DINAMIČKI KOMPARATIV U SRPSKOM I ENGLESKOM JEZIKU

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 145-159)

AUTOR(I): Jelena M. Josijević

E-ADRESA: jelena.josijevic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.8

Dinamičkim komparativom izražava se promena intenziteta neke osobine ili svojstva u prostornoj ili vremenskoj dimenziji (Piper 2005: 853). Drugim rečima, dinamički komparativ označava postepeno povećanje ili smanjenje stepena ispoljenosti osobine izražene morfološkim komparativom. U ovom radu analiziraju se leksičko-sintaksička sredstva realizacije dinamičkog komparativa u srpskom i engleskom jeziku. U kontrastivnoj analizi dva jezika korišćen je Englesko-srpski paralelni korpus (ESPK) Matematičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Dati dvojezični elektronski korpus pruža mogućnost izbora smera kontrastivne analize. U ovom radu proverena su oba smera (S–E i E–S). Analiza će pokazati da se naspram jednog modela dinamičkog komparativa u srpskom jeziku javljaju četiri gramatikalizovana engleska modela, od kojih čak dva nisu dobila zasluženu pažnju u dosadašnjoj gramatičkoj literaturi.

dinamički komparativ, kontinuirana progresivnost, kontinuirana regresivnost, srpski jezik, engleski jezik

• Azar (1999): Betty S. Azar,Understanding and Using English Grammar, USA: Pearson Education.
  • Altenberg, Vago (2010): Evelyn P. Altenberg, Robert M. Vago,English Grammar: Understanding the Basics, Cambridge – New York: Cambridge University Press.
  • Ašer (1994): Ron E. Asher,The Encyclopedia of Language and Linguistics, Oxford: Pergamon Press.
  • Bajber, Johanson, Lič, Konrad, Finegan (1999): Douglas Biber, Stig Johansson, Geoffrey Leech, Susan Conrad, Edward Finegan,Longman Student Grammar of Spoken and Written English,Harlow: Pearson Education Limited.
  • Grinbaum, Kvirk (1991): Sidney Greenbaum, Randolph Quirk,A Student’s Grammar of the English Language, London: Longman.
  • Dauning, Lok (2006): Angela Downing, Philip Locke,English Grammar: University Course, London – New York: Routledge.
  • Zendvurt, Van Ek (1975): Reinard W. Zandvoort, Jan A. Van Ek,A Handbook of English Grammar, London: The English Book Society.
  • Istvud (2002): John Eastwood, Oxford Guide to English Grammar, Oxford: Oxford University Press.
  • Josijević (2016): Jelena Josijević, Modeli perifrastičkog superlativa sa afirmativnim univerzalnim kvantifikatorima u engleskom jeziku,Philologia Mediana, 8, 467–477.
  • Josijević (2019): Jelena Josijević, Modeli afirmativne leksičko-sintaksičke superlativnosti u srpskom i engleskom jeziku, u: M. Kovačević (ur.),Vukov srpski rječnik i 200 godina savremenog srpskog jezika, Zbornik sa XIII Međunarodnog naučnog skupaSrpski jezik, književnost, umetnost, 195–212.
  • Karter, MekKarti (2006): Ronald Carter, Michael McCarthy,Cambridge grammar of English: A comprehensive guide, Cambridge: Cambridge University Press.
  • Kvirk, Grinbaum, Lič, Svartvik (1985): Randolph Quirk, Sidney Greenbaum, Geoffrey Leech, Jan Svartvik,A Comprihensive Grammar of the English Language, London/New York: Longman.
  • Kovačević (2003): Miloš Kovačević, Perifrastička komparacija u srpskom književnom jeziku, u: M. Kovačević,Gramatičke i stilističke teme, Banja Luka: Književna zadruga, 9–46.
  • Kovačević (2009a): Miloš Kovačević, Stepenovanje u okviru superlativa, u: M. Kovačević,Ogledi iz srpske sintakse, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost, 27–39.
  • Kovačević (2009b): Miloš Kovačević, Ekspresivne sintagme sa superlativnim značenjem, u: M. Kovačević,Ogledi iz srpske sintakse, Beograd: Društvo za srpski jezik i književnost, 11–26.
  • Lič, Svartvik (2002): Geoffrey Leech, Jan Svartvik,A Communicative Grammar of English, New York: Routledge.
  • Mrazović, Vukadinović (1990): Pavica Mrazović, Z. Vukadinović,Gramatika srpskohrvatskog jezika za strance, Sremski Karlovci – Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Piper (2002): Predrag Piper, Stepenovanje u gramatici i rečniku,Zbornik Matice srpske za slavistiku, 61, 59–78.
  • Piper (2005): Predrag Piper, Kategorijalni kompleks kvalifikacije i kvantifikacije, u: P. Piper, I. Antonić, V. Ružić, S. Tanasić, LJ. Popović, B. Tošović,Sintaksa savremenog srpskog jezika. Prosta rečenica, Beograd – Novi Sad: Institut za srpski jezik SANU, Beogradska knjiga, Matica srpska.
  • Piper, Klajn (2013): Predrag Piper, Ivan Klajn, Normativna gramatika srpskog jezika, Novi Sad: Matica srpska.
  • Ristić (2009): Stana Ristić,Modifikacija značenja i leksički modifikatori u srpskom jeziku, Beograd: Institut za srpski jezik.
  • Svon (1980): Michael Swan,Practical English Usage, Oxford: Oxford University Press.
  • Fauler (1996): Henry W. Fowler,A Dictionary of Modern English Usage, Oxford: Oxford University Press.
  • Hadlston, Pulam (2007): Rodney Huddleston, Geoffrey Pullam, A Student’s Introduction to English Grammar, Cambridge: Cambridge University Press.