ЛИНГВИСТИЧКА (САМО)ИЗОЛАЦИЈА: ИДЕОЛОШКИ АСПЕКТИ НОВИНСКОГ ДИСКУРСА

Узданица XVII 2 (2020), (стр. 111-121)

АУТОР(И): Тамара Н. Јаневска

Е-АДРЕСА: tamara.janevska@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.2.8

У раду је са идеолошког аспекта спроведена лингвистичка анализа два новинска текста посвећена теми (само)изолације као једног од тренутно горућих друштвених проблема. Настојимо да применом методе критичке анализе дискурса укажемо на експлицитно и имплицитно изнете ставове о датој теми на основу расположивог корпуса и да путем истих дођемо до представа које су присутне у друштву. Фокус истраживања јесте на језичким средствима која се користе ради остварења овог циља, попут појмовних метафора, избора лексике, опозицијама на нивоу речи и реченица и слично. Анализа показује да је присутна извесна противречност у мишљењу, будући да у добу општег индивидуализма (само)изолација наилази на неодобравање друштва.

идеологија, анализа дискурса, новински дискурс, (само)изолација

• Андерхил (2011): James W. Underhill, Creating Worldviews: Metaphor, Ideology and Language, Edinburgh: Edinburgh University Press Ltd.
  • Бошковић (2017): Aleksandar Bošković, Individualizam u antropologiji, u: S. Ignjatović, A. Bošković (ur.), Individualizam, Beograd: Institut društvenih nauka, 4‒25
  • Гоутли (2007): Andrew Goatly, Washing the brain – metaphor and hidden ideology, Amsterdam: John Benjamins Publishing Company.
  • Зечевић (2014): Снежана Зечевић, Културно-идеолошка моћ језика у рекламним огласима у часописима намењеним женама, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 113‒132.
  • Иглтон (1996): Terry Eagleton, The Illusions of Postmodernism, Oxford: Blackwell Publishing Ltd.
  • Јанић (2014): Александра Јанић, Употреба енглеских речи у српском језику: Идеолошка перспектива на примеру два новинска чланка, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 67‒78.
  • Јовановић (2012): Ана Јовановић, Идеологије образовања и рецепција страних језика, у: М. Ковачевић, Д. Бошковић (ур.), Савремено друштво и криза проучавања језика и књижевности, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 141‒154.
  • Јоксимовић (2013): Zorana Joksimović, Žena kao subjekt novinskog teksta, u: D. Valić Nedeljković, D. Pralica (ur.), Digitalne medijske tehnologije i društveno-obrazovne promene 3, Novi Sad: Filozofski fakultet, 315‒328.
  • Јосијевић (2014): Јелена Јосијевић, Језичка варијација у Дизнијевим анимираним филмовима, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 27‒42.
  • Карић (2014): Милица Карић, Идеологија и књижевност: Јержи Косински као обојена птица, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 227‒236.
  • Манојловић (2014): Нина Манојловић, Слика жене у српском друштву спектакла, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 55‒66.
  • Матовић (2014): Тијана Матовић, Идеолошки аспекти романа Предатор Владимира Арсенијевића, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 169‒180.
  • Николић (2011): Часлав Николић, Политички и идеолошки хоризонт романа, есеја и новинских чланака Милоша Црњанског, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет.
  • Николић, Шарчевић (2014): Ивана Николић, Ана Шарчевић, Идеологизација Божића у англоамеричком друштву, у: Д. Бошковић (ур.), Филологије vs идеологије, Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет, 13‒26.
  • Ристић, Маринковић (2013): Dušan Ristić, Dušan Marinković, Medijske tehnologije i dekontekstualizacija kognicije: mapiranje tihog glasa ideologije, u: D. Valić Nedeljko vić, D. Pralica (ur.), Digitalne medijske tehnologije i društveno-obrazovne promene 3, Novi Sad: Filozofski fakultet, 361‒369.
  • РСЈ (2011): Речник српскога језика, Нови Сад: Матица српска.
  • Силашки, Ђуровић, Радић-Бојанић (2009): Nadežda Silaški, Tatjana Đurović, Biljana Radić-Bojanić, Javni diskurs Srbije: kognitivističko-kritička studija, Beograd: Centar za izdavačku delatnost Ekonomskog fakulteta