Flora of the Vidlič Mt (Southeastern Serbia) / Flora planine Vidlič (Jugoistočna Srbija)

Etnobotanika 2 (2022), str. 45-128

AUTOR(I):  Marija Marković

E-ADRESA: marijam@pmf.ni.ac.rs

DOI: 10.46793/EtnBot22.045M

The flora of the Vidlič Mt, which is relatively spacious limestone massif, located mostly in Southeastern Serbia, was studied. The vascular flora was investigated in the period 2003 – 2013. Based on the analysis of the collected material during field studies, and data from the literature, it was noted that the flora of Vidlič Mt is represented by 1264 species and subspecies, distributed in 55 orders, 93 families and 444 genera of plants. The majority of plant taxa belongs to the Euroasian area type (42%) followed by taxa of the Mediterranean- Submediterranean area type (20%). The biological spectrum of the flora in the study area was shown, and it was compared with the biological spectrum of the flora of Serbia, Balkan Peninsula, Mediterranean region and temperate zone of Europe. Vidlič Mt is characterized by high presence of hemicryptophytes (46%), which fits into the range of Serbian flora, and it is closer in ecological sense to the floras of the temperate zone. In the flora of Vidlič Mt, the 25 balkan endemic taxa were recorded, which is 8.71% of the total number of balkan endemic taxa in Serbia.

flora, area type, life form, endemic taxa, Vidlič Mt

• Cvijić, J. (1902). Struktura i podela planina Balkanskog poluostrva, pristupna akademska beseda. Beograd, Glasnik Srpske kraljevske akademije nauka LXIII.
  • Ćirić, J. (1989). Geografija Gornjeg Ponišavlja i Lužnice, Pirotski zbornik 16, 9-23. Diklić, N. (1984). Životne forme biljnih vrsta i biološki spektar flore SR Srbije. U M. Sarić (ur.), Vegetacija SR Srbije 1 (str. 291-316). Beograd, Srpska akademija nauka i umetnosti.
  • Greuter, W., Burdet, H.M., Long, G. (1984-1989). Med-Checklist, Gèneve: 1,3,4.
  • Josifović, M. (1970-1986). Flora SR Srbije I-X, Beograd, Srpska akademija nauka i umetnosti, Odeljenje prirodno-matematičkih nauka.
  • Ӣordanov, D. (1982-1989). Flora na NR Bъlgariя, t. I-X, Sofiя, Bъlgarskata akademiя na naukite.
  • Kojić, M., Popović, R., Karadžić, B. (1997). Vaskularne biljke Srbije kao indikatori staništa, Beograd, Institut za istraživanja u poljoprivredi “Srbija”; Institut za biološka istraživanja “Siniša Stanković”.
  • Marković, M., Pavlović-Muratspahić, D., Matović, M., Marković, A., Stankov-Jovanović, V. (2009). Aromatic flora of the Vidlič Mountain. Biotechnology and biotechnological equipment, 23 (2), 1225-1229.
  • Marković, M., Matović, M., Pavlović, D., Zlatković, B., Marković, A., Jotić, B., Stankov- Jovanović, V. (2010). Resources of medicinal plants and herbs collector’s calendar of Pirot County (Serbia). Biologica Nyssana, 1 (1-2), 9-21.
  • Martinović, Ž. (1979-1980). Vrela i izvori u zabrdskom delu Vidliča – prilog poznavanju
  • podzemnih voda istočne Srbije. Zbornik radova PMF, 6, 283-300.
  • Mišić, V., Jovanović-Dunjić, R., Popović, M., Borisavljević, LJ., Antić, M., Danon, J., Blaženčić, Ž. (1978). Biljne zajednice i staništa Stare planine, Beograd, Srpska akademija nauka i umetnosti.
  • Mueller-Dembois, D., Ellenberg, H. (1974). Aims and Methods of Vegetation Ecology, New York, John Wiley and Sons.
  • Raunkiaer, C. (1934). The life forms of plants and statistical plant geography, London, Clarendon.
  • Stevanović, V. (1992a). Floristička podela teritorije Srbije sa pregledom viših horiona i odgovarajućih flornih elemenata. U M. Sarić (ur.), Flora SR Srbije 1 (str. 49-56). Beograd, Srpska akademija nauka i umetnosti, Odeljenje prirodno-matematičkih nauka.
  • Stevanović, V. (1992b). Klasifikacija životnih formi flore Srbije. U M. Sarić (ur.), Flora SR Srbije 1 (str. 39-46). Beograd, Srpska akademija nauka i umetnosti, Odeljenje prirodno-matematičkih nauka.
  • Stevanović,  V.,  Jovanović,  S.,  Lakušić,  D.,  Niketić,  M.  (1995).  Diverzitet  vaskularne  flore Jugoslavije sa pregledom vrsta od međunarodnog značaja. U V. Stevanović, V. Vasić (Eds), Biodiverzitet Jugoslavije sa pregledom vrsta od međunarodnog značaja (pp. 183-217). Beograd, Ekolibri; Biološki fakultet.
  • Stevanović, V., Jovanović, S., Lakušić, D., Niketić, M. (1999). Karakteristike i osobenosti flore Srbije i njen fitogeografski položaj na Balkanskom poluostrvu i u Evropi. U V. Stevanović (ur.), Crvena knjiga flore Srbije 1, Iščezli i krajnje ugroženi taksoni (pp. 9-18). Beograd, Ministarstvo za životnu sredinu Republike Srbije; Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu; Zavod za zaštitu prirode Republike Srbije.
  • Tutin, T.G., Heywood, V.H., Burges, N.A., Moore, D.M., Valentine, D.H., Walters, S.M., Webb,
  • D.A. (Eds) (1964-1980). Flora Europaea I-V, London, Cambridge University Press.
  • Tutin, T.G., Burges, N.A., Chater, O.A., Edmondson, J.R., Heywood, V.H., Moore, D.M., Valentine, D.H., Walters, S.M., Webb, D.A. (Eds) (1993). Flora Europaea 1 (2nd Edition), London, Cambrige University Press.
  • Turrill, W.B. (1929). The plant life of the Balkan Peninsula. A phytogeographical Study, Oxford, Clarendon.
  • Vidanović, G. (1955). Visok, Privredno-geografska ispitivanja. U P. Jovanović (ur.) (pp. 5-10). Beograd, Posebna izdanja Geografskog instituta, knjiga 6.
  • Vidanović, G. (1960). Vidlič – Zabrđe, prilog poznavanju privrednog tipa, razvitka i razmeštaja proizvodnje i razmene dobara jedne zaostale periferne kraške oblasti. U P. Vujević (ur.) (pp. 7-14). Beograd, Srpska akademija nauka i umetnosti, Posebna izdanja Geografskog instituta, knjiga 15.