GUBLJENJE JEDNOG TAJNOG JEZIKA I NJEGOVA INTEGRACIJA U LOKALNI GOVOR

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 133-143)

AUTOR(I): Anđela N. Redžić

E-ADRESA:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.7

U radu se razmatraju neke od osobina i današnje funkcije boškačkog jezika u šarplaninskoj župi Sirinić. Materijal koji čini osnovu rada prikupljen je u razgovorima sa žiteljima ove župe. Od njih su takođe dobijeni i neki vanlingvistički podaci.1 Mora se istaći da se sada samo otvara pitanje raslojavanja jezika i smeštanja obrađenog leksičkog fonda (u koji ulaze i leksički dijalektizmi) u užu vrstu sociolekta. Ispituju se, zatim, funkcije tradicionalno vezivane za tajne jezike, konspirativna i demarkaciona. Kao jedno od najznačajnijih pitanja u vezi sa celokupnim prikupljenim materijalom ističe se njegov opstanak i gubljenje, a njemu se u radu pristupa sa stilističkog stanovišta budući da se ova leksika koristi za stilizaciju govornog izraza, najčešće kao marker emocionalizacije, ekspresivizacije ili familijarnog tona.

tajni jezik, boškački, funkcija, stilizacija iskaza, dijalektizmi, gubljenje leksike

• Andrić (2005): Dragoslav Andrić,Dvosmerni rečnik srpskog žargona i žargona srodnih reči i izraza. Beograd: Zepterbookworld.
  • Bovan (1972): Vladimir Bovan, Tajni jezici radnika Sredske i Sirinića, Glasnik muzeja Kosova (i Metohije),XI (1971‒1972), Priština, 113‒131.
  • Bondaletov (1974): Vasiliй D. Bondaletov,Uslovnыe яzыki russkih remeslennikov i torgovcev. Uslovnыe яzыki kak osobый tip socialьnьh dialektov, Rяzanь.
  • Bugarski (1986): Ranko Bugarski,Jezik i društvo, Beograd: Prosveta.
  • Vodeničarov (1988): Petr Vodeničarov, Ezikovo vzaimodeйstvie v edin taen govor (govora na slepcite-prosяci ot selo Dobъrsko, Razložko),Sъpostavitelno ezikoznanieXIII/2, Sofiя, 23‒26.
  • Vučković (2004): Marija Vučković,Boškački – tajni jezik zidara Sredske i Sirinića, magistarski rad u rukopisu odbranjen 8. 7. 2004. godine, Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu (mentor: dr Biljana Sikimić, članovi komisije: prof. dr Radojica Jovićević, prof. dr Dragana Mršević-Radović, prof. dr Prvoslav Radić).
  • Vučković (2015): Marija Vučković, Nove uloge boškačkog argoa, u: M. Kovačević, V. Polomac (red.), Putevima srpskih idioma: zbornik u čast prof. Radivoju Mladenoviću povodom 65. rođendana, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet, 181‒205.
  • Dragićević (2010): Rajna Dragićević,Leksikologija srpskog jezika, Beograd: Zavod za udžbenike.
  • Đorđević (1900): Tihomir Đorđević, Beleške o tajnim jezicima (u Aleksincu),Karadžić,II/8‒9, Aleksinac, 156‒164.
  • Imer (2013): Ramiz Šaipi Imer,Boškački ‒ tajni govor majstora sa Kosova, preuzeto 13. 10. 2019. sa sajta https://www.dw.com/sr/bo%C5%A1ka%C4%8Dki-tajnigovor -majstora-sa-kosova/a-17089433.
  • Imer (2016): Ramiz Šaipi Imer,Boškački govor (argo) ‒ tajni govor majstora, preuzeto 13. 10. 2019. sa sajta https://www.balkanplus.net/prof-amiz-saipi-imer boskacki -govor-argo-tajni-govor-majstora/.
  • Janković (1994): Slobodan Janković Srečanin,Boškački jezik sa rečnikom, Srecka: Osnovna škola „Srecka” u Sreckoj.
  • Keremidčieva (1995): Slavka Keremidčieva, Govorъt na pavelskite maйstori zidari, Proglas 3, Veliko Trnovo.
  • Mladenović (2006): Radivoje Mladenović, Romanski tragovi u onomastici severnošarplaninskih govora, Problemi slovenske filologije, HIV, Timişoara: Universitatea de Vest, 99‒116.
  • Nikšić, Đorđević (1974): Aleksandar Nikšić, Bogoljub Đorđević, Boškački rečnik sredačkih zidara Apsika je skopače (Lepo je devojče), Stremljenja, 8/10, Priština.
  • Polenakoviќ (1951): Haralampije Polenakoviќ, Prilozi kon makedonskite tajni jazici, Makedonski jazik, II/3−4, 49−57.
  • Radovanović (2003): Milan Radovanović,Sociolongvistika, Novi Sad: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • RSANU (1973):Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika, knjiga VIII, Beograd: Institut za srpskohrvatski jezik
  • Sikimić (2010): Biljana Sikimić, Lingvistička realnost Kosova: diglosija i lingvistički imperijalizam, Srpski jezik, književnost, umestnost II,Imperijalni okviri književnosti i kulture(ur. Dragan Bošković), Kragujevac: FILUM, 143−152.
  • Simić (2001): Radoje Simić,Opšta stilistika, Beograd: Jasen.
  • Simić, Jovanović (2002): Radoje Simić, Jelena Jovanović,Osnovi teorije funkcionalnih stilova, Beograd: Jasen.
  • Stojkov (2008): Slavko Stoйkov, Bъlgarskite socialni govori, Izbrani ezikovedski trudove,Sofiя: Universitetsko izdelatelstvo „Sv. Kliment Ohridski”, 155‒169.
  • Tošović (2002): Branko Tošović,Funkcionalni stilovi, Beograd: Beogradska knjiga.
  • Ćirić (2018): Ljubomir Ćirić,Rečnik govora Lužnice, Beograd: Srpska akademija nauka i umetnosti i Institut za srpski jezik SANU.
  • Hovenberg, Markov (1955): H. Hovenberg, B. Markov, Prilog kon tajnite jazici,Makedonski jazik, VI/1, 4−21.
  • Šćepanović, Đukanović (1997): Mihailo Šćepanović, Petar Đukanović, Banjački (tajni jezik osaćkih majstora),Srpski jezik, II/1, 131‒151.