better that Ten Guilty Persons Go Free Than that One Innocent Person be Convicted? Criminal Justice Ethics, Vol. 23 Issue: 2/2004.
  • Weigend, T., There is Only One Presumption of Innocence, Netherlands Journal of Legal Philosophy, 2013.