АЛПСКА ШКОЛА СКИЈАЊА

Узданица XVII 1 (2020), (стр. 333-343)

АУТОР(И): Живорад М. Марковић, Сандра Р. Милановић

Е-АДРЕСА:

DOI: 10.18485/uzdanica.2020.17.1.21

У историји физичке културе владају различита мишљења о почетку скијања, тј. о самом почетку коришћења првих помагала која су омогућавала човеку да се лакше и брже креће по снегу у циљу опстанка, а касније у виду физичког вежбања и такмичења. Скијање је од почетка до данас доживело велике трансформације које су се огледале кроз различите школе скијања, опрему, а самим тим и методику обучавања. Алпском скијању претходило је нордијско скијање. На стотине милиона љубитеља ужива у чарима алпског скијања. Због туризма и путовања по различитим ски-центрима извршена је унификација технике, а тиме и методике обучавања. Циљ рада је упознавање са алпском школом скијања и приказ методског поступка обучавања основних елемената.

методика, обучавање, скијање, карвинг

• Аликалфић и др. (2007): Vesna Alikalfić i dr., Alpsko skijanje, Zagreb: Hrvatski zbor učitelјa i trenera skijanja.
  • Гама (1982): Karl Gamma, Sve o skijanju, Zagreb: Mladost.
  • Илић (1988): Божидар Илић, Смучање, Београд: Факултет за физичко васпитање.
  • Илић, Ропрет, Илић (2010): Божидар Илић, Ропрет Роберт, Миле Илић, Виртуелно Алпско скијање, Београд: Факултет спорта и физичког васпитања.
  • Јабучанин, Ђуровић (2011): Blažo Jabučanin, Đorđe Đurović, Evolucija razvoja smučanja i smučarskih tehnika, Sport mont (25, 26, 27), Podgorica: Crnogorska sportska akademija i Montenegrosport, 9–16.
  • Јајчевић (1994): Zdenko Jajčević, 100 godina skijanja u Zagrebu: 1894–1994, Zagreb: Zagrebački skijaški savez.
  • Јоксимовић, Јоксимовић, Станковић (2010): Dina Joksimović, Aleksandar Joksimović, Daniel Stanković, Uloga psiholoških faktora u procesu obuke skijaških zavoja kod početnika, u: D. Živković (ur.), Zbornik radova, XIV meðunarodni naučni skup FIS komunikacije 2010. u sportu, fizičkom vaspitanju i rekreaciji, Niš, 22. oktobar 2010, Niš: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, 473–478.
  • Јоксимовић (2013): Aleksandar Joksimović, The two methods in learning the basic elements of ski technique, In: S. Pantelic (Еd.), Book of Proceedings, XVI Scientific Conference FIS communications 2013 in physical education, sport and recreation and I International Scientific Conference, Niš, Serbia, october 18‒19th, 2013, Niš: Faculty of sport and physical education, 102–106.
  • Јурковић, Јурковић (2003): Nikola Jurković, Danijel Jurković, Skijanje – Tehnika, metodika i osnove treninga, Zagreb: Graphis.
  • Mладеновић (2014): Драгиша Младеновић, Усвajaње основне технике алпског скијања код деце узраста 5–8 година, докторска дисертација, Београд: Факултет спорта и физичког васпитања.
  • Ропрет (2017): Robert Ropret, The role of eccentric regime of leg muscle work in alpine skiing, Fizička kultura, 71(1), 5–11.
  • Савић, Митић, Стојиљковић, Окиљевић (2010): Zvezdan Savić, Petar Mitić, Nenad Stojiljković, Davorin Okiljević, Socijalna struktura porodica dece skijaša, u: D. Živković (ur.), Zbornik radova, XIV meðunarodni naučni skup FIS komunikacije 2010 u sportu, fizičkom vaspitanju i rekreaciji, Niš, 22. oktobar 2010, Niš: Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, 473–478.
  • Симић (2001). Mиливоје Симић, Алпско смучање, теорија и методика, Лепосавић: Факултет за физичку културу Универзитета у Приштини.
  • Хаџић (2008): Рашид Хаџић, Техника и методика алпског скијања, Нови Пазар: ауторско издање.