REMITOLOGIZACIJA EURIPIDOVOG MITSKOG OBRASCA U MEDEJI VELIMIRA LUKIĆA

Uzdanica XVII 1 (2020), (str. 67-79)

AUTOR(I): Jelena M. Todorović Vasić

E-ADRESA: jelena.todorovic@filum.kg.ac.rs

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.3

U radu se bavimo analizom tragedija Velimira Lukića i Euripida sa posebnim osvrtom na transformisane elemente u tragedijama oba autora u poređenju sa primarnim mitom o Medeji. Konstantnim osvrtom na mit i komparativnom analizom diskursa tragedija nastojaćemo predstaviti segmente koji su srodni i one koji se značajno razlikuju u navedenim tragedijama. Mit je ritualnog karaktera, što dokazuje i reinterpretacija određenih arhetipskih, mitskih priča i ličnosti. Posebno ćemo istaći segmente diskursa kojima se dokazuje različit dramski postupak, konkretno različit odabir dela ili čak verzije mita koji je u sprezi sa formiranjem strukture karaktera. Cilj rada je isticanje putanje transformacije mita preko Euripidove Medeje do istoimene tragedije Velimira Lukića.

antika, tragedija, Euripid, Velimir Lukić, transformacija, Medeja

• Aristotel (1966): Aristotel,O pesničkoj umetnosti, Beograd: Zavod za izdavanje udžbenika Socijalističke Republike Srbije.
  • Bril (1993): Žak Bril,Lilit ili mračna majka, Novi Sad, Sremski Karlovci: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.
  • Grandić (2009): Aleksandar Grandić, Jedna zaboravljena južnosrbijanska drama: srpski nacionalni pokret u dramiZatočniciAnđelka M. Krstića, u:Uzdanica, br. 1 (2009), 91–102.
  • Dil (1991): Pol Dil,Simbolika u grčkoj mitologiji, Novi Sad, Sremski Karlovci: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića, Dobra vest.
  • Đurić (1962): Miloš Đurić,Patnja i mudrost: studije i ogledi o helenskoj tragediji, Titograd: Grafički zavod.
  • Žinestje (1981): Pol Žinestje, Dramska geometrija, u:Moderna teorija drame, priredila Mirjana Miočinović, Beograd: Nolit.
  • Kerenji (1994): Karolj Karenji,Kćeri sunca, Čačak: Dom kulture.
  • Kohan: (1971): P. S. Kohan,Istorija stare grčke književnosti, Sarajevo: Izdavačko preduzeće „Veselin Masleša”.
  • Kot (1974): Jan Kot,Jedenje bogova, Beograd: Nolit.
  • Leski (1995): Albin Leski,Grčka tragedija, Novi Sad: Svetovi.
  • Losev (2000): Aleksej Losev,Dijalektika mita, Beograd: Zepter book world.
  • Maričić, Šahović Mišić (2009): Goran Maričić, Srbislava Šahović Mišić, Tri mitske samotnice i tri naše savremenice, u:Tri Medeje, Beograd: Paidea.
  • Noks (1999): Bernard Noks, EuripidovaMedeja, u:Opšta književnost: izabrana tumačenja, priredio Zoran Milutinović, Beograd: Filološki fakultet; Kragujevac: Nova svetlost.
  • Paduano (2011): Gvido Paduano,Antičko pozorište, Beograd: Clio.
  • Slapšak (2006): Svetlana Slapšak, Ženske ikone antičkog sveta, Beograd: Biblioteka ΧΧ vek.
  • Snel (1999): Bruno Snel, Aristofan i estetika, u:Opšta književnost:
  • Srejović, Cermanović Kuzmanović (1987): Dragoslav Srejović, Aleksan
    drina Cermanović Kuzmanović,Rečnik grčke i rimske mitologije, Beograd: Srpska književna zadruga.
  • Todorović (2017): Jelena Todorović, Strukturalne vrednosti Euripidove Medeje, u:Liparbr. 64, Kragujevac: Univerzitet u Kragujevcu.
  • Todorović Vasić (2019): Jelena Todorović Vasić, Lik Medeje u Euripidovoj tragediji, u:Zbornik radova sa Χ skupa mladih filologa Srbije, Kragujevac: Filološko-umetnički fakultet.
  • Todorović (2018): Jelena Todorović, Konfiguracija ženskih likova uRomanu o Aleksandru Velikom, u:Uzdanicabr. 1(2018), 7–20.
  • From (2003): Erih From,Zaboravljeni jezik: uvod u razumevanje snova, bajki i mitova, Beograd: Zavod za udžbenike i nastavna sredstva.
  • Crepajac (1974): Ljubomir Crepajac, Predgovor, u:Tragedije, preveo Miloš N. Đurić, Beograd: Prosveta.